Miért adja el értékes érdekeltségét egy nagybefektető a hullámvölgy idejét? Miben lát fantáziát a kellemetlen viszonyok között is? Kik a nagy ötletadók? Ezekre a kérdésekre ad választ Tiborcz István, aki a portfolió.hu-nak adott interjút.
Tiborcz István nem bánta meg, hogy a turizmusba fektetett, sőt további elképzelései is vannak. Itt van Budapest.
Pontos prognózist nem tudok adni, de meggyőződésem, hogy másfél-két éven belül helyreáll a krízis előtti állapot. Mindig, amikor megbolydul valami, akkor lehetőség van arra, hogy az új rend szimpatikusabb legyen. Mondok egy példát: tényleg öröm, hogy Budapesten vannak fiatalok, hogy itt tartja fél Anglia a legény-és lánybúcsúját, de nem szabad elfeledkeznünk a nyugalomra vágyókról. Lehet, hogy ezek a visszafogottabb turisták kevésbé látványosak, többet vannak inkább fürdőkben, múzeumokban, csendesebb éttermekben, de jó eséllyel azért mégis többet költenek nálunk.
A jövő nagy lehetőségét ugyancsak Budapestben látja az üzletember; a rozsdaövezetkben, amelyekkel egyébként az a terv, hogy ezekben a jövőben öt százalékos lesz a lakásépítések áfája.
Kétségtelen tény, hogy elsősorban ingatlanok fejlesztésével foglalkozó vállalkozásként egyéb szegmensekben is gondolkozunk, ilyen például a rozsdaövezetek rehabilitációja. Nézzünk körül, mennyi leharcolt gyár- és irodaépület található a városban; ezekben nagyon komoly fantázia van.
A beszélgetésben kitérnek az Appenin nevű ingatlanos cégben történt váltásra is. Tiborcz ugyanis nemrég adta el részesdését, éppen a recesszió közepette. Válasza:
Az Appeninn eladása mögött egyértelmű szándék állt, és nem a legjobb piaci időpontot kerestem. A cég menedzsmentje állami forrásra pályázott és nyert is. Megítélésem szerint ezt nagyon helyesen tette, hiszen ha nem így tesz, nem szolgálja a cég érdekeit, hátrányba kerül a többi piaci versenytársával szemben, illetve megfosztja kisbefektetőit is az e források segítségével megvalósított fejlesztések hosszú távú üzleti hasznától. Én azonban úgy ítéltem meg, hogy nem szeretnék egy olyan cégben tulajdonos lenni, amely közpénzeket nyer.
A riporter feltette a kérést, “az ingatlanfejlesztésben a lehetőség felismerése és kihasználása (vagyis egy rossz kilátásokkal rendelkező projekt alacsony árú megvásárlása, átstrukturálása, és nagy haszonnal való értékesítése) az egyik legvonzóbb üzleti lehetőség.” Itt a félbehagyott visegrádi projetkre gondolt a kérdező.
Tiborcz erre azt mondta,
A reorganizációs projektek sikeréhez három, egyaránt fontos tényező szükséges: megfelelő információ, likvid forrás és szervezeti tudás, amely kezeli a bonyolult, sokszor hatósági engedélyeztetésekkel kapcsolatos feladatokat.Vicces módon az elsőben leginkább a kritikusaim segítettek, hiszen annyiszor írnak rólam a sajtóban, hogy sokan keresnek meg engem a legkülönbözőbb projektekkel kapcsolatban. De az említett tőke is fontos, ahogyan az is, hogy legyen nálunk olyan szakmai csapat, amely egy adott helyzetre pillanatok alatt életképes stratégiát alkot.
A teljes interjú itt olvasharó.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS