Dulakodás tört ki hétfőn a tajvani törvényhozás épületében, amelyet korábban a kormány “diktatúrája” ellen tiltakozó ellenzéki Kínai Nemzeti Párt (Kuomintang, KMT) képviselői elfoglaltak és akadályokkal torlaszoltak el, a kormányzó Demokratikus Haladó Párt (DPP) emberei pedig megpróbálták áttörni ezeket a barikádokat.
A tajvani törvényhozásban nem szokatlan, hogy a pártok képviselői dulakodással és tiltakozással fejezik ki egymással szembeni ellenérzéseiket. Húsz kuomintangos képviselő hétfőre virradóra megszállta a törvényhozás nagytermét, ahol elbarikádozták, valamint egymáshoz és a székekhez láncolták magukat. Az akciót az váltotta ki, hogy szerintük a kormány erőszakkal próbálja keresztülvinni egy tanácsadó kinevezését a kormány munkáját felügyelő magas szintű ellenőrző bizottságba.
Hétfő este a DPP képviselői eltávolították az útjukban álló akadályokat és behatoltak a parlamenti nagyterem szónoki emelvénye körüli területre, ahol az ellenzékiek tábort ütöttek. Dulakodás és heves kiabálás tört ki közöttük és a kuomintangos képviselők, köztük a szervezet új vezetője, Johnny Chiang között, akik vehemensen védelmezték állásaikat. Chiang végül egy mellékajtón elhagyta a szónoki emelvényt, ahova azonban később visszatért. Az indulatos jeleneteket követően békésebb hangulat alakult ki a felek között. A KMT honatyái, akik idén januárban a parlamenti választásokon, majd az elnökválasztáson is alulmaradtak, vasárnap indították tiltakozó megmozdulásukat a törvényhozásban. A párt hagyományosan amellett áll ki, hogy szorosabbra fűzzék a kapcsolatokat Kínával, amely Tajvant az ország szakadár tartományának tekinti. Tajvant Kína szakadár tartománynak tartja, amely de facto függetlenül működik. Ezt a tajvaniak elsöprő többsége támogatja is, de a formális elszakadást, a függetlenség kinyilvánítását aligha, mert az akár fegyveres konfliktushoz is vezethet Kínával.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS