A 21. század második évtizedében nagy lendületet kapott zöld értékeink infrastruktúrájának fejlesztése, az Orbán-kormány pedig egy évtized alatt jelentősen bővítette az ökoturizmus háttérbázisát – olvasható Vass Krisztián, Zöld Toll-díjas szerző írásában. A Környezetügyért Felelős Államtitkárság tanácsadója ebben azt is kiemeli: nemzeti parkjainknak fontos szerepe van abban, hogy hazánkban biztonságosan és megfizethető áron pihenhessenek az emberek.
Egyre nagyobb a társadalmi igény hazánk természeti kincseinek bemutatására és a szemléletformálásra
– minderről a Harkály Ház látogató- és oktatóközpont átadási ünnepségén Rácz András, környezetügyért felelős államtitkár beszélt. Vass Krisztián ebből idézve kiemeli, hogy a Bükki Nemzeti Parkot évente egyre többen keresik fel: míg 2010-ben 96 ezer regisztrált látogatót fogadtak, addig tavaly már 230 ezernél is több érdeklődő érkezett. Ez pedig összhangban van az Agrárminisztérium elképzelésével is, miszerint természeti értékeink megismeretetésével, az élővilág felfedezésével erősíthetjük nemzeti öntudatunkat. Ezzel kapcsolatban érdemes felidézni Rakonczay Zoltán 1994-es, Természetvédelem című alapművét, amelyben úgy fogalmazott:
Az ismeretterjesztés az oktatás szélesebb formája, attól el nem választható. Mindkettő igényli a természetvédelem tárgyainak, a védett területeknek a bemutatását, közvetlen megismertetését. (…) A tudatformáláshoz a védett területek bemutatását, természetesen a területek terheihetőségének figyelembevételével mindenképpen fel kell használni. Ki kell építeni a látogatáshoz szükséges létesítmények (utak, tanösvények, megfigyelőtornyok) hálózatát.
És éppen ez történt meg a Bükki Nemzeti Park Igazgatósághoz (BNPI) tartozó Mátrafüreden is 2020 augusztusában – szögezi le írásában Vass Krisztián.
Harkály Ház látogatóközpont
Az új létesítmény – amit Rácz András avatott fel – a mátrai tájegységben, Heves megye középső részén található, természetvédelmi értékekben gazdag hegyvidéki területen, erdők, erdősztyepprétek, lápok és változatos élőhelyek szomszédságában. A főváros viszonylagos közelsége miatt a turizmus, az osztálykirándulások egyik kedvelt célpontja a régió; nem meglepő, hogy a változatosan szép táj iránt nagy az érdeklődés, amit a Harkály Ház látogató és oktatási központban részletesen is megismerhetnek az odalátogató turisták.
A beltéri állandó kiállítás a vulkanikus felépítésű Mátra természeti és kultúrtörténeti értékeit mutatja be természetvédelmi kezelési szempontból, makettek, terepasztalok, dioráma és modellek várják a vendégeket, és feladatlapok, kreatív installációk, multimédiás eszközök, érintőképernyős terminálok bővítik a kínálatot. Vass Krisztián megemlíti, hogy a kiállítást okostelefonos tárlatvezetés egészíti ki, emellett egy animátor is segíti az informálódást.
A központban található beltéri állandó tárlat a vulkanikus felépítésű Mátra természeti és kultúrtörténeti értékeit ismerteti meg a látogatókkal. A kiállítótérben statikus, látványt bemutató eszközökként makettek, terepasztalok, dioráma és modellek állnak a vendégek rendelkezésére. Interaktív eszközökkel pedig feladatlapok, kreatív installációk, multimédiás tartalmak, érintőképernyős terminálok is bővítik a kínálatot. Az elképzelések szerint a közeljövőben tovább bővül a szolgáltatások tárháza: szakvezetések, környezet- és természetvédelmi foglalkozások, valamint izgalmas előadások részesei lehetnek majd azok, akik ellátogatnak a Harkály Ház látogatóközpontjába. A létesítmény udvaráról induló új tanösvény-fejlesztés a meglévő turistaúton és madárvédelmi bemutató erdőn keresztül Sástó, majd a Kozmáry-kilátó érintésével ér vissza Mátrafüredre. Vass Krisztián végezetül leszögezi: nemzeti parkjaink kiemelt szerepet töltenek be abban, hogy a pihenni vágyók biztonságosan és megfizethető áron nyaralhassanak.
Fotó: MTI/Nagy Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS