Az egyre növekvő migrációs nyomás újabb meglepő jelenségének lehettünk szemtanúi az olasz partoknál. A hatóságok 11 Tunéziából érkező illegális migránsra lettek figyelmesek, akik szalmakalapban és kutyával érkeztek a minap Lampedusára – írja a Tűzfalcsoport. Matteo Salvini szerint ahhoz sem fér kétség, hogy a partraszállók szervezetten érkeztek Olaszországba, és korántsem úgy néztek ki, mint akik az életüket mentve segítségért könyörögnének.
Mint a Tűzfalcsoport is írja, a volt miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter felháborodása teljesen jogos, hiszen a felvételeket is látva, teljesen nyilvánvaló, hogy a 11 migráns inkább strandolni indult, mintsem, hogy mentsék életüket. Matteo Salvini, aki egyben a Liga vezetője, jogosan van felháborodva és büszke arra, hogy regnálása alatt megvédte Olaszországot és az olaszokat a migránsoktól.
Az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt az Olaszországba Tunéziából érkezők száma
A Politico cikke alapján az Észak-Afrikából érkező migránsok száma relatíve alacsony maradt, de a politikai instabilitásnak és a koronavírus okozta gazdasági sokk miatt egyre több ember kezdett áramlani Tunéziából. Az ország egyre nehezebb helyzetben van, ami még nagyobb löketet adhat a migrációnak, ami különösen rosszul fogja érinteni Rómát és az egész uniót egyaránt. Ez az új helyzet valószínűleg érzékenyen fogja érinteni az ősszel esedékes migrációval kapcsolatos tárgyalásokat is – írja a Tűzfalcsoport. Ami a számokat illeti, az év eleje óta több mint négyszer több migráns lépett be illegális módon Olaszországba 2019 azonos időszakához viszonyítva. Csak idén közel 15 000 migráns érkezett az olasz partokhoz, ami messze fölülmúlja a tavalyi 4000-es számot és megközelítette a 2018-as 19 000-et.
LE KELLENE ÁLLÍTANI AZ ELLENŐRIZETLEN MIGRÁNSHULLÁMOT
Az ENSZ Migrációs Intézet számai alapján az is nyilvánvalóan látszik, hogy idén jelentős eltolódás figyelhető meg a migránsok nemzeti összetételében. Immáron több mint 40 százalékuk Tunéziából származik, amihez hozzá jön az elefántcsontparti 6 százalékos szám is, akik szintén Tunéziában szállnak hajóra. Ezek az aggasztó trendek politikai nyomásgyakorlásra is késztették az olasz belügyminisztert, aki felkérte Tunéziát, hogy állítsa le az ellenőrizetlen migránshullámot, mi több határozottan kijelentette, hogy a helyzet tarthatatlan és immáron jelentős egészségügyi kockázatot is látnak a folyamat kapcsán. Ráadásul könnyen kritikussá válhat a helyzet, hiszen becslések szerint heteken belül legalább 10 000 ember indulhat útnak – írják az összefoglalóban.
EGYEZMÉNY ENGEDI A VISSZAFORDÍTÁST
Olaszország és Tunézia között érvényben van egy korántsem hatékonynak mondható egyezmény, miszerint mindenkit vissza lehet fordítani az olasz partoktól, aki nem kapja meg a menekültstátuszt. Az egyezmény értelmében havonta maximum 320 embert lehet visszafordítani, ami a jelenlegi számok tükrében elenyésző. Sajnos, ahogy 2015-től megszokhattuk, az ilyen megállapodások vagy betarthatatlanok vagy távol állnak a valóságtól és egyáltalán nem kezelik hatékonyan a problémát – írja a Tűzfalcsoport. Egy ideig úgy tűnt, hogy Tunézia lesz a 2010-es Arab Tavasz mintaországa, amely képes hamar talpra állni és prosperitást hozni az ország lakói számára. Az eltelt időszakban viszont a számok épp az ellenkezőjét mutatják, sőt a koronavírus okozta válság is óriási méreteket öltött. Júniusban az ország miniszterelnöke már arról beszélt, hogy az összes állami vállalat csődben van, és most már ott tartanak, hogy az országot kell megmenteniük. Valószínűleg nem sikerült megoldást találniuk, így azóta már kénytelen volt lemondani, ami még több bizonytalanságot okozott a gazdasági és politikai életben.
MÉG MINDIG VAN MIGRÁCIÓS NYOMÁS
Jól látható, hogy ezek a folyamatok is nagyban hozzájárulnak a migráció növekedéséhez, ami egyben intő jel a környező országok számára is (pl. Algéria) és jelentősen aggasztó Európára nézve – összegez a Tűzfalcsoport. Összességében elmondható, hogy a migrációs nyomás még mindig valóság és számos jel van arra, hogy újból felerősödhet. Ráadásul immár nemcsak gazdasági nehézségekkel kell szembesülniük a fogadó országoknak, hanem fel kell készülni az egészségügyi vészhelyzetre is. Európának minél előbb kézzel fogható megoldást kell találni az illegális migrációs helyzetére, mert a jelenlegi világjárvánnyal párosulva óriási veszélynek vagyunk kitéve.
Forrás: Tűzfalcsoport; kiemelt kép: corriere.it
Facebook
Twitter
YouTube
RSS