Magyarország segít azoknak az országoknak, amelyek akkor támogattak bennünket, amikor mi voltunk nehéz helyzetben a koronavírus-járvány miatt; ezért juttat lélegeztetőgépeket most Kirgizisztánnak – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán, az MTI-nek Kirgizisztánból, telefonon nyilatkozva.
A tárcavezető biskeki látogatásával kapcsolatban kifejtette: a koronavírus-járvány sok kiszámíthatatlan és váratlan fordulatot hozott; nem lehet pontosan tudni, hogyan alakul a jövőben, nem tudni, ki kerül bajba és mikor.
Éppen ezért a nemzetközi együttműködés szerepe rendkívüli mértékben megnő
– fogalmazott, majd emlékeztetett: volt olyan időszak, amikor Európa és benne Magyarország komoly kihívásokkal nézett szembe, nehéz időszakot élt át; akkor a Türk Tanács tagországai egytől egyig a segítségünkre siettek. Szijjártó Péter szerint most fordul a kocka, most Közép-Ázsia van nagyobb bajban, mint Európa, és akik akkor Magyarországnak segítettek, most segítséget kérnek tőlünk. A miniszter kiemelte: annak érdekében, hogy az elkövetkező időben is számíthassunk egymásra, természetes, hogy most segítünk azoknak, akik nehéz helyzetben vannak, mert amikor mi voltunk nehéz helyzetben, akkor ők segítettek nekünk. Azt mondta: ezért most Kirgizisztánba 20 lélegeztetőgépet hoztak, mert az egészségügyi ellátórendszer kapacitásai lassan elérik a határaikat. Magyarországon az egészségügyi védekezéshez szükséges eszközök beszerzése érdekében nagyon komoly erőfeszítéseket tettek, és ennek köszönhetően most úgy tudják Kirgizisztánba hozni a 20 lélegeztetőgépet, hogy nem veszélyeztetik a felkészülést még a legrosszabb forgatókönyvre sem – közölte a külügyminiszter, majd hozzátette, hogy emellett Ausztriából egy Kirgizisztánnak szánt gyógyszeradományt is elhoztak. Szijjártó Péter kitért arra: a koronavírus-járványnak nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági hatásai is vannak, és most kell felkészülni arra, hogy az új világgazdasági rendszerben a magyar vállalatok minél előnyösebb pozícióból tudjanak startolni.
A magyar cégek közép-ázsiai jelenlétét és sikerét is most kell előkészíteni
– tette hozzá. Kifejtette: ezért megállapodtak a kettős adóztatás elkerüléséről, valamint a beruházások kölcsönös védelméről szóló szerződések pontos szövegében, és ezeket hamarosan aláírhatják.
A magyar gyógyszeripari termékek komoly súllyal vannak jelen a kirgiz piacon, jelenlétük folyamatosan erősödik
– magyarázta. Hozzáfűzte: emellett a nukleáris hulladékok ártalmatlanítására vonatkozó nemzetközi projektekben is előkészítik a magyar vállalatok részvételét. A tárcavezető arról is beszélt, hogy Közép-Ázsia stabilitása rendkívül fontos Európa biztonsága szempontjából, hiszen ez a térség nagyon kitett a terrorizmusnak, az iszlám extrémizmusnak és az Afganisztánból induló folyamatoknak.
Fontos, hogy a terrorellenes és biztonsági együttműködés keretében segítsük a közép-ázsiai országokat, ezért támogatja Magyarország, hogy Kirgizisztán tagja legyen az ENSZ Biztonsági Tanácsának, valamint azt is, hogy az Európai Unió és Kirgizisztán közötti stratégiai partnerségi megállapodást minél előbb aláírják
– mondta a külügyminiszter.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS