A haladó sajtómunkásokkal ellentétben a PestiSrácok.hu szerkesztősége nem hatalmas, a társadalom érdekében hozott áldozatként éli meg, hogy újságíróként járvány idején is dolgozhatunk, hanem óriási szerencsének tartjuk. A számtalan, tipikusan nagyvárosi haknimunka közül talán az online újságíró az, amelyik eddig semmiféle hátrányt nem szenvedett a gazdasági leállás miatt; ennek ellenére kollégáink a túloldalról nem győznek hálát adni maguknak, hogy fényük ezekben a vészterhes időkben is beragyogják a magyar ugart – többnyire pénzt is kunyerálnak áldásos tevékenységükhöz. Pedig nekik sem ártana szedni egy kis kóstolót a valóságból…
A többi urbánus haknimunka állítmányai – alany híján – most munka nélkül maradtak, az Agrárminisztérium pedig jó ütemérzékkel álláslehetőségeket kínáló felületet készített, hátha a kurátorok és filmesztéták jellemformáló mezőgazdasági idénymunkák végzése közben ki tudják majd bontakoztatni személyiségük rejtett oldalait. Vagy legalább a járvány elmúltával – miután szagoltak puskaport a széfszpészen kívül – nem a tibeti meleg bálnák nemváltoztató jogaiért aggódnak majd, hanem valódi emberek valódi problémái miatt.
A munkaszüret.hu oldalt minden más, egyébként értelmes és fontos, de a járvány miatt válságba került szektorok munkavállalóinak is javasolja átmenetileg a minisztérium.
Munkaszüret néven indít mezőgazdasági álláslehetőségeket kínáló internetes oldalt az Agrárminisztérium. Az online felülettel a tárca arra hívja fel figyelmet, hogy a magyar agráriumban a koronavírus-járvány ellenére is van munkalehetőség. Nagy István agrárminiszter szerint a mostani nehéz időszakban sajnálatos módon a vendéglátásban, a turizmusban vagy éppen a szolgáltató szektorban a megélhetésüket elveszítő embereknek, illetve a nappali kurzus nélkül maradt felsőoktatási hallgatóknak a hazai mezőgazdaság most különösen nagy mennyiségben tud munkát biztosítani. A miniszter arra emlékeztetett, hogy az élelmiszeripari vállalkozások és a gazdaságok az új típusú koronavírus-járvány okozta rendkívüli helyzet miatt munkaerőhiánnyal küzdenek. Az Agrárminisztérium a helyzet enyhítéseként és egyik megoldásaként online platformot hozott létre, ahol az élelmiszer-alapanyagot előállítókat és termelőket köti össze a potenciális munkavállalóikkal. A tárca célja, hogy ebben a nehéz helyzetben az élelmiszerlánc érintett vállalkozásait támogassa a szükséges munkavállalók gyors megtalálásával. Nagy István a hazai agrár-szakmai szervezeteket pedig arra kéri, hogy a maguk eszközeivel, infrastruktúrájával segítsék a magyar gazdálkodók munkaerő iránti igényének a munkát keresőkkel való összekötését, a kereslet és kínálat összehangolását. A miniszter arra emlékeztetett, hogy április folyamán ugrásszerűen megnő a mezőgazdasági idénymunkások iránti igény. Példaként említette, hogy a zöldség-gyümölcs ágazatban a termelés mintegy kétharmadát a szezonálisan foglalkoztatott munkaerő végzi, egyharmada pedig az állandó foglalkoztatottakhoz kötődik.
Az egyes munkafázisok nagyon szűk és szoros biológiai határidőkhöz kötöttek. Egy-egy munkafolyamat elvégzésének elmaradása a teljes növényállomány megsemmisüléséhez vagy jelentős mennyiségi és minőségi termésveszteséghez vezet
– hívta fel a figyelmet a tárcavezető. Kifejtette: az ágazat zavartalan működése szempontjából létkérdés, hogy megfelelő mennyiségű ember álljon rendelkezésre a termelés elvégzéséhez. Az agrárminisztérium szerint az idénymunka területén van bőven lehetőség a kapacitások betöltésére; elvégzendő feladat akad bőven, hiszen már javában zajlanak a tavaszi mezőgazdasági előkészületek a földeken. Hangsúlyozta: a hazai mezőgazdaságnak a járvány idején is biztosítania kell az élelmiszer-ellátást.
A magyar embereknek ugyanis alapvető szükséglete, hogy hozzájussanak a megfelelő minőségű táplálékhoz. Ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a gazdák a szükséges termékeket meg tudják termelni, amihez szükség van kellő számú munkaerőre is
– tette hozzá a tárcavezető.
A mezőgazdasági idénymunka kereső hírportál a www.munkaszuret.hu linken elérhető, funkciói folyamatosan bővülnek.
Forrás: sajtóközlemény; Vezető kép: Adókultúra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS