Tényleges életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte csütörtökön a christchurchi bíróság a tavaly két új-zélandi mecsetben 51 embert lemészároló Brenton Tarrantot. Ilyen súlyos bírósági döntésre még nem volt példa Új-Zélandon.
Ez volt az első alkalom, hogy valakit a terrorizmusellenes törvény alapján ítéltek el az országban, és először fordult elő az is, hogy tényleges életfogytiglani szabadságvesztést szabott ki a bíróság. Cameron Mander bíró az ítélet kihirdetésekor hangsúlyozta, hogy e “torz ideológiájú”, elvetemült személy tette mögött “mélységes gyűlölet” rejlik, amely ártatlan emberek, nők és gyermekek meggyilkolására késztette.
Bűncselekményei annyira gonoszak, hogy bár élete végéig rács mögött lesz, az sem meríti ki azt a büntetést, amit megérdemelne
– mondta. Andrew Coster rendőrfelügyelő közleményében kiemelte, hogy bár történelmi ítélet született, nem arra kell emlékezni, hanem az áldozatok túlélésről, erőről, megbocsátásról és alázatosságról szóló történeteire. Coster rámutatott, hogy az új-zélandi rendőrség történetének legnagyobb és legbonyolultabb nyomozati anyagát állította össze az ügyben. Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök jelezte: a rémtett elkövetője megérdemli, hogy teljes és örök némaságra kárhoztassák. Egyúttal elismerte a muszlim közösség erejét, amely a tárgyalás során kénytelen volt újra átélni a traumát és a vele járó fájdalmat.
Remélem, hogy a mai nap az utolsó, amikor halljuk vagy kimondjuk a történtekért felelős terrorista nevét
– hangsúlyozta a kormányfő. Scott Morrison ausztrál miniszterelnök üdvözölte az ítéletet, és leszögezte, hogy Tarrant – aki egyébként ausztrál állampolgár – nem hazájában fogja leülni büntetését.
A világnak soha többé nem szabad hallania felőle
– nyomatékosította. A merénylet túlélői, illetve az áldozatok hozzátartozói szintén üdvözölték a bíróság döntését. Tarrant nem szólalt fel a tárgyaláson, noha csütörtökön szót kapott volna. A férfi korábban jelezte, hogy nem kér védőügyvédet, saját magát szeretné képviselni. A 29 éves, szélsőjobboldali nézeteket valló férfi márciusban – korábbi álláspontját megváltoztatva – bűnösnek vallotta magát 51 gyilkosság elkövetésében, 40 gyilkossági kísérletben, valamint terrorizmus vádjában.
A tavaly március 15-én elkövetett christchurchi terrortámadás volt a legtöbb áldozatot követelő tömeggyilkosság Új-Zéland történetében. Az elkövető éveken át gondosan tervezte a merényletet, tanulmányozta a bűntény helyszíneit. A vérengzés előtt hosszú, több, mint hetvenoldalas kiáltványt tett közzé, amelyben azt hangoztatta, hogy tettét bevándorlásellenessége motiválta.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/EPA/SNPA/Martin Hunter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS