Jogerősen elbukták a PestiSrácok.hu ellen személyiségi jog megsértése miatt indított pert Gyurcsány Ferencék, akik azt nehezményezték, hogy még 2015-ben megírtuk, cégük, az Altus Zrt. több szálon is összeért a magyar olajmaffia legsikeresebb és legveszedelmesebb szervezett bűnözői csoportosulásával, a több leszámolásos gyilkosság miatt felelősségre vont Portik Tamás egykori cégével, az Energol Rt-vel. Gyurcsányék hiába pereltek, a Kúria kimondta: a cikkünkben leírt következtetés az Altus és az olajbűnözők kapcsolatáról belefér a véleménynyilvánítás szabadságába.
Jogerősen elbukta a PestiSrácok.hu ellen személyiségi jog megsértése miatt indított pert Gyurcsány Ferencék családi cége, az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. Gyurcsányék azért fordultak a bírósághoz, mert öt éve megírtuk, szerintünk hiba volt, hogy az Európai Bizottság a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó céget bízta meg a fejlesztéspolitika magyarországi működésének ellenőrzésével.
Majd felhívtuk a figyelmet arra, hogy az eddig megismert információk alapján szerintünk a cég összekapcsolható a magyar olajmaffia leghírhedtebb vállalkozásával, a több leszámolásos gyilkosság megrendelésével összefüggésbe hozott Portik Tamás egykori cégével, a feltételezhetően titkosszolgálati ellenőrzés alatt működött Energol Rt-vel. Portikot Gyárfás Tamással együtt nemrég bíróság elé állították Fenyő János médiacézár megöletése miatt is. Az ügyészség a Fenyő-ügy vádiratában megjegyezte Portikról, hogy “az ellenfeleivel való leszámolás érdekében semmitől sem riadt vissza”: alvilági riválisát, Prisztás Józsefet és az ellene és társai ellen valló Boros József Károlyt kivégeztette, Fenyő Jánost pedig Gyárfás kérésére ugyancsak likvidáltatta.
Megírtuk azt is, hogy az általunk közzétett cégábra is rámutat arra az ismert tényre, hogy az Energol Rt. egyik fő kőolaj beszállítója a 90-es évek közepén-végén az ETL Rt. volt, amely kapcsolatban állt azzal a Fortus Rt-vel, amit a Gyurcsány által korábban vezetett, 1992-ben alapított Altus Rt. a Magyar Villamos Művekkel hozott létre 1995 szeptemberében és, amelynek egyik felügyelőbizottsági tagja a megalakulástól 1997. május 21-ig a Demokratikus Koalíció jelenlegi elnöke volt.
Különös egybeesés, hogy a volt miniszterelnök az Energol-ügy kirobbanása környékén szállt ki, de érdekes az is, hogy a későbbi olajos eljárás egyik vádlottja, Kovács László 1997. május 13-án még tanúként, igazmondásra kötelezve vallotta azt az Országos Rendőr-főkapitányságon, hogy az energolos ügyben az ETL mellett szintén érintett egyik cég, a Monon Kft. legalizálta saját olajszállítmányait a Fortus Rt. papírjaival. A férfi elmondta, egy Gyurci nevű százhalombattai férfi többek segítségével Fortus-iratokat szerzett, és hamis számlát nyitott a keszthelyi OTP-ben, így „a Monon betette maga alá a Fortust, hogy árumozgásokat tudjon igazolni” – állította a rendőrségen Kovács László, ugyanakkor a Fortus szerint Kovács tanúvallomása inkább azt erősítette, hogy a bűncselekményeknek a cég a sértettje volt.
Gyurcsányékhoz köthető offshore iratok
Utóbbi vallomásra utalhatott a Népszabadság még 2003 decemberében közölt cikke, miszerint a kilencvenes évek közepén, az Energol-ügy nyomozása közben a rendőrség felfigyelt a Fortus Rt.-re, de miután közvetlen kapcsolatot nem találtak az Energol nevével fémjelzett cégcsoportosuláshoz, a további vizsgálatokat a vám- és pénzügyőrség nyomozói folytatták. Portálunk ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a Magyar Nemzet egy korábbi cikke szerint az energolos nyomozás során Gyurcsány Ferenchez köthető offshore iratokat is találtak a rendőrök. A lap azt írta, ez az offshore irat a Fortus tulajdonosaként felbukkanó Dryden Enterprises Limited nevű ciprusi offshore cég alapító okirata volt, ami az olajmaffiát irányító Energol Rt. egy másik vezetőjének, Dékány Istvánnak a feleségénél, Dékány Irénnél tartott – 1997 augusztusi – házkutatásnál került elő. Talány, hogy a Gyurcsány-féle érzékeny cégirat miképpen kerülhetett az energolosokhoz – jegyezte meg a napilap. Figyelemre méltó, hogy ehhez az offshore céghez azon a vonalon is köthető kutatásaink szerint a Fortus, hogy az rt. volt igazgatósági tagja, Zala Viktor testvére, Zala László a ciprusi cég kézbesítési megbízottjaként van feltüntetve, aki ráadásul felügyelőbizottsági tag is volt a Fortus Rt. által tulajdonolt E. Oil Kft-ben, amely szintén köthető volt a Dryden Enterprises Limitedhez.
Cikkünkben emlékeztettünk arra is, hogy Gyurcsány nemcsak cégei által, hanem volt szociális és munkaügyi minisztere, Szűcs Erika révén is összefonódik az ETL-lel és így az Energollal is. Ismert, Szűcs 1996 és 1998 között az olajszőkítési ügybe keveredett ETL Rt. felügyelőbizottsági tagja volt, a volt minisztert azonban soha nem vonták felelősségre az ETL Rt.-nél lelepleződött adócsalások és okirat hamisítások miatt, végül csak a kisebb szereplőknek kellett felelniük.
Azt a kérdést már csak mellékesen tesszük fel, vajon mi az oka annak, hogy Portik a 2010-es kormányváltás előtt többször is arra kérte Gyárfás Tamást, hogy éppen Gyurcsánnyal hozza őt össze? Legalábbis erről árulkodik a kettejük beszélgetéséről készült hanganyagok egy része. Azt nem tudni, a találkozó létrejött-e, de tény, Portik ellen a Gyurcsány-kormány alatt nem indult eljárás és az olajbűnözőnek a haja szála sem görbült.
A Kúria nekünk adott igazat
Az Altus mindezek miatt a bíróságoz fordult (a céget a hatmilliárdos költségvetési csalással vádolt Czeglédy Csaba ügyvédi irodája képviselte), első körben nekik adtak igazat, ám a másodfokú bíróság elutasította keresetüket, amit a Kúria jogerősen helybenhagyott. A legfelsőbb bírói fórum indokolásában kitért rá, hogy a cikkünkben leírt következtetés az Altus és az olajmaffia kapcsolatáról belefér a véleménynyilvánítás szabadságába. Hozzátették: a cég uniós megbízása egyértelműen közügy, közvetve közpénz felhasználásával kapcsolatos, így ez kitágítja a véleménynyilvánítás lehetőségeit a következetes bírói gyakorlat alapján.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS