Az erzsébetvárosi parkolási biznisz eddig ismertetett részleteit legfeljebb maszatolásnak tekinthetjük, a kerületi polgárok és vállalkozások életének a megnehezítése mellett ugyanis egy százmilliós pénznyelőt is épít Gyurcsány embere, Niedermüller Péter polgármester – írta az Origo. A portál következtetése szerint a bevételi forrás továbbra is a baloldali pártok pártkasszájának legjelentősebb forrása. Az sem meglepetés, hogy a történetben ismét felbukkan az a Kupper András, akinek a neve immár összeforrott a parkolási mutyikkal, és aki újra népszerű üzlettársa az ellenzéki vezetésű budapesti önkormányzatoknak.
A Niedermüller Péter vezette önkormányzat június 26-án úgy döntött, hogy nemcsak a parkolás szabályait változtatják meg, hanem egyúttal százmilliós hasznot is hajt az egyik közismert baloldali cégvezérnek. A történet röviden úgy szól, hogy a VII. kerületnek keletkezett hétszázötvenmillió forint behajtatlan követelése, amely parkolási büntetésekből jött össze. A baloldali városvezetés úgy döntött, hogy a kintlévőségeket eladja egy külsős cégnek, akik behajtják a tartozásokat. Ez az üzleti világban nem ritka, bevett gyakorlat, hogy cégek a nehezen behajtható tartozásokat eladják – írta az Origo. Az egyik nagy magyarországi bank vezető munkatársa azonban a portálnak elmondta, hogy az ilyen jellegű – például parkolási – adósságokat nem éri meg eladni, olcsón pedig pláne nem. A szakember szerint az erzsébetvárosi üzlet feltételei feltűnően kedvezőek a külsős cég számára.
Erzsébetvárosban is Kupper András lett a befutó
Természetesen a Kupper András érdekeltségébe tartozó cég kapta meg az üzletet, és persze áron alul jutottak a szerződéshez, amelynek lényege az, hogy az önkormányzat átadta a hétszázötvenmillió forintnyi tartozást Kupperék cégének, cserébe a parkolócég vállalta, hogy a behajtott összeg harminc százalékát kifizeti az önkormányzatnak, tehát nem arról van szó, hogy a kintlévőséget alacsony áron eladták a parkolócégnek – még egy ilyen megállapodásból is hatalmas anyagi kára származna az önkormányzatnak –, hanem csak utólag, a behajtott összeg után kap az önkormányzat részesedést. Ez egyebek mellett jelenti, hogy amennyiben például tizenötezer forintot sikerül behajtani, akkor abból ötezer forint jár az önkormányzatnak, tízezer Kupperék cégénél marad, másrészt viszont azt is jelenti, hogy a szerződés összes kockázatát az önkormányzat vállalja, a parkolási cég semennyit, hiszen csak abból a pénzből kell fizetniük, amit be tudtak hajtani.
Garantált bevétel helyett kidobott százmilliók
Kupper ismét óriási hasznot hajtó üzletet kötött tehát a VII. kerületi baloldali önkormányzattal, amelyet hatalmas anyagi kár ér, míg a parkolócég nyeresége garantált. Az egyértelmű károkozás akkor válik érthetővé, ha tudjuk, hogy a parkolási büntetések kifizetésének a morálja jelentősen jobb a harminc százalékos aránynál. Az egyik szomszédos, hasonló adottságokkal rendelkező kerületből olyan információ került az Origo birtokába, hogy a parkolási bírságok háromnegyedét az autósok felszólítás nélkül is befizetik, a fennmaradó részt pedig újabb hetven-nyolcvan százalékuk legkésőbb egy ügyvédi felszólítás után lerója. Az említett kerület egy kiemelkedően jól teljesítő rendszert működtet, azonban a különbség a városrészek között legfeljebb öt-tíz százalék lehet. A szomszédos kerületek tapasztalata tehát az, hogy a be nem fizetett bírságok hetven-nyolcvan százalékát is befizetik az első ügyvédi figyelmeztetés után, vagyis az erzsébetvárosi önkormányzatnak körülbelül félmilliárdos garantált bevétele lehetne költség nélkül – a felszólításokat a vagyonkezelő által alkalmazott jogászok is ki tudnák küldeni, munkaidőben –, ehelyett ebből háromszázötvenmilliót átadnak a parkolási cégnek.
A parkolóbiznisz a baloldali pártok kasszáinak legjelentősebb forrása
Arra sincs érthető magyarázat, hogy a VII. kerület DK-s vezetése miért egy gyanús hátterű parkolócégnek adta át a tartozásokat, miért nem egy profi behajtócégnek, illetve, hogy miért nem az önkormányzati vagyonkezelő végzi el a behajtást. A törvényes adósságbehajtás nem azt jelenti, hogy testépítő alkatú férfiak jelennek meg az adós lakásánál, és félreérthetetlen utalásokat tesznek az adósságtörlesztés szükségességére. A behajtás pusztán levelezésből áll: levél az adósnak, a NAV-nak, a banknak. Ennél többet senki nem tehet törvényes keretek között, a kártalanítás pedig az adós értékeinek lefoglalásából történik. Ezt az önkormányzat is megtehetné, pláne hétszázötvenmillió forintért, ráadásul a parkolócég plusz nyereségre is szert tehet, ugyanis csak a tőkekövetelés után kell kifizetni az önkormányzat részét. A végkövetelés összege sokkal magasabb is lehet, miután a parkolócég az eredeti tartozásokat felduzzaszthatja egy rakás kamu indokkal, például kezelési, eljárási költségekkel. Az erzsébetvárosi események alapján úgy tűnik, hogy a parkolóbiznisz továbbra is a baloldali pártok pártkasszájának legjelentősebb forrása.
Forrás: Origo; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS