Málta szocialista kormánya ellen mégsem indít eljárást a baloldali többségű Európai Parlament – írja a magyarhírlap.hu. Az ügy előzménye, hogy a máltai oknyomozó-riportert Daphne Caruana Galiziát 2017 októberében egy autójába rejtett pokolgéppel gyilkolták meg. Az újságíró számos korrupciós ügyet derített fel, és cikkei nyomán felmerült a gyanú a máltai baloldali vezetés érintettségére is. A portál megjegyzi, az Európai Parlamentben már több jobbközép képviselő is rámutatott a kettős mércére, hiszen míg újságírógyilkosságok miatt Lengyelország és Magyarország ellen jogállamisági eljárás indult, a baloldali vezetésű Málta és Szlovákia esetében nem.
Több száz üzenetet váltott a máltai igazságügyi miniszter Yorgen Fenech üzletemberrel, akit azzal vádolnak, hogy ő rendelte meg Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságíró 2017-es meggyilkolását – jelentette kedden a helyi média. Daphne Caruana Galiziát 2017 októberében egy autójába rejtett pokolgéppel gyilkolták meg. Az újságíró számos korrupciós ügyet derített fel.
A Times of Malta című napilap beszámolója szerint Edward Zammit miniszter és Fenech mintegy 700 alkalommal váltottak üzenetet 2019 januárja és októbere között a WhatsApp nevű szolgáltatón keresztül. Fenechet 2019 novemberében tartóztatták le. A miniszter nem tagadta, hogy üzeneteket váltott az üzletemberrel, mindazonáltal azt mondta, hogy már “jóval” a letartóztatása előtt megszakította a kapcsolatot vele. Leszögezte továbbá, hogy nem állt vele üzleti kapcsolatban. Zammit júliusban még úgy fogalmazott, hogy “nincs kapcsolat” köztük, noha azt elismerte, hogy ismeri az üzletembert. A WhatsApp-üzenetváltás Fenech telefonjában szerepelt, a belőle kinyert adatokat várhatóan a következő hónapban mutatják be a bíróságnak.
Daphne Caruana Galiziát 2017 októberében egy autójába rejtett pokolgéppel gyilkolták meg. Az újságíró számos korrupciós ügyet derített fel, amelyek nyomán több magas rangú politikus és kormányzati tisztviselő kellemetlen helyzetbe került. Caruana Galiziának nem sokkal a halála előtt információk kerültek birtokába egy olyan erőmű-beruházásról, amelyben Fenech is érdekeltséggel bír. Fenech azt mondta a rendőrségnek, hogy üzeneteket váltott Joseph Muscat korábbi miniszterelnökkel és annak kabinetfőnökével, Keith Schembrivel is. Az üzletember szerint a gyilkosság valódi kitervelője Schembri volt, Muscat pedig tudott az ennek leplezésére irányuló erőfeszítésekről. Mindkét férfi tagadta ezeket az állításokat.
A Magyar Hírlap cikkében kitér arra, a Galizia-merénylet kapcsán az EP-ben több jobbközép képviselő is szót emelt amiatt, hogy míg Lengyelország és Magyarország ellen jogállamisági eljárás indult újságíró-gyilkosságok miatt, hasonló ügyekben a baloldali vezetésű Máltával és Szlovákiával szemben nem. Antonio Tajani, az EP volt elnöke tavaly év végén azt nyilatkozta,
ha kiegyensúlyozott Európát akarunk, ha szigorúak akarunk lenni, akkor ugyanolyan mértékben kell szigorúnak lenni mindenkivel.
A leköszönő elnök az Európai Bizottságot akkor azzal vádolta, túl sokáig hunyt szemet Máltával szemben, pedig a Galizia-gyilkosság „megrendelői vagy cinkosai a szocialista kormánypalotába voltak bejáratosak”.
Forrás: MTI/magyarhirlap.hu; vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS