Bécsbe helyezi át székhelyét a CEU, a javaslatot egyhangúan támogatta az intézmény kuratóriuma – minderről közleményben számolt be a Soros-egyetem. Pikáns, hogy eddig azt hangoztatták: a magyar kormány elüldözte őket Budapestről, ennek sanyarú körülményeiről pedig folyamatosan tájékoztatták a nemzetközi sajtót és sírták tele az Európai Parlament illetékes bizottságait. Emlékezetes: a “Lex-CEU” miatt Orbán Viktornak Brüsszelben kellett megvédenie a magyar kormányt, a miniszterelnök azonban hiába hangoztatta, hogy szó sincs az akadémiai szabadság veszélyeztetéséről vagy az intézmény üldöztetéséről, mégis eljárást indítottak Magyarország ellen a felsőoktatási törvény módosítása miatt.
Némi zavar van az Erőben, a Budapestről állítólagosan már évekkel ezelőtt elüldözött CEU még mindig magyarországi kampusszal rendelkezik, ráadásul olyannyira kényszer alá helyezte őket a gonosz magyar kormány, hogy az intézmény kuratóriuma egyhangúan döntött a bécsi költözésről. A CEU közleményben tudatta, hogy az osztrák fővárosban 35000 négyzetméternyi ingatlant alakítanak át tantermi és irodai használatra, valamint 1500 diák elszállásolását teszik majd lehetővé. Terveik szerint kialakítanak egy olyan egyetemi központot is, amely “osztrák és nemzetközi kutatóközpontok, és egyetemi tanszékek otthona lesz majd.”
Ez egy történelmi döntés az egyetem számára.”
– mondta Leon Botstein, a CEU Kuratóriumának elnöke, aki kicsit sem tűnt üldözöttnek, amikor arról beszélt, mennyire lenyűgöző a bécsi kampusz. Úgy fogalmazott:
Otto Wagner Steinhof épületkomplexuma lenyűgöző alkotás, amelynek kulturális és történelmi szempontból is jelentősége van a város számára. A CEU célja, hogy hosszútávú együttműködést építsen ki a helyi közösséggel és a várossal. Szépségét, léptékét, és sokrétű történetét ismerve nem törekedhetünk kevesebbre, mint hogy a területet a kutatás, a tanulás, az oktatás, a művészetek és a kultúra nemzetközi központjává tegyük.
Michael Ludwig, Bécs polgármester örömmel fogadta a döntést.
A történelmi Steinhof kórház területe, és az Otto Wagner által tervezett épületkomplexum a tökéletes helyszín a CEU számára. Sok időt és erőfeszítést fektettünk abba, hogy ez az álom valóra váljon. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a CEU Bécset választotta. A döntés megerősíti Bécs pozícióját a németül beszélő régió kiemelkedő kutatási és tudományos központjaként.
A hír egyébként már csak azért is meglepő, hiszen eddig azt hangoztatták, hogy ellehetetlenítették működésüket, majd elüldözték őket Budapestről. Emlékezetes, a magyar kormány hiába próbálta bizonyítani, hogy alaptalanok a Közép-európai Egyetem bezárásáról szóló vádak, az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított hazánk ellen. Pedig az általuk sérelmezett törvény csupán egységesíteni kívánta a magyarországi felsőoktatási intézményre vonatkozó szabályozást, ezzel kívánták a spekulációk és visszaélések lehetőségét visszaszorítani. A törvény ugyanis átláthatóságot követel és felszámolja az európai egyetemekkel szemben eddig élvezett privilegizált helyzetet. Vélhetően ez érintette érzékenyen a Soros-egyetemet, amely meglepő módon még mindig Budapesten van. Ez egyébként már csak azért is különös, hiszen 2019 nyarán Alexander Soros a “CEU-t elüldözték Magyarországról“-felkiáltással roadshowzta körbe a médiát. Ezt egyébként néha azzal is megsépkelte, hogy “betiltották az intézmény működését”. A bécsi polgármester által elmondottakból viszont kiderül, hogy a CEU egyáltalán nem menekült Bécsbe, mint amiként azt állították, sőt. Az egyetem válogatott a lehetséges helyszínek közül, majd Bécs mellett mellett tette le a voksát, ez azonban nem jelenti azt, hogy felszámolná budapesti kampuszát. A közlemény szerint az intézmény magyarországi épülete a Demokrácia Intézet, a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete, a Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívuma és az egyetem más kutatási és oktatási tevékenységének biztosít majd helyet.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS