Magyarország helyzete a következő években nagymértékben javulni a földgázimport terén. Elkészül Szerbia felől a Déli Áramlat, ha pedig megépítik a lengyel-szlovák gázvezetéket, akkor Balti-tengeri kikötőkből is érkezhet hozzánk szénhidrogén. Horvátországban jövőre elindul a Krk szigeti terminál, amiben már kikötöttünk évi 1 milliárdos kapacitást. Úgy tűnik, hogy a román földgáz terve elsüllyedt a tengerbe. Magyarországnak egyre könnyebb lesz kielégíteni az évi 6-7 milliárd köbméteres igényét és az ár tekintetében javulnak az alkupozíciók.
Úgy tűnik, hogy Magyarország legfontosabb gázszállítója továbbra is Oroszország lesz. Legalábbis erre lehet abból következtetni, amit Szíjjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter a héten a moszkvai látogatása után mondott. Magyarország szeretne egy hosszútávú, 15 évre szóló megállapodást kötni a világ legnagyobb földgáz-termelőjével, Oroszországgal. Szíjjártó úgy fogalmazott:
A mi célkitűzésünk az, hogy egy háromszor ötéves hosszútávú megállapodást tudjunk kötni, amelyből minden ötödik év végén ki lehet szállni.
A miniszter szerint ez a megállapodás biztosítja a hosszú távú ellátásunkat és biztosítja azt is, hogy ha közben adódnak jobb lehetőségek, vagy változik a nemzetközi energiapiac, akkor újra lehessen tárgyalni a megállapodást, vagy ki lehessen abból szállni. Addig is, amíg ez 15 éves szerződés létre nem jön, Magyarország 4,2 milliárd köbméter földgázt vásárol 2020 októbere és 2021 októbere között. Egyébként már érvényben van egy 2 milliárdos szerződés, amelyből jelenleg folyamatosan töltjük fel a tározókat.
Jövő októbertől Szerbia felől is érkezhet orosz földgáz
A szállítások mennyiségéről szóló tárgyalások mellett jól áll a szállítási útvonalak bővítése is, mert a Török Áramlat gázvezeték megépítésének köszönhetően jövő év októberétől délről is lehet majd gázt vásárolni. Az Ukrajnán át futó vezeték sorsa továbbra is bizonytalan. Úgy volt, hogy az oroszok már az idén lezárják, ám ez mégsem történt meg. Talán azért nem, mert az amerikai szankciók miatt még mindig nem üzemel Németország felé az Északi Áramlat 2. Mindenesetre ha elkészül a Déli Áramlat, akkor annak kapacitása akár a teljes magyar fogyasztást ki tudja majd elégíteni. Vagyis, akkor nekünk már mindegy lesz, hogy éppen mit csinál Ukrajna és Oroszország. A szerb-magyar határon keresztül egy 15 kilométeres cső fog épülni, amelynek éves kapacitása 6 milliárd köbméter.
Román földgázból nem lesz semmi?
Évek óta folyik a huzavona a Fekete-tengeri földgáz vásárlásáról, amit az amerikaiak termelnének ki. De ezen a gázmezőn még nem indult el a termelés, és ma már úgy hírlik, hogy nem is fog. Az amerikai Exxon csomagol és szeretné eladni a tulajdonát. Pedig korábban a magyar vezetés nagy reményeket fűzött ehhez a forráshoz, és ettől reméltük, hogy csökken majd az egyoldalú orosz függőségünk. Annak, hogy az amerikaiak meggondolták magukat, talán az a legfontosabb oka, hogy ők a saját, texasi földgázukat kívánják értékesíteni a régiónkban.
Most már úgy tűnik, hogy Krk-szigeti cseppfolyósított gázt fogadó terminál jövőre elkészül. Ez nem lesz akkora, mind korábban tervezték és csak mobil “úszó” terminál lesz, amelynek éves kapacitása 2,6 milliárd köbméter. Az unió 101,4 millió euróval támogatja a terminál megvalósulását. A Magyar Földgázkereskedő Zrt. itt évi 1 milliárd köbméternyi kapacitást kötött le. Ez annyit tesz, hogy tengeri úton ennyi földgáz érkezhet hozzánk. Ezt a világon bárkitől megvehetjük és könnyen elszállíthatjuk Magyarországra. A legnagyobb LNG termelők a világon az USA, Katar és Oroszország. De más országok is kezdik fejleszteni ezt az iparágat, tehát egyre több eladóval léphetünk kapcsolatba. Ezek az új lehetőségek nagymértékben javítják Magyarország alkupozícióját.
A horvátnál azonban sokkal ígéretesebbnek tűnik a lengyel irány. A tervek szerint jövőre elkészül a lengyel-szlovák vezeték és akkor ebből az irányból is vehetünk gázt. Mint ismeretes, a magyar-szlovák vezeték már működik, ahonnan már érkezik hozzánk norvég eredetű szénhidrogén. Ám ezentúl közvetlenül a lengyel terminálokat is használhatjuk. Úgy tudni, hogy a lengyel piacon az amerikai földgáz fog erős pozíciókkal rendelkezni. Talán ezért nem termelik ki az amerikaiak a román mezőket: miért csináljanak maguknak konkurenciát?
Túlkínálat van földgázból
A világpiacon a földgáz ára mostanság nagyon alacsony, köszönhetően annak, hogy az USA dömpingárakon exportál. Kis túlzással, bármilyen olcsón hajlandók eladni, csak szabaduljanak tőle. A oroszországi termelés központja az Északi-tengeri Yamal-félsziget, ahol nagyon versenyképes áron, hagyományos módszerekkel dolgoznak. Hatalmas jégtörőket építenek és így már nem csak Európa felé szállítják a földgázt, hanem közvetlenül Ázsiába is. Katar pedig közösen Iránnal egy hatalmas gázmezőt birtokol a tengeren, és irdatlan összegeket fektetett az itteni termelésbe. Ausztrália szintén megkezdte a termelése felfuttatását.
Ebből látható, hogy nagy a túlkínálat a világpiacon, ami olyan kis importőr országnak, mint Magyarország, igen kedvező. Európa 2019-ben egy év alatt megduplázta az LNG importját, amelyben egyre nagyobb arányt képvisel Oroszország. A mi problémánk ezzel, hogy nincs tengerpartunk és minél több lehetőséget igénybe kell vennünk, hogy ne legyünk kiszolgáltatottak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS