Koncepciós pernek nevezte Demeter Márta hivatali visszaélési ügyét a politikusnő pénteki tárgyaláson felvonuló ellenzéki asszonykórus. Szél Bernadett, Varga-Damm Andrea, Szabó Tímea, valamint Keresztes Lóránt, az LMP nevezetű parlamenti képződmény frakcióvezetője együttesen vonult fel Demeter Márta hivatali visszaélést tárgyaló ügyében, ami annak kapcsán robbant ki, hogy a képviselőnő (hamisan) azzal vádolta a Honvédséget, hogy Orbán Viktor lányát, Orbán Flórát reptette törvénytelenül a légierő egyik Airbusával. Az ellenzéki nyomásgyakorló akciócsoport, a terület szaktekintélyének számító Szél Bernadettel az élen nem véletlenül érkezett a bíróságra: jelenlétükkel egyértelműen nyomást kívántak gyakorolni mind az igazságszolgáltatásra, mind a közvéleményre. Ezt igazolja az is, hogy a kis csapat azután sem távozott a tárgyalóteremből, hogy az ülést vezető dr. Sándor Erika bírónő határozottan kijelentette: az ülésen a vádlott, a védelem és a sajtó képviselői vehetnek részt.
Mint arról már korábban beszámoltunk, a Központi Nyomozó Főügyészség novemberben emelt vádat Demeter Márta ellen, aki 2018 őszén az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnökeként írásbeli kérdésekkel fordult a Honvédelmi és a Belügyminisztériumhoz, azt tudakolva, hogy miért utaztatták törvénytelenül Orbán Viktor kormányfő lányát a honvédség Airbusával; az általa vélelmezett esetről közösségi oldalán is beszámolt, amivel hivatali visszaélést követett el. Ráadásul kiderült, hogy az eset meg sem történt: valójában egy Orbán vezetéknevű magyar katona és családja tartózkodott a repülőgépen, engedéllyel.
A Fidesz az eset után feljelentette az LMP-s képviselőt, valamint a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordult. Utóbbi megállapította, hogy a Demeter Márta által megtekintett honvédségi iratokban a névazonosságon kívül semmilyen más olyan tény vagy körülmény nem szerepel, amiből arra lehetne következtetni, amire a politikus jutott. A hatóság arra is kitért, hogy az általa nyilvánosságra hozott adatok megismeréséhez való jogot számos törvény korlátozza. Az ügy folyományaként a házelnök javaslatára a parlament felmentette Demeter Mártát bizottsági alelnöki tisztségéből és bizottsági tagságából, miután az Alkotmányvédelmi Hivatal nemzetbiztonsági felülvizsgálati eljárása során nemzetbiztonsági kockázatot állapított meg vele kapcsolatban.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság előtt pénteken az ügyészség 200 napi tétel, napi tételenként 10 ezer forint pénzbüntetés kiszabását, vagyis kétmillió forintos pénzbüntetés kiszabását kérte Demeter Mártára. Ez azt jelenti, hogy amennyiben Demeter nem fizeti be az összeget, annyi napot kell leülnie, ahányszor tízezer forintot nem fizet be a pénzbüntetésből. Kérdés, hogy egykori párttársa, Hadházy Ákos lesz-e oly lovagias, hogy összekuncsorogja Demeternek a pénzbüntetés összegét.
Mivel a politikusnő az előkészítő ülésen tagadta a vádakat, tárgyalással folytatódik az ügy, amelyre június 10. és 12.-én reggel 8 óra 30 perckor, két részletben kerül sor a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS