Leváltotta a fehérorosz Állambiztonsági Bizottság (KGB) és a nemzetbiztonsági tanács vezetőjét Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök – számolt be csütörtökön a BelTA állami hírügynökség.
A KGB-t ezentúl Ivan Tertyelj irányítja, aki korábban az állami ellenőrzési bizottság élén állt. Valerij Vakulcsikot, a KGB leváltott vezetőjét az államfő a nemzetbiztonsági tanács titkárává nevezte ki a menesztett Andrej Ravkov helyett. Az állami ellenőrzési bizottság ügyvezetője Vaszil Geraszimov lett. A Reuters hírügynökség az anyagában kiemelte, hogy az államfő számára létfontosságú a biztonsági erők lojalitásának megőrzése, miközben megpróbál úrrá lenni azon a helyzeten, amely komoly kihívással fenyegeti 26 éve tartó hatalmát. Lukasenka a személyi változásokról szólva csütörtökön azt mondta, hogy Vakulcsik nyolc évig vezette a KGB-t, és eddig senki sem tudott ebben a tisztségben megmaradni még ennek az időtartamnak a feléig sem. Méltatta megbízhatóságát, szolgálatkészségét, elkötelezettségét az állam és a nép szolgálata iránt.
Új tisztségében Vakulcsik és az elnöki hivatalt vezető Ihor Szjarhijenko egyesíteni fogja maga körül nemcsak a titkosszolgálatokat, de a rendfenntartó erőket is, és végrehajtja a még el nem végzett feladatokat”
– hangsúlyozta az államfő.
Az Interfax hírügynökség internetes oldalán emlékeztetett arra, hogy Lukasenka az augusztus 9-i elnökválasztás után tíz nappal Raman Haloucsankát nevezte ki kormányfőnek, míg a többi vezető tisztségviselő megőrizhette beosztását. A Reuters megjegyzi, hogy Vakulcsikra a fehérorosz biztonsági erők magatartása miatt terelődött a nyilvánosság figyelme, miután az ENSZ emberjogi szakértői kínzásokról, verésekről és rossz rendőrségi bánásmódról kaptak több száz jelentést. A minszki kormány azonban tagadta, hogy történtek volna visszaélések az őrizetbe vettek sérelmére. Azt állította, hogy a biztonsági erők arányosan léptek fel a tiltakozókkal szemben. A Vjaszna (Tavasz) jogvédő szervezet és a fehérorosz Helsinki Bizottság beadvánnyal fordult az ENSZ kínzás elleni bizottságához 47, a békés tiltakozó megmozduláson részt vett fehérorosz állampolgár nevében, kérve, hogy vizsgálják ki a tüntetők ellen alkalmazott kínzásokat – közölte csütörtök este a Vjaszna.
A beadvány szerint augusztus 9-től mind az előállítás, mind az őrizet idején a rendvédelmi szervek szándékosan okoztak erős fájdalmat, illetve fizikai és lelki szenvedést az érintett állampolgároknak.
A kínzások és jogellenes fogva tartások miatt az érintettek számos feljelentést tettek, követelve a kínzást elkövető személyek felelősségre vonását. Ennek ellenére a hatóságok eddig egyetlen ügyben sem kezdeményeztek bűnvádi eljárást”
– áll a jogvédők közleményében.
A kínzás és más kegyetlen, embertelen vagy megalázó büntetések vagy bánásmódok elleni egyezmény (CAT) betartásán őrködő ENSZ-bizottság tíz független szakértőből áll.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS