A hazánkban működő orosz-ukrán alvilági csoportok ellen szorgalmazott összefogást halála előtt Prisztás József – állította tanúvallomásában Pethő Axel hétfőn a Fővárosi Törvényszéken, a vállalkozó meggyilkolása miatt Portik Tamás és két társa ellen indult büntetőper tárgyalásán. A tanú az Egyesült Államokból behozott luxusautók forgalmazásával foglalkozott, s üzlettársa volt Prisztás Józsefnek, de a Conti Car Kft.-nek is. A férfi vallomásában elmondta, halála előtti napokban telefonon megfenyegették Prisztás Józsefet. „Valami csicska oroszok voltak” – mondta Pethő Axelnek a meggyilkolt vállalkozó a telefonbeszélgetés után. A férfi vallomásában kitért arra is, hogy Prisztás találkozóra várta a magyarországi éjszaki élet „krémjét”. „Prisztás az oroszok ellen volt” – emlékezett vissza a Pethő, hozzátéve: „Józsi meggyőződése volt, hogy nem lennének ennyire erőszakosak a bűncselekmények az oroszok és az ukránok jelenléte nélkül, mert a magyarok meg tudják beszélni a problémáikat”. A tanú szerint ezért szorgalmazott összefogást az orosz-ukrán csoportok kiszorítására Prisztás József. „Az oroszok bevállalósabbak, belemenősebbek. Nem rendelkeztek magyarországi lakcímmel, nem kell félteniük a családtagjaikat. Vagyis szélsőségesebb megoldásokat is alkalmaztak, bár ez csak teória” – mondta a tanú. A kilencvenes években a Komjádi uszoda mellett üzemeltetett autókereskedés tulajdonosa szerint a tervezett találkozóra olyan emberek voltak hivatalosak, mint Prisztás korábbi üzlettársa, Csobolya Attila, a Tahitótfaluban 1999-ben meggyilkolt Seres Zoltán, vagy éppen Tasnádi Péter. Pethő Axel ugyanakkor kiemelte, hogy egyedül Seres jelezte: nem vesz részt a találkozón, mivel jóban volt az oroszokkal. A tanú autókereskedését ért kézi gránátos támadásról mindössze annyit mondott: „csak beesett egy kézi gránát. Nem sérült meg senki, nagyobb kár nem keletkezett.” Bírói kérdésre válaszolva Pethő Axel azonban elmondta, valószínűleg többen tudtak arról, hogy a Prisztás József által tartozások fejében elhozott autók az ő telepén voltak.
Portik Tamás felszólalásában arra hívta fel a tanács figyelmét, hogy útlevelével tudja bizonyítani: Dominikán volt Lakatos Andrással, alias Kis Bandival azokon a napokon, amikor a vádhatóság szerint Prisztás Józseffel találkozott a Művészinasban. Portik kiemelte azt is, hogy a rendőrség megsemmisítette az Aranykéz utcában felrobbantott Boros József kevéssel halála előtt tett vallomását, amelyben szerinte szó volt például Prisztás Józsefről, valamint olyan, az alvilágban jól ismert emberekről, akik a perben terhelő vallomásokat tettek rá. A vádiratban szereplő ingatlanügyletek miatt kialakult konfliktussal összefüggésben Portik Tamás megjegyezte, hogy az egyik ingatlan önkormányzati tulajdonban volt, így az legfeljebb 20 milliót ért, vagyis egyes tanúk vallomásával ellentétben nem adhatott arra 50-60 millió forint kölcsönt.
A tárgyalás pénteken folytatódik, amikor várhatóan megszólal Prisztás Jószef volt élettársa, Mag Judit és az ingatlanügyleteket ellenjegyző ügyvéd, Muskovszky Gábor.
Szöveg: Szigetváry Lídia – PestiSrácok.hu
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS