A birtokunkba került iratok szerint tavaly októbertől 2021. január végéig legkevesebb 20 millió forintot fizet ki az új DK-s vezetésű újbudai önkormányzat a hatmilliárdos költségvetési csalással vádolt Czeglédy Csaba nevével fémjelzett ügyvédi irodának. Elsőként írtuk meg, hogy az önkormányzati választás után egyes gyurcsányista polgármesterek első dolga volt, hogy megbízásokkal lássák el pártelnökük hű ügyvéd barátját. Épp a minap derült ki, hogy a Niedermüller Péter vezette erzsébetvárosi önkormányzat még a veszélyhelyzet kihirdetése után is adott újabb megbízást Czeglédynek – innen csaknem 30 millió forint üti a Czeglédy és Társai Ügyvédi Iroda markát. A László Imre vezette újbudai önkormányzat is leszerződött Czeglédy irodájával: amikor ez több ellenzéki pártnál is kiverte a biztosítékot, azzal védekezett, hogy mindössze három hónapos megbízásról van szó, összesen két, egymillió forint értékű szerződést hozott nyilvánosságra, majd Niedermüllerhez hasonlóan 10 évre titkosította a szóban ügyvédi megbízási szerződések alapján végzett teljesítésekről szóló adatokat, hogy senki se firtassa azokat. A PestiSrácok megtudta, hogy nem kettő, hanem három szerződés él a Czeglédy és Társai Ügyvédi Iroda és a XI. kerületi önkormányzat között: ezek közül csak az egyik szólt 2 hónapra, a másik 12, illetve 14 hónapra. Csak idén március 20-ig több, mint 4,5 millió forintot fizettek ki a szerződések alapján közpénzből, jövő év végéig pedig alsó hangon négyszer ennyit fognak. És ez még nem minden. A nálunk lévő iratok alapján a Czeglédy-féle ügyvédi iroda csak egy azok közül, amelyekkel körbebástyázta magát a DK-s kerületi polgármester. Olyan feladatokért, amit a legtöbb hivatalnál a jogi osztály végez köztisztviselő dolgozókkal, minimum évi 50 milliót fizethetnek ki.
Csúsztatások és 10 évre titkosított teljesítési dokumentumok
Finoman fogalmazva csúsztatott László Imre, amikor a Czeglédy-féle szerződések kapcsán úgy nyilatkozott, hogy pusztán kéthónapos szerződésekről van szó. Korábban két szerződést nyilvánosságra hoztak Újbuda honlapján. Az 1163-1 számú szerződés értelmében Czeglédy ügyvédi irodája a sajtóval kapcsolatos jogi vitákban nyújt segítséget a kerületvezetés számára, két hónapon keresztül, havi bruttó 500 ezer forintért. Az 1163-2 számú szerződés pedig az önkormányzat szerződéseinek átvilágítására szólt, szintén 2 hónapra, ugyancsak havi 500 ezer forint díjazásért. Az Origo márciusban szúrta ki a kerület honlapján, hogy szerződésmódosítás történt, és a korábbi 1 millió forint helyett 6 millió forint közpénzt fizetnek ki a költségvetési csalással vádolt ügyvéd irodájának. Szerettek volna erről többet megtudni, ezért írtak a polgármesternek, ahogy Niedermüller Péternél is érdeklődtek a Czeglédy-szerződések után, de mindkét hivatalból szó szerint megegyező választ kaptak, miszerint a szerződések alapján végzett teljesítésről 10 évig nem kell, hogy információt adjanak, mert azok szerintük „döntés megalapozását szolgáló” adatok.
Így aztán az, hogy konkrétan mit csinált Czeglédy irodája, nem derült ki. A kerületi honlapon elérhető adatokban csak az látszik, hogy a korábbi szerződés záró időpontját kitolták egy egész évvel. A korábbi 2 hónap helyett 2020 végéig dolgozik a Czeglédy-iroda László Imrééknek.
Három szerződés, bruttó 15,4 millió plusz az óradíjak
A PestiSrácok.hu több adat és dokumentum birtokába jutott, amelyek egy harmadik szerződésről is árulkodnak, amely idén február 1. óta van hatályban és 2021 január végéig él. Ez a megbízás jogi tanácsadásra, közigazgatási perekben való képviseletre és munkajogi tanácsadásra vonatkozik. A megbízás havi átalánydíja nettó 600 ezer forint, ami még csak az alap, és különböző, nettó 20 ezer forintos és 25 ezer forintos óradíjakkal is megfejelték.
Valójában egy szerződés volt csak 2 hónapos időtartamú a háromból. A 2019. november 1. és 2019. december 31. közötti időtartamra az Önkormányzat és társaságai szerződéseinek átvilágítására kétszer 500 ezer forint plusz áfa díjat, tehát 1.270.000,- Ft-ot fizettek ki.
2019. november 1-jétől 2020. december 31-éig van érvényben sajtóhelyreigazítási és személyiségi jogi perekben való képviseletre egy szintén havi nettó 500 ezer forintos díjtételű szerződés a Czeglédy és Társai Ügyvédi Iroda, valamint Újbuda önkormányzata között. 2020. december 31. napjáig csak ezen szerződés alapján bruttó 8.890.000,- Ft pluszkiadás terheli az önkormányzatot.
A harmadik szerződés a legérdekesebb – amit ez év február 1-jén kötöttek –, méghozzá több szempontból is. Ennek a megállapodásnak az időtartama 2020. február 1. – 2021. január 31., tárgya pedig jogi tanácsadás, munkajogi tanácsadás és képviselet perekben. Az ellenérték két részből tevődik össze, van egy havi alapdíj, ami ennél a szerződésnél már 100 ezer forinttal magasabb, nettó 600 ezer forint. Míg a sajtó- és személyiségi jogi perekre kötött szerződés még nem tartalmazott egyéb költségeket, ez igen. A perekben az ügyvédi irodát a tárgyalásokon való részvétel esetében és beadványszerkesztésért az alapdíjon felül óradíj is megilleti: nettó 20, illetve 25 ezer forint.
A közösből dupla kifizetésre is futja?
Joggal merül fel a kérdés, hogy ha a peres ügyekben a beadványok elkészítésére és a tárgyalásokon való részvételre külön, óradíjban is leszámláznak Czeglédyék, akkor mire fizeti az önkormányzat a több, mint félmilliós havidíjat. Hiszen a beadványok elkészítését meg kell előznie konzultációnak is. Azt tehát szintén óradíjban fogja Czeglédy elszámolni, miközben jár neki a „jogi konzultációra” eleve a 600 ezres átalány? Esetleg kétszeresen szedi be az újbudaiak adóforintjait a szombathelyi ügyvédi iroda? A szerződés tartalma is nehezen megfogható. A munkajogi tanács elég érdekes fogalom egy polgármesteri hivatal esetében, ahol az alkalmazottak legnagyobb része köztisztviselő, így rájuk értelemszerűen nem a Munka Törvénykönyve irányadó. Mindezekhez tegyük hozzá, hogy hasonló tartalmú jogi tanácsadásra szóló szerződése az újbudai önkormányzatnak már egy másik ügyvédi irodával is van.
Végeztünk egy gyors számítást a három szerződés alapján, és arra jutottunk, hogy Czeglédyék jövő január végéig legkevesebb 20 millió forinthoz juthatnak csak a három újbudai szerződésből. A legkevesebbet az átvilágításon – ott a két hónap alatt bruttó 1 millió forintot – keresett az iroda. A sajtó és helyreigazítási perek esetében 14 hónappal kellett számolni, ami nettó 7 millió forint.
A harmadik szerződés esetében nehéz becslésekbe bocsátkozni az óradíjak miatt, de ami biztos, hogy csak az átalánydíjak egy év alatt nettó 7 millió 200 ezer forintot tesznek ki – az óradíjak ezen felül ennyi idő alatt szintén több milliós nagyságrendet érhetnek el. A három szerződés összértéke jövő január végéig nettó 15,4 millió, amiben ugye nincsenek benne a külön számlázandó óradíjak. Ez azt jelenti, hogy Czeglédyéknek vélhetően több, mint nettó 20 millió forintot fizetnek majd ki.
Erzsébetvárostól veszélyhelyzeti felhatalmazással plusz 29 millió
A napokban derült ki, hogy Czeglédy ügyvédi irodája szépen keres az erzsébetvárosi önkormányzat jóvoltából is. Niedermüller Péter a veszélyhelyzeti felhatalmazással visszaélve bővítette Czeglédyék szerződéseit, meglehetősen zavaros indokokkal. Erzsébetváros szintén DK-s polgármestere április 1-jén kötött egy, az év végéig hatályban lévő szerződést a Czeglédy és Társai Ügyvédi Irodával, 29 millió forint értékben, egyszemélyben, sürgősséggel – ezzel megfejelve a korábban már megkötött havi 500 ezer forint értékű szerződéseket.
Havi 700 ezer a DK parlamenti frakciójától
De jól jövedelmez az ügyvédi irodának a DK frakciójának nyújtott jogi munka is. Gyurcsány Ferenc pártja országgyűlési képviselőcsoportjának költési listájából derült ki, hogy a Czeglédy-iroda 2018 augusztusától nyújt jogi tanácsadást a Demokratikus Koalíció frakciójának. Jogszabályok véleményezése, állampolgári panaszok intézése, önálló indítványok és beadványok készítése jogcímen az egykori MSZP-s politikus ügyvédi irodája havi nettó 700 ezer forint díjazásban részesül a munkájáért. Ne legyenek illúzióink: ez is közpénz, mert a magyar költségvetés, azaz az adófizetők állják.
Csaknem 60 millió közpénzzel tömik ki a maffiavádak alatt álló Czeglédyt
Ha összeadjuk a fentieket, akkor nem túlzás állítani: Czeglédy irodája – amely egy jogerősen elítélt adócsaló, jelenleg maffiavádak alatt álló vádlott nevét viseli – jövő ilyenkorra több, mint nettó 57 millió forint közpénzzel lesz gazdagabb. Az ügyvédi munkadíjak „leköltségelésében”, az utána fizetendő adók „optimalizálásában” az adócsaló ügyvéd úrnak biztos lesz rutinja.
Törvénymódosítás nélkül nem lehet elejét venni a hasonló szerződéseknek
A Fidesz kedden közleményben követelte Niedermüller Pétertől, hogy vonja vissza a Czeglédy és Társa Ügyvédi Irodával, a veszélyhelyzeti felhatalmazás kihasználásával kötött 29 milliós szerződést. Megkerestük a pártot és megkérdeztük, hogy a Czeglédy-iroda több DK-s polgármestertől és a DK-frakció által kapott megbízásai kapcsán tervezik-e, hogy törvénymódosítással vegyék elejét annak, hogy köztörvényes bűncselekménnyel vádolt ügyvédek, vagy azok ügyvédi irodája közpénzből juthasson megbízásokhoz.
A DK és polgármestereik rendesen szórják a közpénzt ügyvéd klientúrájuknak
Újbudán mellesleg a Czeglédy-féle 20 milliós szerződéscsokor csak a hab a tortán. László Imre a birtokunkba jutott adatok szerint olyan költséghatékonyan vezeti a kerületet, hogy miközben a polgármesteri hivatalnak saját jogi osztálya van, amely minden jogi feladat ellátására képes és alkalmas, évi körülbelül 50 millió forintot fizet ki megbízási szerződések alapján ügyvédi irodáknak. Bizalmasai, leszerződtetett ügyvédei között nem Czeglédy az egyetlen, akinek meggyűlt a baja a törvénnyel. De ezekről később, a DK által hizlalt ügyvédi köröket bemutató cikk sorozatunk második és harmadik részében…
Az már pedig csak a cseresznye a tejszínhab tetején, hogy a maffiavádakkal illetett okleveles adócsaló Czeglédy „jóhírét” a bíróságon nap, mint nap tisztára mosni igyekvő személyes ügyvédje, nem mellesleg a Nemzeti Választási Bizottság MSZP-s pártkatonája, Litresits András végre szintén nem marad ki a jóból, az egyik ellenzéki vezetésű kerületnek hála. Bár biztosan sokat kellett kuncsorognia tavaly október óta, hogy neki is leessen már valami, de – ha nem is akkora léptékben, mint ügyfelét, a közpénzek mesterét – megszánhatták, mert legújabban a II. kerületi önkormányzati lapban mutat „jogi iránytűt”.
Közérdekű adatigénylésekkel éltünk
A témában több sajtómegkeresést és közérdekű adatigénylést is kiküldtünk. Megkerestük a VII., a XI. és a II. kerületi önkormányzatokat, a jegyzőket és a polgármestereket; nemcsak az ügyvédi szerződéseket, hanem az irodák teljesítési igazolásait és a kifizetések igazolását is kértük. László Imrétől továbbá megkérdeztük, konkrétan kinek, kiknek ad tanácsot a Czeglédy és Társai Ügyvédi Iroda, és mi szükség van a duplikálásra, vagy miben tér el a Czeglédy-irodával kötött szerződés a másik ügyvédi irodával kötött szerződéstől, ami szintén tanácsadásra szól. Mi szükség van munkajogi tanácsadásra egy önkormányzat esetében, amikor a hivatali dolgozók köztisztviselők és nem munkajogi szabályozás vonatkozik rájuk? A múltban is gyakorlat volt-e, vagy tudnak-e példát arra, hogy ügyvédi irodának az önkormányzat átalánydíjat és óradíjat is – kvázi duplán – fizessen? Összesen hány ügyvédi irodával kötött szerződést az önkormányzat, a hivatal vagy az önkormányzat cégei 2019 októbere óta? Éves szinten összesen mekkora összeget költ az önkormányzat ezekre az ügyvédi megbízásokra, és mi indokolja ezt a plusz kiadást, amikor a hivatalnak saját jogi osztálya van? Hogyan osztják el a feladatokat a jogi osztály és a megbízott ügyvédi irodák között?
Folytatjuk!
Vezető kép: Magyar Nemzet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS