Százharminchét igen, és ötvenhárom nem nem szavazat mellett megszavazta az Országgyűlés hétfőn a koronavírus-járvány megfékezése érdekében a Varga Judit igazságügyi miniszter által kidolgozott törvényt, amely időlegesen plusz jogkörökkel ruházza fel a kormányt, lehetővé teszi a gyors, hatékony cselekvést a veszélyhelyzet idején. A jogszabály lehetővé teszi a rémhírterjesztők, és a védekezést gátolni próbálók szankcionálását is. Az arányhoz hozzájárult, hogy a Mi Hazánk Mozgalom képviselői is megszavazták a jogszabályt. Hétfőn a már a képviselők kétharmadának igen szavazata elégséges volt a rendkívüli helyzet hatályának kiterjesztéséről, amelyről az ellenzék tévesen és szándékosan terjesztette azt, hogy időtartama bármeddig szólhat, és bevezetése Orbán Viktor kormányának végleges bebetonozásáról szól. Napirend előtt előtti felszólalásában Szijjártó Péter ismertette, hogy jelenleg is kétezer felett van azoknak a magyaroknak a száma, akik a világszerte elrendelt karanténszabályok miatt külföldön rekedtek, ők legtöbben az Egyesült Államokban vannak, hazautazásukat a kabinet folyamatosan szervezi és biztosítja. A külgazdasági és külügyminiszter kijelentette: segítséget elsősorban a keleti államoktól kapott eddig Magyarország, Szijjártó szerint az Európai Unió tehetetlennek bizonyult a járvány kezelésében. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a kormány számára az elsődleges szempont az emberek egészségének megóvása, illetve a pandémia után a gazdaság beindítása. A hétfői szavazás után felszólalt Orbán Viktor miniszterelnök is, akit az ellenzék részéről Jakab Péter, a Jobbik elnöke sértegetett súlyosan. Válaszában a kormányfő igyekezett megértetni Jakabbal, hogy Magyarországon parlamentáris demokrácia van, senkit nem fognak megkoronázni, a kabinet pedig teszi a dolgát a veszélyhelyzetben. Orbán Viktor azt mondta a Jobbik elnökének: jobban tenné, ha viselkedése miatt bocsánatot kérne a magyar emberektől. Orbán Viktor megismételte korábbi kijelentését: ő maga, és a kormány nem vett el jogköröket, hanem ellenkezőleg, visszaadta azt a parlamentnek, a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a veszélyhelyzet majdani végét az Országgyűlés fogja kimondani, nem a kabinet. Orbán szerint a kormány a járványhelyzetben eddig helyes döntéseket hozott, és európai szinten sincs szégyellnivalója a védekezés terén. Tordai Bence az álláskeresési támogatás meghosszabbításáról kérdezte a miniszterelnököt, aki emlékeztette a Párbeszéd képviselőjét: április 6-án, vagy 7-én jelenti be a kormány azokat a gazdaság, illetve munkahely védelmi intézkedéseket, amelyekhez fogható eddig nem volt. Orbán Viktor kijelentette: a válság ellenére Magyarországon mindenkinek lesz munkája.
Napirend előtti felszólalásában Vejkey Imre hangsúlyozta, hogy az EU által meghirdetett, Magyarországnak szánt, a járványügyi védekezésre fordítandó kétezer-milliárd forint nem ajándék, nem pluszpénz, hanem tervezett összeg, amely eleve hazánké. Vegyes képet mutat az ellenzék, Mesterházy Attila köszönetet mondott a külügynek a külföldön rekedt magyarok hazautazásának megszervezéséért, Kocsis-Cake Olivio ugyanakkor még mindig a szájmaszkokat számolgatta, és titokzatosan repkedő repülőgépekről beszélt. Tordai Bence azt fájlalta, hogy az Orbán-kormány még nem oldotta meg azt a gazdasági válságot, amely még nem következett be. Tordai szerint most jön el annak a böjtje, hogy nem jár mindenkinek alanyi jogon az élethosszig tartó munkanélküli segély. A Párbeszéd képviselőjének Dömötör Csaba válaszolt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára elmondta, hogy Tordai Bence valótlan gazdasági mutatószámokra hivatkozott, és felsorolta azokat az intézkedéseket – például a vállalkozói és a magánhitelekre vonatkozó törlesztési moratórium – amelyekkel a kormány célja az, hogy ne az álláskeresők száma növekedjen, hanem a munkahelyek maradjanak meg. Dömötör szerint az ellenzék is megtehetné, hogy a veszélyhelyzet idejére félretegyék a pártpolitikai érdekeiket, és a védekezést segítsék. A kapunk nyitva áll, nyugodtan beléphetnek rajta – mondta Tordainak Dömötör.
Keresztes szerint azért tettek keresztbe, mert ők így segítenek
Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője szerint az ellenzék a kormány erőfeszítéseit támogatta a múlt héten, amikor nem szavazták meg a veszélyhelyzet meghosszabbításának napirendbe vételét. Keresztes szerint az ellenzék nem önmagáért küzd, hanem az emberekért, ugyanakkor elismerte, hogy egyelőre nem lehet tudni mikorra csillapodik a világjárvány, de szerinte ezt azért mégis megmondhatná a kormány. Keresztes László Lórántnak Orbán Balázs válaszolt, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára megköszönte az ellenzék támogató szavait, ugyanakkor emlékeztette az LMP politikusát arra, hogy a múlt héten mégsem a megoldást kereste az ellenzék, amikor megakadályozta a szavazást az ügyben. Az államtitkár szerint bárhogy csűri, csavarja a szavakat az ellenzék, a lényeg akkor is az, hogy megakadályozták a sürgős intézkedéseket.
Facebokos halálosztó kommandók – Vadai Ágnes is beszállt
Vadai Ágnes felszólalásában elárulta, hogy a kormány pártpolitikai üggyé silányította a járvány ügyét, nem tett semmit az emberekért, majd „facebookos halálosztó kommandókról” beszélt, és egy rövid kanyarral eljutott Mészáros Lőrincig, de közben arról is tudósított, hogy mindegyik, a vírussal érintett magyart a kormány fertőzött meg. A DK politikusa ezután megígérte, hogy pártja ezután is, a korábbiakhoz hasonlóan támogatja a járvány visszaszorítására tett erőfeszítéseket. Vadainak Dömötör Csaba válaszolt, aki emlékeztetett: a Gyurcsány-kormány hatezer egészségügyi dolgozót tett az utcára, százhetvennégy kórházat záratott be, miközben fizetőssé tette az alapvető szolgáltatásokat. Az államtitkár kijelentette: a kormány elkötelezett az egészségügyi dolgozók béreinek megnyugtató rendezése ügyében. Dömötör Csaba hangsúlyozta: az ellenzéknek nem dolga kedvelni a kormányt, mégis azt kérte tőlük, hogy a veszélyhelyzetben támogassák a kabinet munkáját.
Ellenzék: köszönjük az intézkedéseket, DE…
Tóth Bertalan megköszönte a kormány eddigi erőfeszítéseit, majd jött a DE. Az MSZP elnöke szerint sem lehet megmondani, mikor ér véget a járvány, DE a kabinet azért megjósolhatná ezt. Tóth úgy vélekedett, ha később, a betegség terjedése miatt esetleg döntésképtelenné válna az Országgyűlés, akkor arról ráérnének akkor egyeztetni, amikor már nincs kiknek, és nincs miről egyeztetni. Tóth szolidaritásának bizonyítéka az is, hogy szerinte fideszesek rabolják el a védőeszközöket. Tóth Bertalannak Rétvári Bence válaszolt, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára felhívta a figyelmet, hogy a kormány veszélyhelyzetet hirdetett nemrég, nem pedig kampányidőszakot. Rétvári emlékeztetett, hogy manapság már parlamenten kívüli ellenzéki politikusok is élesen bírálják a parlamenten belüli ellenzéket a viselkedéséért, és ugyanez igaz már a saját sajtójukra is.
A Jobbik részéről Z. Kárpát Dániel az előtte felszólalókhoz hasonlóan megköszönte az eddig meghozott intézkedéseket, nála azonban hamarabb jött el a DE. Z. Kárpát másokhoz hasonlóan felült arra a hullámra, amely az egy év múlva bekövetkező, jelenleg senki által nem ismert gazdasági folyamatokat tényekként elemezgeti. A kormány egyértelművé tette, hogy a munkahelyek megőrzése prioritást élvez, Z. Kárpát ezt üdvözölte, de azt követelte, hogy jó, DE NE ÚGY CSINÁLJA! A jobbikos képviselőnek Orbán Balázs azt ajánlotta, hogy ha már minden magyart meg szeretne menteni, akkor támogassa a kormánypártokat a délutáni szavazáson.
Felszólalásában Soltész Miklós felsorolta az emberek, és a hazai gazdaság megmentésére a kormány által eddig már meghozott intézkedéseket, az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár hangsúlyozta: az ellenzék sajnos attól sem riad vissza, hogy ezekről alaptalan hazugságokat terjesszen. Válaszában Rétvári Bence felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány eddigi intézkedései magukért beszélnek, nem véletlen az, hogy Magyarországon az igazolt fertőzések és a halálozások száma is lényegesen elmarad a nyugat-európai adatoktól. Rétvári szánalmasnak nevezte az ellenzék hozzáállását, ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy a kormány, a politikusok önmaguk nem tudják megállítani a járványt, ehhez társadalmi összefogásra is szükség van.
A kormány által eddig meghozott gazdasági intézkedésekről beszélt Bánki Erik fideszes képviselő, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke is, neki Tállai András, a Belügyminisztérium államtitkára válaszolt. Tállai elmondta, hogy Orbán Viktor hátfőn reggel konferenciát szervezett, amelyen a gazdaság szereplőivel is egyeztetett a kormány. A konferencia fontos megállapítása, hogy a jövő évi költségvetést teljes egészében a gazdaság beindításának rendelik alá, és ez érinti a 2022-es büdzsét is.
Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a házszabálytól eltérést a Varga Judit igazságügyi miniszter által jegyzett, egyebek mellett a veszélyhelyzet meghosszabbítására tett törvényjavaslat tárgyalásáról, így arról délután szavazhatnak a képviselők. A döntéshez négyötödös többségre volt szükség.
Varga-Damm Andrea szerint Orbán Viktor királlyá akarja koronáztatni magát
A törvényjavaslat elfogadására kérte az ellenzéket a Fidesz képviselője, Nagy Csaba, aki kitért arra is, hogy a védekezésben fontos szerepe van a rémhírek terjesztését szankcionáló passzusnak is. A Jobbik biztosan nemmel szavaz – jelezte felszólalásában Lukács László György, aki másokhoz hasonlóan azt fájlalta, hogy a kormány még a Jobbiknak sem tudja megmondani, meddig tart a járvány. Lukács szerint a rövid, néhány hetes időtartam még elfogadható, de annál hosszabb már nem, a képviselő azt azonban nem fejtette ki, hogy mi a helyzet olyankor, amikor a veszélyhelyzet fenntartása valóban indokolt. A Jobbikból nemrég kihullott Bencsik János cifrát diktatúrázott, majd arra szólította fel az összes képviselőt, hogy nem szavazzák meg a törvényjavaslatot. Keresztes László Lóránt már hajlana a jogszabály megszavazására, de továbbra is csak időkorláttal. Keresztes kifejtette: a magyar társadalom elsöprő többsége áll a fél százalékos pártok mögött. Varga-Damm Andrea szerint azért is elfogadhatatlan a törvény, mert a veszélyhelyzet idején nem kezdeményezhető népszavazás, vagyis a kijárási korlátozások, az Apokalipszis idején nem lehet tömegeket az utcára vinni. A jobbikos képviselőnő lerántotta a leplet a kormánypártokról, és előadta, hogy az egész valójában arról szól, hogy Orbán Viktort magyar királlyá koronázhassák. Figyelemre méltó körülmény, hogy Varga-Damm Andrea mindezeket jogászdoktorként mondta el az Országgyűlésben. Válaszában Nacsa Lőrinc igyekezett megnyugtatni az ellenzéket, hogy a nem a miniszterelnök, hanem a természet fogja meghatározni, mikor ér véget a világjárvány. A KDNP képviselője kormánypárti társaihoz hasonlóan arra kérte az ellenzéket, hogy ne hazudozzanak, inkább mutassák ki segítő szándékukat, hogy a magyarokban az a kép éljen, hogy az Országgyűlés egységesen lép fel a védekezésben.
A DK részéről Arató Gergely azt kifogásolta, hogy a kormány nem mondja meg, milyen intézkedéseket hoz két hónap múlva, majd valami olyasmiről beszélt, hogy a katolikus egyház segítségével lopták el az emberek pénzét, hogy az a Mátrai Erőműbe kerüljön, ha jól értettük. Arató szerint hamarosan újra százezren lesznek a Kossuth téren, amivel vélhetőleg arra utalt, hogy újra és újra megbuktatják a kormányt. Arató Gergely kijelentette: a DK csak akkor szavazza meg a törvényt, ha abba belekerülnek a DK javaslatai is. A kormánypártok jelezték: a szükségesség és az arányosság kérdésében felvetett ellenzéki módosító javaslatokat már korábban elfogadták, amit Keresztes László Lóránt egyik hétfői felszólalásában már elismert.
A szavazás előtt az ellenzéki képviselők felvetéseire Völner Pál válaszolt összefoglalva, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára kifejtette: a kormánypártoknak nincs szüksége semmilyen túlhatalomra, a kormánypártok választáson nyerték el a szavazók bizalmát, és ennek megfelelően járnak el a jövőben is. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az átmeneti plusz jogkörök csakis a hathatós védekezés érdekében szükségesek. Völner a törvényjavaslat elfogadására tett javaslatot minden képviselőnek.
Az Országgyűlés hétfőn százharminchét igen, és ötvenhárom nem szavazat mellett megszavazta a koronavírus-járvány megfékezése érdekében a Varga Judit igazságügyi miniszter által kidolgozott törvényt, amely időlegesen plusz jogkörökkel ruházza fel a kormányt, lehetővé teszi a gyors, hatékony cselekvést a veszélyhelyzet idején. A jogszabály lehetővé teszi a rémhírterjesztők, és a védekezést gátolni próbálók szankcionálását is.
A hétfői szavazás után felszólalt Orbán Viktor miniszterelnök is, akit az ellenzék részéről Jakab Péter, a Jobbik elnöke sértegetett súlyosan. Válaszában a kormányfő igyekezett megértetni Jakabbal, hogy Magyarországon parlamentáris demokrácia van, senkit nem fognak megkoronázni, a kabinet pedig teszi a dolgát a veszélyhelyzetben. Orbán Viktor azt mondta a Jobbik elnökének: jobban tenné, ha viselkedése miatt bocsánatot kérne a magyar emberektől.
Orbán: nem veszünk el jogköröket, hanem visszaadjuk azokat
Orbán Viktor megismételte korábbi kijelentését: ő maga, és a kormány nem vett el jogköröket, hanem ellenkezőleg, visszaadta azt a parlamentnek, a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a veszélyhelyzet majdani végét az Országgyűlés fogja kimondani, nem a kabinet. Ezt az ellenzék láthatóan nem akarja megérteni, jelenleg Arató Gergely igyekszik bebizonyítani azt, hogy a kormány nem képes tenni a járvány terjedése ellen semmit, a DK viszont igen. Az ellenzéki képviselők a költségvetés áttervezéséről, a munkájukat elveszítő emberek megsegítéséről is kérdezték a kormányfőt, aki azt mondta, a jövőbeli döntésekről a jövőben szeretne beszámolni, nem pedig előre. Orbán szerint a kormány a járványhelyzetben eddig helyes döntéseket hozott, és európai szinten sincs szégyellnivalója a védekezés terén. Arató szerint a pandémia egyetlen, azt egycsapásra megszüntető megoldása, ha Kásler Miklóst menesztik a kabinetből.
A kormány célja, hogy megmaradjanak a munkahelyek
Az ellenzék érezhetően nem engedi el az összeesküvés-elméleteket, Keresztes László Lóránt szerint a vidéki polgármesterekkel sem közlik a titokzatos adatokat a megbetegedettek számáról. A miniszterelnök emlékeztette Keresztest, hogy a polgármesterek a védelmi bizottságok tagjai, így biztosan pontosak az információik. Tordai Bence az álláskeresési támogatás meghosszabbításáról kérdezte a kormányfőt, aki emlékeztette a Párbeszéd képviselőjét: április 6-án, vagy 7-én jelenti be a kormány azokat a gazdaság, illetve munkahely védelmi intézkedéseket, amelyekhez fogható eddig nem volt. Orbán Viktor kijelentette: a válság ellenére Magyarországon mindenkinek lesz munkája, Tordai szerint ez embertelen. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az ő kormánya az, amelyik egymillió új munkahely megteremtését ígérte 2010-ben, és azt meg is valósította.
Selmeczi Gabriella, a Fidesz képviselője azt kérdezte az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetőjétől, hogy áll a védőeszközök beszerzése. Palkovics László válaszában elmondta, hogy Magyarország nemzetközi szinten is jól teljesít ebben, a prioritás pedig az egészségügyi dolgozók és a már megbetegedettek védelme. A miniszter hozzátette: a hazánkba érkező eszközök kezeléséről a jövőben is rendszeresen, nyilvánosan beszámolnak. Lukács László György jó érzékkel Orbán Viktortól is megkérdezte, meddig tart még a járvány, mert értesülése szerint az emberek már türelmetlenek. A miniszterelnök Lukácsnak is elárulta, hogy sem ő, sem a járványügyi szakemberek sem tudják ezt, és százhatvankettedszer is elmondta: a cél járvány kitolása időben, hogy az egészségügyi rendszer ellátásra képes maradjon. Lukács nem adta fel, akkor legyen kötelező a maszk viselése mindenkinek – vetette fel a Jobbik képviselője, mire a kormányfő megismételte a fentieket.
Több mint ötezer, külföldön rekedt magyar hazautazását szervezi a külügyi tárca
A KDNP részéről Juhász Hajnalka arról kérdezte a külgazdasági és külügyminisztert, hogy hol tart a külföldön rekedt magyarok hazaszállítása. Válaszában Szijjártó Péter elmondta, eddig 5583 ember térhetett haza, 2026-pedig még külföldön, főképp Észak-Amerikában vannak. A tárcavezető hangsúlyozta, a szervezés nagyon nehéz, hiszen a polgári légiforgalom a világ nagy részén megszűnt, sokaknak az is nehézséget okoz, hogy céljáratok felszállóhelyeire eljussanak. Szijjártó hozzátette: minden idők legnagyobb repatriálási akcióját szervezik jelenleg Magyarországon, amihez az EU semmilyen segítséget nem nyújt.
Dúró Dóra arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy a kormány lehetővé teszi-e az idősek ingyenes telefonhasználatát. Válaszában Orbán Viktor emlékeztetett, hogy 2010-ben, a második kormánya megalakításakor már egyetlen mobilszolgáltató sem volt magyar kézben, így a kabinetnek nincs közvetlen ráhatása egy ilyen döntésre. Mikor lesz intézkedés – kérdezte a kormányfőtől Kunhalmi Ágnes, aki mindenre (is) kíváncsi volt, például arra, hogy mi lesz idősekkel, önkormányzatokkal, fertőtlenítéssel, bevásárlással, mi lesz az új gazdaságvédelmi intézkedések említette bejelentéséig. Orbán Viktor türelmet kért, és megismételte: az új költségvetés a járvány okozta új helyzetről szól majd, a terheket így természetesen sokaknak viselniük kell.
A torkánál ragadta meg a koronavírust az LMP nevében Hohn Krisztina: a kormány és a járványügyi szakemberek is azt javasolják, hogy lehetőleg mindeni maradjon otthon, na de mi van azokkal a rossz házasságokkal, amelyekben a felek verik egymást. Válaszában Völner Pál jelezte: az áldozatsegítő rendszer továbbra is teljes kapacitással működik, bárki fordulhat hozzájuk. Hohn Krisztina erre még megkérdezte, hogy az áldozatsegítő rendszer a karantén után is működik-e majd, mire az államtitkár megnyugtatta, hogy igen, egyúttal megköszönte az LMP-nek az érzékeny törődést.
Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS