Napok óta izgalomban tartja a közvéleményt a Pesti úti idősotthon körül kialakult botrány, hiszen eddig csak itt 110 koronavírussal fertőzött személyt találtak, ez pedig a budapesti fertőzöttek negyede! A Fővárosi Védelmi Bizottság vizsgálata szerint a Fővárosi Önkormányzat által fenntartott intézményben egyáltalán nem figyeltek a járvány elleni védekezésre, holott hónapok álltak rendelkezésre a felkészülésre. Az teljesen egyértelműnek látszik, hogy a Fővárosi Önkormányzat a felelős, ők a fenntartók, azonban Karácsony Gergely azzal védekezett, hogy a Kormányhivatal már vizsgálódott korábban, így a valódi felelősséget igazán meglepő módon rájuk hárította. Telefonon értük el Pintér Gábort, a fővárosi Fidesz-frakció önkormányzati képviselőjét, aki szerint az igazság egészen más, és a képviselő a PestiSrácok.hu-nak elmondta azt is, hogy Karácsony Gergely összekeveri a Kormányhivatalt a Fővárosi Védelmi Bizottsággal, akik egyébként a vizsgálat során kiderítették, hogy milyen anomáliák észlelhetők az intézményben.
Az április 3-án, pénteken zajlott vizsgálat megállapította, hogy milyen elhanyagolt higiéniai állapotok vannak az idősotthonban, ahol nem volt megfelelő izoláció, hiányoztak a védőfelszerelések – amelyek beszerzésére hónapok álltak rendelkezésre – és nem volt megfelelő orvosi ellátás sem, hiszen az intézmény háziorvosa egy ideje már nem látta el a feladatát. Az csak hab a tortán, hogy több koronavírus-gyanús idős embert is találtak, ezért az intézményben azonnal lépéseket kellett tenni. Karácsony Gergely nem meglepő módon igyekszik kibújni a felelősség alól, a kormányhivatali vizsgálatra hivatkozik, azonban Pintér szerint ez nem igaz, hiszen a Kormányhivatal vezetője ugyan Sára Botond, volt VIII. kerületi polgármester, azonban Sára a Fővárosi Védelmi Bizottság nevében végzett vizsgálatot az intézményben, ahol hihetetlen visszásságok napvilágra kerültek. Az egyáltalán nem tiszta, hogy vajon miért nem foglalkoztak a járványveszéllyel, a Mandiner szerint ugyanis az idősotthonból kórházba került betegekről derült ki, hogy koronavírussal fertőzöttek, miközben az intézmény nem tájékoztatott senkit a veszélyről, a vírus pedig védekezés nélkül terjedt az idős emberek között.
A budapesti koronavírusosok negyede az idősotthonból kerül ki
Pintér Gábor leszögezte portálunknak, hogy minden idősotthonért a fenntartó felel jogilag, hogy ne csak a járvány idején működjön minden tökéletesen, ilyenkor azonban kiemelt kockázatú a helyzet. A Pesti úti idősotthon esetében elképesztő anomáliákra derült fény; a 428 budapesti koronavírus-fertőzött közül 110 fő a Pesti úti idősotthonból kerül ki. A Fővárosi Védelmi Bizottság intézkedése a jogi formák szerint történt, hiszen nekik kell ellenőrizni azt, hogy a fenntartó mindent megtett-e a megfelelő védekezés érdekében, így rendkívül furcsa Karácsony Gergely visszatámadása és kibújása a felelősség alól. A Fővárosi Védelmi Bizottság egyből intézkedett, ahogy szembesült a borzasztó állapotokkal és a felkészületlenséggel. Beszédes, hogy azóta is folyik a járványügyi vizsgálat, és az eddigi 110 esethez képest a szám még nőhet, hiszen egyelőre az ott lévők nagyobb részénél lehet csak tudni a tesztek eredményét.
Pintér Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy a fenntartónak kötelessége lett volna járványügyi helyzetben foglalkozni az intézményekkel, észrevenni, majd kezelni a felmerülő problémákat, hiányosságokat; ehhez képest nem ők, hanem a Fővárosi Védelmi Bizottság észlelte a baj nagyságát ellenőrzése során és tette meg a kívánt intézkedéseket. Azt is megtudtuk a Fővárosi Önkormányzat fideszes képviselőjétől, hogy a 110 koronavírusos beteget a Korányi kórház fogadta be, így a felelőtlen hozzáállás miatt szinte egy egész kórház kapacitását lekötik a magukra hagyott idős koronavírusos betegek.
Karácsony menekül és szereptévesztésben van
Pintér szerint Karácsony ismét szereptévesztésben van, hiszen leveleket ír az EMMI-nek, kérdéseket tesz föl, miközben a főváros a fenntartó, ezen kívül a főpolgármester kezében van minden döntési jogosítvány, neki kellett volna biztosítania a védekezéshez szükséges előkészületek megszervezését. Azonban Pintér Gábor elmondta azt is, hogy az adok-kapok helyett az a legtisztább és leghatékonyabb megoldás, ha hatósági vizsgálat bizonyítja be, hogy kinek a felelőssége a kialakult helyzet és a nemtörődöm, életeket veszélyeztető viselkedés. A politikus végül hozzátette azt is, hogy Karácsonyéknak hónapjaik lettek volna arra, hogy felkészüljenek; mindenki tudta már jó ideje, hogy az idős emberekre a legveszélyesebb a járvány, ehhez képest ilyen állapotokkal kellett szembesülni a XVII. kerületben.
Karácsony Gergely és a balliberális budapesti városvezetés hozzáállására tökéletesen jellemző reakció az önkérdezés, hiszen a tagadás és felelősség alól kibújás mellett a koronavirus.budapest.hu oldalon saját maguknak tettek fel kérdéseket az esettel kapcsolatban, és a fogós, minden hájjal megkent kérdésekre valahogy válaszokat is tudtak adni, amelyek lényege az volt, hogy ez az egész csupán politikai támadás, pedig ők kiemelt figyelmet fordítanak az idős emberekre. Ez a figyelem annyira konzekvens és hatékony, hogy az 1,7 milliós Budapest összes koronavírusos betegének negyede a Pesti úti idősotthonból érkezett.
Tíz perc alatt tíz mentő
A helyzet drámaiságát mutatja, hogy Müller Cecília országos tisztifőorvos személyesen ment ki ellenőrzést tartani a Pesti úti idősotthonba a tömeges koronavírus-fertőzések miatt – írja az Origo. Müller Cecília és munkatársai személyesen járták végig az idősotthon teljes épületét, végignéztek minden helyiséget, konyhát, mosdókat, szobákat. Beszéltek az intézményigazgatóval, kifaggatták, hogy volt-e a személyzetnek megfelelő oktatása, ellenőrzik a fertőtlenítéssel, tisztítással kapcsolatos intézkedéseket.
Az Origo úgy tudja, nem találták megnyugtatónak a látottakat. Müller Cecília kérte az intézmény vezetését, hogy gondoskodjon a folyamatos orvosi ellátásról, ugyanis arról értesült, hogy nem biztosított a folyamatos orvosi jelenlét az intézményben. Az ellenőrzés közben megérkezett a területért felelős Gy. Németh Erzsébet, DK-s főpolgármester-helyettes is, akit szintén a fentiek biztosítására kért az országos tisztifőorvos.
Ma délután tíz perc alatt tíz mentőautó érkezett az intézményhez, ahonnan elszállítják a betegeket, miközben a népegészségügyi szolgálat napok óta azt próbálja felkutatni, miként alakult ki a járványügyi helyzet. Jelenleg 220 mintát vizsgálnak, így valóban várható még fertőzött. Az viszont különösen megnyugtató, hogy úgy tűnik, a fenntartónak, a Fővárosi Önkormányzatnak nyugodt a lelkiismerete. Vélhetően a hatósági vizsgálat fényt derít arra, hogy ki a felelős ebben a borzasztó történetben; addig is megkerestük a Fővárosi Önkormányzatot is, hogy mennyire tartják felelősnek magukat. Amint válaszolnak, cikkünket frissítjük!
No gallery template found!Forrás: Mandiner, Origo, PS; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS