Több légiközlekedési vállalat is nagy bajba került a koronavírus okozta gazdasági válság miatt. A szektor egyik legnagyobb szereplője a fennmaradás érdekében drasztikus leépítésekre kényszerül: több ezer munkavállalót küld el – számolt be a V4NA.
A koronavírus kapcsán kialakult gazdasági válság nagy vesztesei a légiközlekedési vállalatok. Szinte nincs olyan társaság, amelynek ne kellene szerkezeti átalakítást végrehajtania a válságból való kilábalás érdekében. Így van ezzel az egyik legnagyobb európai cég, az Airbus is, amely bejelentette, hogy 2021 nyaráig 15 000 munkahelyet fog megszüntetni, ebből 5 ezret Franciaországban. Az óriásvállalatnak 49 000 alkalmazottja van Franciaországban, tehát az ott dolgozó alkalmazottai 10 százalékát készül elbocsátani az Airbus-csoport egy év alatt. De nemcsak a franciákat érinti a leépítés: Németországban a 45 500 dolgozóból 5 100 főtől, az Egyesült Királyságban pedig a 11 000 munkavállalóból 1 700-tól kénytelen megválni a cég – írja a Franceinfo. A 135 000 alkalmazottat foglalkoztató vállalatcsoport vezérigazgatója, Guillaume Faury már hetekkel ezelőtt arról tájékoztatta a dolgozókat, hogy a koronavírus-járvány által okozott válság veszélyezteti az Airbus túlélését, június 30-i nyilatkozatában pedig azt mondta, hogy ekkora válság eddig még soha érintette a szektort. Szerinte a válságból való kilábalás hosszú folyamat lesz.
Az Air France szintén rendkívül nehéz helyzetbe került: a cég vezetése pénteken fogja előterjeszteni a válságból történő kilábalásra kidolgozott tervet. A szakszervezet információi alapján a 20minutes francia hírportál azt írja, hogy a vállalatcsoport 41 000 alkalmazottja közül 6560-at, a regionális utakat kínáló Hop nevű leányvállalattól pedig 1000 főt terveznek elbocsátani; utóbbinak ez nagy érvágás lesz, ugyanis a dolgozói 37 százalékát érinti az intézkedés. Az Air France egyik részvényese a francia állam, amely nemrég bejelentette, hogy 7 milliárd eurós támogatással segíti a céget: ebből az összegből 4 milliárd államilag garantált bankhitel, 3 milliárd pedig közvetlen kölcsön a francia államtól. A segítségért cserébe arra kérte a francia állam a francia-holland cégcsoportot, hogy növelje nyereségességét és javítsa környezetvédelmi hatásait.
Forrás: V4NA; Fotó: airliners.net
Facebook
Twitter
YouTube
RSS