Újabb rendelkezésként a kereskedelmi egységek bezárását jelentette be Giuseppe Conte olasz kormányfő szerda este a koronavírus-járvány miatt; kivételt jelentenek az élelmiszerüzletek és a gyógyszertárak, a tömegközlekedést nem állítják le.
Miután hétfőn este az olasz kormány az egész országra kiterjesztette az előzőleg csak a “vörös zónáknak” nevezett, koronavírustól fertőzött területeket érintő korlátozásokat, a leginkább fertőzött északi tartományok azt javasolták, hogy azokban a régiókban ennél szigorúbb korlátozásokat vezessenek be: ne csak az indokolatlan helyváltoztatást, utazgatást tiltsák meg, hanem zárják be az összes üzletet, az élelmiszerboltokat és a gyógyszertárakat kivéve. Az olasz kormány szerdai döntése nyomán azonban ezeket az egész országban bevezetik. Így zárva kell tartaniuk a boltoknak, az állami hivataloknak, a bároknak és éttermeknek. Csak a legalapvetőbb szükségletek kielégítését szolgáló élelmiszerboltok és patikák tarthatnak nyitva. A tömegközlekedést nem állítják le.
Mint a tűzvész, úgy terjed a vírus
Az elmúlt huszonnégy órában csaknem kétszázzal, 827-re emelkedett az új típusú koronavírus-fertőzés (Covid-19) halálos áldozatainak száma Olaszországban a polgári védelmi hatóság szerda esti tájékoztatója szerint; eközben a diagnosztizált fertőzöttek száma több, mint kétezerrel, 12 462-re nőtt. A bejelentés szerint a halottak száma az előző napi 631-hez képest 31 százalékkal, a diagnosztizált fertőzöttek száma pedig az ugyanekkor feljegyzett 10 149-hez képest 22,7 százalékkal nőtt. A gyógyultak száma valamivel több, mint ezer.
Az idősebbek között pusztít
Az utóbbi négy napban folyamatosan emelkedett a fertőzöttek száma: a pénteki, még valamivel több, mint ezerről már kétezer fölé emelkedett. Majdnem hatezer beteget kezelnek kórházban, több, mint ezret intenzív osztályon. Angelo Borrelli, a polgári védelmi hatóság vezetője kifejtette, hogy az elhunytak kilencvennyolc százaléka hatvan évnél idősebb volt, és más betegség miatt is súlyos volt az állapota. Angelo Borrelli kijelentette: minden olasznak azt tanácsolja, maradjon otthon. A polgári védelem sajtótájékoztatóján az újságírók egymástól egyméteres távolságra, mikrofon nélkül tették fel kérdéseiket.
“Inkább álljunk le most…”
Csak Lombardiában egy nap alatt 1300 új fertőzöttet regisztráltak. A tartomány kormányzója további szigorítást, a tömegközlekedés, a hivatalok és az üzletek leállítását szorgalmazta. Attilio Fontana tartományi elnök – aki maga is két hete önkéntes karanténban dolgozik – javaslata szerint egyedül az élelmiszerüzleteket, gyógyszertárakat, valamint az alapvető szükségleti cikkeket áruló újságos standokat hagynák nyitva. Lombardia polgármesterei támogatják a drasztikus intézkedést: “inkább álljunk le teljesen most, hogy utána talpra tudjunk állni” – nyilatkozták. Hasonló szigorítást kért a szomszédos Piemont tartomány is.
Több bolthálózat is bezárt
A dél-olaszországi tartományok is az északi területek lezárását sürgették a fertőzés terjedésének megállítására. Giorgio Gori, a lombardiai Bergamo polgármestere közösségi oldalán azt írta: annyira tele vannak a kórházak, hogy az orvosok már nem mentenek meg minden beteget. Számos üzletlánc már bezárta olaszországi pontjait a dolgozók egy részének elbocsátásával; a bezárt üzletek eladói, felszolgálói is ugyanezt kockáztatják.
Mindenki maradjon otthon!
“Mindenki maradjon otthon 15 napig” – szorgalmazta Giorgia Meloni, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) ellenzéki párt elnöke. A “vörös zóna” egész Európára való kiterjesztését sürgette Matteo Salvini, a Liga, valamint Matteo Renzi, a kormánypárti Élő Olaszország (IV) vezetője is. A közegészségügyi hivatal (Iss) adatai szerint a következő két hét “döntő” lesz az olaszországi járvány terjedésében. A diagnosztizált fertőzöttek több, mint fele hatvan éves, 62 százalékuk férfi, a harminc év alattiak aránya öt százalékon mozog. A több, mint két hete vesztegzár alá helyezett lombardiai Codognóban megállt a fertőzés: az itt azonosított első számú beteg, a 38 éves Mattia is húsz nap után már önállóan lélegzik.
Gazdasági program indul
A kormány bejelentése szerint pénteken indul a vállalkozásokat és családokat segítő 25 milliárd eurós gazdasági program. Első lépésben 12 milliárdot szánnak a legsürgősebb lépésekre. Roberto Gualtieri pénzügyminiszter elsőrendűnek nevezte, hogy senki se veszítse el a munkáját. Azonnali segítséget ígért azoknak, akik bevételkiesés miatt nem tudják teljesíteni hiteltörlesztési kötelezettségeiket, vagy nem tudják kifizetni a lakbért. Szokásos szerdai audienciáját Ferenc pápa interneten tartotta meg, amelyet már a lezárt Szent Péter tér kivetítői sem sugároztak. Az olasz iskolasok interneten tanulnak tanáraikkal, a Vöröskereszt élelmiszert és gyógyszert visz az időseknek, akiknek nem javasolt kimenni az utcára. Ausztria mellett Szlovénia és Svájc is részlegesen lezárta Olaszországgal közös határait. Több száz olasz nem tud visszatérni hazájába Spanyolországból a repülőjáratok felfüggesztése után. Olaszországban sokak nemtörődöm magatartását félelemmel vegyes tudatosság váltotta fel: népszerű véleményformálók, énekesek, sportolók közösségi oldalaikon ismétlik a felhívást, hogy akinek nem muszáj, ne menjen utcára.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS