Miután Európában is folyamatosan terjed a koronavírus, és már a környező országokban is vannak esetek, így a Portfolió összefoglalta, hogy milyen tünetekkel járhat a fertőzés. A tünetek eléggé hasonlóak az influenzáéhoz, de néhány támpont segíthet azonosítani a betegséget. Fontos tudni, hogy a kilenc év alatti gyerekek körében a vizsgált sokaság esetében nem szedett halálos áldozatot a járvány. 39 éves korig a halálozási arány alacsony, a 40-es éveikben járók körében sem éri el a fél százalékot, az 50-eseknél meghaladja azt, a 60-asoknál 3 százaléknál magasabb, a hetvenes éveikben járóknál 8 százalék.
A 2019-nCoV névre keresztelt vírus a koronavírusok közé tartozik. Jelenleg 7 olyan koronavírusról tudunk, ami az embereknél is képes betegséget okozni, ezeknek a súlyossága nagyon változatos lehet: az egyszerű náthától a súlyos légúti problémákig bármi előfordulhat. Szintén a koronavírusok felelősek a néhány éve feltűnt SARS-ért és MERS-ért. A koronavírus elsődlegesen állatról terjedt emberre, a forrás valószínűleg valamilyen denevér volt (a forrás egyelőre nem ismert). Emberről emberre is terjed, még a lappangási idő alatt, az első klinikai tünetek megjelenése előtt is képes fertőzni. A szakemberek szerint egy már fertőzött ember minimum 3 másiknak képes átadni a betegséget.
A leggyakoribb klinika tünetek:
- magas láz,
- száraz köhögés,
- mellkasi fájdalom,
- izomfájdalom,
- légzési nehézség,
- légszomj,
- fáradékonyság.
A tünetek a betegség korai stádiumában enyhék vagy közepesen erősek.
Lefolyás:
- felső légúi tüneteket mutató enyhe lefolyású betegség,
- nem életveszélyes lefolyású tüdőgyulladás,
- súlyos tüdőgyulladás akut légzőszervi distressz szindrómával (ARDS egy életet veszélyeztető állapot: a tüdő olyan jellegű károsodása, amely miatt nem jut elegendő oxigénhez, így a keringés, és egyéb szervek is károsodnak), amely enyhe tünetekkel kezdődik 7–8 napon át, majd bekövetkezik egy gyors állapotromlás (ARDS) és a beteg állapota komoly életmentő eljárást igényel.
A koronavírus az esetek 81 százalékában enyhe lefolyású, alig 14 százalékban súlyos és kevesebb mint 5 százalékában kritikus.
A halálozási ráta továbbra is 2-3% körüli. Egy korábbi, 44 ezer fertőzöttön végzett kutatás szerint a halálozási arány a 80 éves vagy idősebb korosztályban a legmagasabb, több mint 14 százalék. A kilenc év alatti gyerekek körében a vizsgált sokaság esetében nem szedett halálos áldozatot a járvány. 39 éves korig a halálozási arány alacsony, a 40-es éveikben járók körében sem éri el a fél százalékot, az 50-eseknél meghaladja azt, a 60-asoknál 3 százaléknál magasabb, a hetvenes éveikben járóknál 8 százalék. Az elhunytak közül a legtöbb esetben valamilyen alapbetegséggel küzdöttek. A halálos áldozatok túlnyomó része a fokozott rizikójú csoportokba tartozott, például krónikus betegségeik, szívproblémáik, cukorbetegségük volt vagy idősebbek voltak.
Zöld szám, tájékoztatás a koronavírusról:
a 06-80-277-455-ös és a 06-80-277-456-os információs vonal a hét minden napján 24 órában elérhető, mobil- és vezetékes telefonról is tárcsázható. A vonalakon szakemberek adnak információt az új koronavírusról.
Forrás: Portfolio.hu/PS, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS