Képmutatók a brit múzeumok, mert számtalan olyan tárgyat és alkotást őriznek, amelyek a feketék elnyomását jelképezik azáltal, hogy a múzeumokban vannak, hiszen ezeket vissza kellene adni az elnyomott feketéknek, mondta Dr. Errol Francis, a „Culture&” művészeti jótékonysági szervezet vezérigazgatója és egyben művészeti igazgatója. Felhívta az összes brit múzeum és galéria figyelmét arra, hogy “dekolonizálják” a kiállításaikat és ne büszkélkedjenek a feketékhez kapcsolódó képekkel és szobrokkal, mert – szerinte – ezek hasonlóak azokhoz a műtárgyakhoz, amelyeket a nácik raboltak el annak idején. Példaként említette az úgynevezett Benin Bronzokat, amelyeket a gyarmatosító britek a 19. században hoztak el magukkal.
A brit múzeumok vezetői közül egyébként már sokan felszólaltak és többen is kifejezték, hogy támogatják a BLM eszméit. Maga Hartwig Fischer a British Museum igazgatója is írt egy blogbejegyzést arról, hogy a múzeum szolidaritást vállal a „a brit fekete közösséggel, az afro-amerikai közösséggel és a világ minden részén élő fekete közösséggel.”
A kulturális értékeket és történelmi emlékek egyre gyakrabban érintik a BLM-mozgalom kritikái, ezekkel azonban nem mindenki ért egyet. A Washington Post és az ABC News közös közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak több, mint 50 százaléka ellenzi a konföderációs tábornokok szobrainak eltávolítását. Ezen belül a republikánusok 80 százaléka szeretné azokat megtartani, a pártot nem választó személyek 56 százaléka, és a demokraták 74 százaléka.
Forrás: MTI; Fotó:MTI/AP/Alberto Pezzali
Facebook
Twitter
YouTube
RSS