Pápa önkormányzata nem először mutat példát egyéni kezdeményezéseivel a járvány elleni védekezésben, illetve a gazdasági következmények enyhítésében. A dunántúli város volt az első, ahol a városvezetés helyi vállalkozókkal és civilekkel összefogva kezdett gyűjtést, hogy a befolyt összegből vásároljanak védőfelszereléseket. Majd azzal kerültek az országos hírekbe, hogy Áldozó Tamás polgármester rendeletben állította le a képviselői tiszteletdíjak kifizetését, hogy több pénz jusson a járvány elleni védekezés adta rendkívüli feladatokra. Jól látszik, hogy az önkormányzatoknak szűkös évük lesz; a járvány okozta gazdasági válságban folyamatosan csökkennek a saját bevételeik a vállalkozások szünetelésével, a turizmus leállásával, a parkolás ingyenessé tételével. Pápán nem a lázadás és a másokra mutogatás dívik; a városvezetés újfent utat mutatott, hogy siránkozás és panaszkodás helyett máshogy is lehet kezelni a kialakult helyzetet. A polgármester szerdán bejelentette, hogy a takarékosságot saját magukon kezdik. A kiesett bevételeket az önkormányzati megbízási szerződések, valamint az önkormányzati és intézményvezetők illetményének csökkentésével próbálják pótolni.
A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben számvetést készítettünk kollégáimmal, melyben felmértük a kormányzati és önkormányzati intézkedésekből származó kieső bevételeket és a várható többletkiadásokat. Arra jutottunk, hogy elengedhetetlen a kiadásaink csökkentése. A spórolást viszont saját magunkon fogjuk kezdeni. Mert együtt sírunk és együtt nevetünk
– mondta a PestiSrácok.hu-nak Áldozó Tamás.
Az eddigi számítások szerint csaknem egymilliárddal szűkül a kassza
Pápán úgy számolnak, hogy a kieső gépjárműadó 100 millióval, a kieső idegenforgalmi adó az állami támogatással együtt 50 millióval, a kieső közterületfoglalási díjak és az ingyenes közterületi parkolás 150 millióval, míg a kieső iparűzési adó óvatos becsléssel is minimum 500 millió forinttal csökkenti a várt bevételek összegét. A közel mínusz 1 milliárd forintot pedig a legjobb indulattal sem lehet úgy behozni, hogy abból senki ne érezzen meg semmit. Ráadásul a plusz kiadások mértéke egyelőre megbecsülhetetlen. Eddig a városban a védekezésre költségvetési forrásból 30 millió forintot költöttek.
Az intézményeinknél pedig megszüntettünk minden korlátot az indokolt védekezésre fordított költségek előtt. Költéseikről csak a veszélyhelyzet elmúltával kell elszámolniuk. Azt pedig, hogy mikor lesz vége, egyelőre senki sem látja. Azzal is számolnunk kell, hogy a járvány előrehaladtával az Egyesített Szociális Intézménynél az otthonközeli szolgáltatások területén kapacitásokat kell bővíteni
– sorolta Áldozó Tamás.
De nemcsak a konkrét vírus elleni védekezést kell segíteni, hanem a vállalkozók talpon maradását is. Ehhez első körben a bérbe adott önkormányzati helyiségek bérleti díját csökkentették, illetve törölték el a vészhelyzet idejére. Tevékenységtől függően van, akinek a bérleti díj felét engedik el, illetve azoktól, akik egyáltalán nem tudnak most működni, nem kérnek bérleti díjat. Azok a vállalkozások, amelyeket gazdaságilag nem érint negatívan a járványhelyzet, továbbra is a korábbi díjtételeket fizetik.
Jegyző, aljegyző, osztály- és csoportvezető, intézményvezetők bére is csökken
A plusz költségek előteremtésére és a kieső bevételek pótlására a polgármester első intézkedése az volt, hogy az önkéntes tiszteletdíj-felajánlások helyett rendelettel, egy az egyben leállította a képviselői tiszteletdíj-kifizetéseket. A teljes összeget ebben az időszakban a védekezésre fordítják. Mivel a polgármesteri, alpolgármesteri illetmény nem ebbe a kategóriába tartozik és nem állítható le a folyósítása, ezért a polgármester és az alpolgármester a nettó fizetésének 20 százalékát fizeti be a védekezés elleni alapot kezelő alapítványba. Önmagában ez még nem elég. Az önkormányzati vezetők bérét 10 százalékkal csökkentik. Az intézkedés a jegyző, aljegyző, osztályvezetők, csoportvezetők és intézményvezetők illetményét érinti. Arról is döntöttek, hogy az önkormányzat által kötött megbízási szerződések díjait szintén 10 százalékkal csökkentik. Az intézkedések nem terjednek ki az élvonalban harcolókra, vagyis az Egyesített Szociális Intézmény, a Városgondnokság és az Egészségügyi Alapellátási Intézmény munkavállalóira.
A közalkalmazottak illetménye a jogszabályban előírt kötelező minimumra csökken, a munkáltatói döntésnek köszönhetően eddig kapott többletjuttatások megszűnnek. Természetesen ez csak akkor, ha a munkavállalók a közös megegyezéssel ezt elfogadják, de a polgármester szerint biztosan elfogadják, hiszen ez hiszen az a szolidaritásnak egy rendkívüli megnyilvánulása lesz.
A létszámcsökkentéssel várnak, a saját forrású beruházásokat, fejlesztéseket elhalasztják
A bérköltségeken és az intézményi megtakarításokon keletkező forrásokat tartalékba helyezzük. Ha a helyzet romlik, az is elképzelhető, hogy a későbbiekben az intézményi dolgozók létszámkeretét is csökkentenünk kell, de ezzel egyelőre várunk
– mondta a polgármester. Hozzátette, hogy amin még spórolni tudnak, azok a fejlesztések. Úgy döntöttek, hogy a kizárólag önkormányzati forrásból tervezett beruházásokat elhalasztják.
Példás társadalmi összefogás keretében szálltak szembe a vírussal
Ahogy arról már beszámoltunk, Pápán három vállalkozó kezdeményezésére hozták létre a Pápai Társadalmi Összefogás csoportot. Helyi vállalkozók, az önkormányzat és civilek együtt gyűjtenek és vásárolják folyamatosan a védőfelszereléseket. 10 000 darab sebészmaszkot már át is adtak az Egyesített Szociális Intézménynek. Az eredetileg tervezett 3,7 millió forint helyett már közel 8 millió jött össze. Második körben több ezer darab, a legmagasabb védelmet nyújtó FFP3 maszkot rendeltek; ezeket a pápai kórház dolgozóinak szánják. Közben vásároltak 20 darab teljes védőruhát, 65 darab arcpajzsot, 900 darab latex kesztyűt és 1000 darab steril műtősmaszkot is, amit szintén a pápai kórháznak és a mentőknek adtak át. A pápai mentőállomásra 400 darab kesztyűt és 300 darab steril arcmaszkot vittek.
Dr. Töreki-Vörös Ibolya, a Gróf Esterházy Kórház főigazgatója a papa-ma.hu helyi hírportálnak azt mondta, központilag is kapnak védőfelszereléseket, amelyek hetente érkeznek az intézménybe. Ettől függetlenül szívesen fogadják a felajánlásokat is, mivel nem tudható, milyen mértékű megbetegedés-hullámmal kell szembenézni és egy adott pillanatban mennyi védőeszközre lesz szükségük.
Maszkok – méghozzá többrétegű, textil, mosható maszkok – a város varrodájában is készülnek az önkormányzat megrendelésére. Itt első körben 10 ezer darabot rendeltek. Védőfelszereléssel az egészségügyi dolgozókon, alapellátásban dolgozókon és a szociális intézmények lakóin kívül a 60 év feletti helyi lakosokat is ellátják Pápán.
Vezető kép: papa.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS