Március 8-án költözött haza Olaszországból egy félig magyar-félig olasz család, a Győr közeli kistelepülésre, Győrújbarátra. Mivel egészségesek, nem mutatnak tüneteket, nem jelentkeztek vírustesztre, és önkéntes karanténba sem vonultak. Erre csak a március 11-én 15 órakor kihirdetett kormányrendelet kötelezi a koronavírus fertőzéssel érintett országból hazatérőket. A polgármester szerint a család nem együttműködő, a hatóságok pedig tehetetlenek. A településen élők közül egyébként többen is mostanában érkeztek haza, ők házi karanténba vonultak és erről a polgármesteri hivatalt is értesítették.
Egy olvasónk jelezte, hogy a minap védőfelszerelésbe öltözött rendőrök jelentek meg Győrújbaráton annál a háznál, ahol egy magyar-olasz család lakik. A győri születésű nő és olasz férje két kiskorú gyermeket nevelnek, egyikük óvodás, a másik iskoláskorú. Korábban csak ritkán jöttek haza, a két gyermek is Olaszországban járt óvodába, illetve iskolába. A koronavírus járvány hatására néhány napja érkeztek haza. Örömmel jelentették barátaiknak, hogy megérkeztek, nem kapták el a koronavírust, jól vannak.
Attól még, hogy valaki nem beteg lehet vírushordozó és fertőzhet
Hivatalosan viszont sehol sem jelentkeztek le és a helyiek úgy tudják, hogy vírustesztjük sem volt. Azért gondolják, hogy egészségesek és ezért semmilyen korlátozás esetükben nem indokolt, mert nem tapasztalták magukon a megbetegedés tüneteit. Csakhogy a koronavírus lappangási ideje 14 nap, és aki vírushordozó, úgy is fertőzhet, hogy közben ő maga makk egészségesnek érzi magát. Az utcában lakók közül többen is megkeresték a polgármestert, illetve a hatóságokat is értesítették. Rendőrök és ÁNTSZ-szakember jelent meg a családnál még pénteken.
Nem tudunk velük mit tenni, és nemcsak mi, hanem a hatóságok sem, ugyanis a koronavírus fertőzéssel érintett országokból hazaérkezőkre vonatkozó kötelező jellegű házi karantént március 11-én délután 3 órakor rendelte el a kormány. Ez azt jelenti, hogy csak azt ezt követően hazaérkezők kötelezhetők karanténra, erővel nem lehet bezárni őket
– mondta a PestiSrácok.hu érdeklődésére Kóbor Attila, Győrújbarát polgármestere.
Több Olaszországból hazatért család is önként vállalta a karantént
Hozzátette, többen is vannak a településen, akik Olaszországból jöttek haza, de ők önként vállalták a karantént és ezt be is jelentették az önkormányzatnak. Olyan lakosa is van a falunak, aki már túl is van a 14 napon.
Ezért sem érti a szóban forgó család hozzáállását, hiszen egy két hetes bezárkózás nem jelent különösebb megterhelést és az egymás iránti felelősség is megköveteli, hogy vigyázzunk egymásra. Kóbor Attila azt mondta, őszintén reméli, hogy felesleges az aggodalom. Az is fontos – mondta -, hogy saját magunkra vigyázzunk, célszerű a testi kontaktust, érintkezést kerülni, ahogy közösségbe sem célszerű most menni.
A 7500 lakosú Győrújbaráton vasárnap reggel tartott rendkívüli ülést a képviselőtestület. Az óvoda, a bölcsőde bezárásáról is döntöttek. Felügyeletet csak kiemelten indokolt esetben biztosítanak. Szünetel továbbá a polgármesteri hivatal ügyfélfogadása is. A polgármester elmondta, hogy igyekeznek elébe menni a dolgoknak. Felmérték, hány idős, egyedül élő ember van a faluban, akinek az ellátására kiemelt figyelmet kell fordítani. Szervezik azt is, hogy az időseknek egyáltalán ne kelljen elmenniük otthonról, amíg vírusveszély van.
A vidéki városokban, falvakban is zárnak az intézmények
A vidéki városok, kistelepülések önkormányzatai egymás után hozzák meg a korlátozó intézkedéseket. Hétfőtől a legtöbb helyen zárnak az óvodák, bölcsődék. Ha szükséges, kis csoportokban vállalnak megőrzést, de csakis indokolt esetben, egyébként mindenütt azt kérik, hogy tartsák otthon a gyermekeket és azokra ne a nagyszülők vigyázzanak. Ezenkívül sorra jelentik be a közintézmények, könyvtárak, közösségi terek bezárását határozatlan időre, a hivatalokban az ügyintézés is online működik.
Összefognak az emberek
A közösségi médiában eközben egyre több segítő csoport szerveződik. Azok, akik otthon tudnak maradni, sorra ajánlják fel, hogy vigyáznak azok gyerekeire, akiknek viszont muszáj elmenniük dolgozni. Fiatal egyetemisták, vagy fiatal anyukák írják, hogy vállalnak kis csoportban gyermekfelügyeletet, és az egyedülélőknek, időseknek is segítségüket kínálják, bevásárolnak, vagy gyógyszert visznek, hogy a veszélyeztetetteknek ne kelljen kilépniük otthonuk biztonságából.
Vezető kép: illusztráció, hir.ma
Facebook
Twitter
YouTube
RSS