Míg korábban Leszbosz a turizmusról, a fényűző szállodákról, a homokos tengerpartról és a gondtalan kikapcsolódásról volt híres, mára ez igencsak megváltozott, hiszen itt található Európa egyik legnyomorúságosabb menekülttábora, a Moria, ahol az illegális bevándorlók túlzsúfoltan élnek, arra várva, hátha valamelyik európai ország befogadja őket. Az eredetileg 2800 főre tervezett Moria tábor jelenleg csaknem 13 ezer embernek ad otthont. Szeptemberben elszabadultak az indulatok: a koronavírus-járvány miatt több migráns is karanténban van elhelyezve a táborban, ráadásul a napokban – feltehetőleg gyújtogatás miatt – tűzvész pusztított a Moriában. A pánikoló bevándorlók kitörtek a táborból és most a festői szigeten táboroznak, gyakran a forgalmas utak szélén. Több nyugat-európai ország jelezte: befogad néhányat közülük, úgyhogy ha valóban gyújtogatás történt, a tettesek elérik céljukat, és ez egyben azt is előrevetíti, hogy nem ez lehetett az utolsó ilyen eset.
A hónap legelején tudatta a Reuters hírügynökség, hogy a Moria táborban felütötte a fejét a koronavírus, amit egy 40 éves szomáliai illegális migráns hurcolhatott be oda. Bár az illetőt karanténba helyezték a görög hatóságok, érezhetően feszült lett a hangulat a szigeten. Kiderítették, hogy a kelet-afrikai migráns nemrég Athénban járt, valószínűleg ott fertőződött meg. A férfi júliusban menedékjogot kapott, ezután elhagyta a tábort, hogy munkát keressen Athénban, ám mivel nem talált, visszatért a táborba a belügyminisztérium szerint. A görög hatóságok hétfői adatai szerint már legalább 35 fertőzöttről tudnak a táborban. Eddig nagyjából ezer tesztet végeztek el az ott élő 13 ezer migránson.
A szigeten március 1-je óta van érvényben az az eljárásrend, amelynek értelmében egyből elkülönítik azokat a bevándorlókat, akik újonnan érkeznek a szigetre. Nem ez az első eset, hogy megjelenik a vírus a táborokban: júliusban egy Híosz szigetén levő táborban lett pozitív a tesztje egy ott élő férfinak. A görög hatóságok múlt héten szeptember 15-ig meghosszabbították a menekülttáborok zárlatát a szigeteken és a szárazföldi határok közelében. Ezekben a táborokban összesen több, mint 24 ezer ember zsúfolódott össze, és a hatóságok szerint különösen aggasztó lenne a koronavírus elterjedése ezekben a közösségekben.
Ha ez nem lenne elég
Szerda hajnalban hatalmas lángok csaptak fel a táborban, ahol több tűzfészket kellett oltaniuk a tűzoltóknak. Úgy tudni, hogy több lakókonténer kigyulladt; emiatt a hatóságok elrendelték a létesítmény kiürítését. Az ERT közszolgálati rádió arról tudósított, hogy időközben már majdnem mindenkit evakuáltak a szinte teljesen lángokban álló táborból. A tűzoltók munkáját hátráltatják az erős széllökések, amelyek tovább szítják a lángokat.
A tábor egyes lakói azt állítják, hogy a szigeten élők gyújtogattak, más információk szerint táborlakók okozták a tüzet. A tűzoltók parancsnoka azt közölte, hogy a menedékkérők kövekkel dobálták meg az embereit és akadályozták a munkavégzést. A rendőrség különleges egységeit is a helyszínre küldték. Korábban rendbontások is voltak a táborban. Egyesek a fertőzéstől való félelmükben el akarták hagyni a tábort, a fertőzöttek pedig nem akarták, hogy elkülönítsék őket a táboron kívül – közölte az ANA-MPA félhivatalos görög hírügynökség.
A migránsok egy része a közeli erdőben, illetve dombon keresett menedéket, mások a sziget fővárosába, Mitilínibe indultak. A görög sajtó szerint helyenként a leszboszi lakók próbálták útjukat állni.
Moriában mindig is voltak feszültségek, de a koronavírus miatt a helyzet szabályosan robbant
– jelentette ki Sztratosz Kütélisz, Mitilíni polgármestere az ERT műsorában. Azt mondta, nem tudják hol elhelyezni az embereket, mivel ezrek váltak fedél nélkülivé. Hozzátette, hogy a helyzet a helyieknek is jelentős terhet jelent. A 2800 személyesre tervezett Moria táborban jelenleg mintegy 12 600 ember van; segélyszervezetek rendszeresen bírálták az életkörülményeket, a zsúfoltságot.
A táborban súlyos károk keletkeztek, szinte minden teljesen leégett. Nótisz Mitarákisz görög bevándorlási és menekültügyi meglátogatta szerdán a tábort, ahol elmondta, hogy nem tűrik el a menedékkérők rendbontását. Az athéni vezetés az első értesülések alapján abból indul ki, hogy a tábor lakói gyújtogattak a koronavírus terjedésétől tartva és a hatóságok által elrendelt karantén elleni tiltakozásul. Ezt arra alapozzák, hogy a tűz előtt rendbontások voltak a létesítményben. Szerdán menedékkérők ezrei lepték el a Moriából Mitilínibe vezető utat.
Kiriákosz Micotákisz görög kormányfő szerdán élesen bírálta egyes migránsok magatartását, akik a jelek szerint a tüzet okozták, és később a tűzoltókat is akadályozták munkájuk végzésében.
Nem lehetnek kifogások egészségügyi ellenőrzésekre adott erőszakos reakciókra
– húzta alá a miniszterelnök a táborban regisztrált fertőzöttekre és a miattuk végrehajtott koronavírus-tesztekre utalva. Micotákisz egyben hangsúlyozta: a történtek rávilágítottak arra, hogy a dolgok nem mehetnek így tovább.
Görögországnak szüksége van a többi uniós tagállam segítségére
– tette hozzá.
Athén pénteken bejelentette, hogy megerősítik a leszboszi rendőrséget; a görög televízió közvetítette, hogy reggel több busznyi készenléti rendőr, illetve két vízágyú érkezett a sziget székhelyére, Mitilínibe.
Menjenek innen!
A móriai tábor megsemmisülése óta zűrzavar uralkodik Leszboszon; az eddig a túlzsúfolt központban élő több, mint 12 ezer migráns immár harmadik éjszakáját töltötte a szabad ég alatt. Néhányan gyújtogattak és rátámadtak a rendőrökre. A rendőrség megerősítésének másik oka a feldühödött helyiek. Sokan – köztük csaknem minden település polgármestere – a móriai tábor leégése után nem akarnak több migránst látni a szigeten.
Mindannyian menjenek el innét, ne legyen többé tábor Leszboszon!
– követelte az észak-égei térséget kormányzó Kosztasz Mucurisz.
Ha nincs a balhé, ez nem történik meg
Az Európai Unió bejelentette, hogy négyszáz, kíséret nélkül érkezett gyermek szárazföldre szállítását finanszírozza. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Twitter-üzenetben azt írta, hogy mélységesen elszomorítják az események, és testülete számára prioritás a fedél nélkül maradtak biztonsága. Hozzátette, hogy felkérte Margaritisz Szkínászt, görög származású uniós biztost, hogy azonnal utazzon a helyszínre. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is együttérzését fejezte ki a katasztrófa miatt, és közölte, hogy az EU kész azonnal támogatást nyújtani. Heiko Maas német külügyminiszter az EU Tanácsának soros elnökségét képviselve Twitter-üzenetben azt írta, hogy a lehető leggyorsabb segítséget kell nyújtani Görögországnak, beleértve azt is, hogy “segítőkész” uniós tagállamok befogadják a “humanitárius katasztrófa” által sújtott menekülteket.
David Sassoli, az Európai Parlament elnöke is azonnali szolidaritásra szólította fel az EU-tagországokat. Az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal szerdán közzétett közleményében megerősítette, hogy a moriai menekülttábor számos létesítménye megsemmisült a tűzeset során, és a széles körű károk következtében a hivatal felfüggeszti operatív tevékenységeit a helyszínen, de együttműködnek a görög hatóságokkal a helyzet értékelésében.
A tűzvészben megsemmisült leszboszi Moria tábor lakói nem Görögország, hanem Európa menekültjei, ezért az Európai Unió tagállamainak sürgősen a segítségükre kell sietniük
– mondta a német szövetségi kormány nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős minisztere egy csütörtökön ismertetett nyilatkozatában. Gerd Müller az ARD országos köztelevízió hírportálján idézett nyilatkozatában kiemelte, hogy nem lehet várni, amíg valamennyi tagállam egyetértésre jut a menekültügyi szabályozás kérdéseiben, hanem lépni kell.
A menedékkérők befogadására hajlandó országok összefogásával heteken belül rendezni lehet a tűzvész miatt hajléktalanná vált emberek helyzetét. Nyolc erős ország meg tudja oldani a problémát
– fogalmazott a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa. Hozzátette, hogy Németországnak a helyi önkormányzatok és tartományi kormányok felajánlásai alapján kétezer menedékkérőt kellene átvennie Leszbosz szigetéről.
Hasonlóan fogalmazott az egyik legnagyobb tartomány, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke, Armin Laschet, aki az ARD-nek azt mondta, hogy a menedékkérők “európai földre léptek”, ezért “a menekültválság európai probléma”, amelyet az EU meg is tud oldani, ugyan “nem az összes európai partnerrel, hanem azokkal, akik készen állnak tanújelét adni az emberségességnek”. A Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa kiemelte, hogy Németország az eddiginél nagyobb hozzájárulást biztosíthatna ezen törekvésekhez.
Észak-Rajna-Vesztfáliában is több város felajánlotta további menedékkérők befogadását
– tette hozzá.
Ugyanakkor csak más EU-tagokkal együttműködve szabad átvenni embereket. Nem lenne jó azt a látszatot kelteni, hogy Németország egyedül rendezi a Moria tábor lakóinak ügyét, más országok pedig kihátrálnak a feladatból
– mondta.
A CDU/CSU pártszövetségben vannak eltérő vélemények is. Nem szabad más EU-tagállamba áthelyezéssel vagy a menedékjogi eljárásban biztosítandó kedvezményekkel megjutalmazni az erőszakot
– mondta Lucia Puttrich, Hessen tartomány kormányának szövetségi és EU-s ügyekért felelős minisztere.
Hollandia ötven, kísérő nélküli gyereket és további ötven felnőttet fogad be a móriai táborból, amely a héten leégett a görögországi Leszbosz szigetén – írta pénteken a holland sajtó, amely azt is közölte, hogy a befogadásról a négy koalíciós kormánypárt döntött. A kormány azonban bejelentette azt is, hogy a 100 leszboszi menedékkérőt és családtagjaikat beszámítják abba az évi 500 emberbe, akiket Hollandia az ENSZ menekültprogramjai révén fogad be. A holland baloldali ellenzék a héten felszólította a kormányt, hogy legalább 500 gyermeket fogadjon be a lángok martalékává vált táborból.
Geert Wilders: Hollandia behódolt
Jesse Klavert, a baloldali zöldek (Groenlinks) vezetője Twitter-üzenetében azzal vádolta a kormányt, hogy “kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek csoportjaival kufárkodik”, és más ellenzéki képviselők is “szégyenteljes trükközésnek” minősítették a kormány döntését. Geert Wilders, a jobboldali Szabadságpárt (PVV) vezetője viszont felháborodását fejezte ki a közösségi hálón, miszerint Hollandia “behódolt”, és “azzal jutalmazza a tábort felgyújtókat, hogy befogadja őket”. Sajtóhírek szerint a holland kormány le akarja rövidíteni a menekültügyi eljárást, szigorúbban akarja büntetni az embercsempészetet, valamint betiltaná a “bűnelkövető migránsok” állandó tartózkodási engedélyét az országban.
Forrás: Reuters, Guardian, MTI, ABC
Facebook
Twitter
YouTube
RSS