Az idei első negyedévben nem volt visszaesés, de a következő időszakban már csökkenésre számítanak az ágazatban, amely a becslések szerint akár már a jövő év második felében visszaállhat a korábbi növekedési pályára.
Magyarországon az építőipar az idei első negyedévben megismételte 2019 hasonló időszakát
– ismertette Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke a Kossuth Rádió A nap kérdése című műsorában. A magyar építőiparban a friss adatok szerint stagnálást hozott az első negyedév, miközben Európa számos országában rosszabb helyzetbe került az építőipar az elmúlt időszakban a koronavírus-járvány miatt.
Az első negyedév biztató adatai ellenére általában az a vélekedés, hogy idén visszaesés következik be az építőiparban, összességében nem tudja megismételni a tavalyi erős szereplését
– mondta Madár István, a Portfolio vezető elemzője. Hozzátette: a szektor szereplői óvatosak és bizonytalanok, hiszen eleve az idei évet nem övezték olyan előzetes várakozások, mint az előzőt, valamint a koronavírus-járvány és annak következményei további nehézségeket okoznak az ágazatnak, és a gazdaság valamennyi szereplőjét bizonytalanságban tartja. Koji László a 2008-as válságot összehasonlítva a mostani helyzettel kifejtette: 2008-ban lehetett látni, hogy egy hosszú, több évre elhúzódó válságba tart az építőipar, és az 2013-ig el is tartott. Jövő év második felére talpra állhat az építőipar.
Most azt látjuk, hogy a rendelésállományunk 18–19 százalékkal kisebb, és a következő két-három hónapban sem növekszik. Jelen pillanatban optimistán mínusz 10–15 százalékos visszaesésre számítunk idén
– mondta, majd hozzátette, hogy most nem számítanak több évig tartó visszaesésre; úgy vélik, az idei mélyhullámot követően, 2021 után ugyanúgy tudják foglalkoztatni a jelenlegi létszámot az ágazatban. Megáll a lakás és az építőanyag árának rohamos emelkedése is. A jövőben jó eséllyel nem találkozunk majd Magyarországon az ingatlanárak olyan ütemű növekedésével, mint amilyet az elmúlt években tapasztaltunk. Koji László szerint ma a használt lakások piacán egyértelműen árcsökkenés látható, a lakásépítő cégek pedig nem emelnek árat, így egyre nagyobb a verseny az új építésű lakások piacán is. Eddig az építőiparban jellemző volt a gyors áremelkedés, ami megnyilvánult az építőanyagárakban, a munkaerőhiány miatt a bérköltségekben és a lakások négyzetméteráraiban is.
Ez a fajta gyors áremelkedés megáll, sőt, akár visszafelé is fordulhat rövid távon
– mondta.
Forrás: hirado.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS