Fehéroroszországnak lehetővé kellene tennie, hogy az ENSZ emberjogi megfigyelőcsoportja látogathasson el az országba, korlátozások nélkül – áll a világszervezet genfi székhelyű Emberi Jogi Tanácsának pénteki határozatában.
A dokumentum szerint Anais Marinnak, a fehérorosz emberi jogi helyzet figyelésével megbízott különleges ENSZ-jelentéstevőnek “szabad, teljes és akadálytalan bejárással kell bírnia az ország területére, köztük az összes fogvatartási központba”. Az európai országok által megfogalmazott szöveg ezen kívül felszólítja a fehérorosz vezetést arra is, hogy hagyjon fel az erőszakkal, a kínzással és a letartóztatásokkal, amelyeket az emberi jogokat elnyomva alkalmaz, továbbá arra kéri a hatóságokat, hogy kezdjenek párbeszédet az ellenzékkel és a civil társadalommal.
A határozatot 23 – többségében nyugati – ország támogatta, míg Eritrea és Venezuela ellene szavazott. Huszonkét ország tartózkodott. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának annak ellenére sikerült megtartania a sürgős vitát a témáról, hogy Fehéroroszország, valamint közeli szövetségeseinek diplomatái megpróbálták megakadályozni, hogy ismertessék a jogsértéseket a genfi találkozón. A tanácsban pénteken a fehérorosz emberi jogi helyzetről vitáztak; az eszmecserét az Európai Unió nevében Németország kezdeményezte. Felszólalt Juri Ambrazevics, Fehéroroszország ENSZ-hez akkreditált nagykövete is, aki aláhúzta: nem fogadható el, hogy ezt a szervezetet használják fel arra, hogy beavatkozzanak egy ország választásaiba.
A világszervezetnek a fehérorosz emberi jogi helyzet figyelésével megbízott különleges jelentéstevője figyelmeztetett: új vasfüggöny ereszkedhet le Európában. Anais Marin katasztrofálisnak nevezte a fehérorosz helyzetet.
Az országban több, mint 10 ezer embert letartóztattak, több, mint 500 esetben számoltak be kínzásról, és ezreket durván megvertek
– mondta. A jelentéstevő felszólította a minszki hatóságokat, hogy engedjék el a politikai foglyokat, és ejtsék az ellenük felhozott vádakat. Beszédét a testület orosz, fehérorosz, kínai és venezuelai tagjai többször félbeszakították. A vitán felszólalt Nadá al-Nasíf, az ENSZ emberi jogi főbiztosának helyettese is, aki úgy fogalmazott: “létfontosságú Fehéroroszország jövőjének szempontjából, hogy megtörjék a fokozódó elnyomásnak és erőszaknak eme köreit”.
A civil társadalom egy értékes partner, nem egy fenyegetés
– tette hozzá.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS