2028-ra Magyarország nettó befizetője lehet az Európai Uniónak – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, a parlament őszi ülésszakának első ülésén. Többek között arról is beszélt: a kormány nem látja akadályát a Magyarország ellen kezdeményezett 7-es cikkely szerinti eljárás lezásárának, hiszen hazánk minden felmerült kérdésre megfelelt, minden vádat megcáfolt.
A cél, hogy most, amikor minden más ország megszorít, Magyarország ne csak védekezzen, hanem fejlődni, növekedni is tudjon
– fogalmazott az Országgyűlés őszi időszakának első ülésén tartott beszámolójában Orbán Viktor. Mint hangsúlyozta, a munkahelyeket védő beruházásösztönző programot ezért bővítették 50 milliárdról 170 milliárd forintra. Mint hozzátette, 904 beruházó jelentkezett azt vállalva, hogy a következő időszakban 424 milliárd forint értékű befektetést visz véghez, és ezzel megvédi 154 ezer magyar munkavállaló munkahelyét. Mint megjegyezte, a magyar kis- és középvállalkozások fejlesztését szolgáló programra eddig 5,5 ezer támogatási kérelmet nyújtottak be, a vállalt beruházások összege 193 milliárd forint, a megvédett munkahelyek száma pedig 130 ezer.
A nyáron tartott négynapos EU-csúcsról is beszámolt a parlamentben Orbán Viktor, közölve: az uniós állam- és kormányfők megegyeztek a következő 7-10 év pénzügyi-költségvetési rendszeréről, amely két részből áll, a szokásos büdzséből és a koronavírus-járvány “pusztításait” ellensúlyozni hivatott pénzügyi alapból. Felidézte: a brüsszeli tárgyalások előtt az Országgyűlés feladatokat szabott neki és a kormánynak, amelyeket igyekeztek teljesíteni. Az első fontos elvárás az volt, hogy az azonos helyzetű tagállamok azonos elbánásban részesülhessenek. Ezzel kapcsolatban kifejtette: nettó 31 milliárd euró áramlik majd be a magyar gazdaságba, vagyis évi 4-4,5 milliárd euró. Összevetésül elmondta: 2019-ben a Magyarországon működő külföldi vállalatok összesen 9,6 milliárd euró profitot termeltek, a magyar cégek külföldön tavaly pedig 1,6 milliárd euró profitot termeltek, vagyis az egyenleg mínusz 8 milliárd euró évente. Ebből levonva a Magyarországnak szánt EU-s forrást a különbözet évi mínusz 3,5 milliárd euró. Ebből a szempontból vizsgálva a számokat a Brüsszelben kitárgyalt összeg jelentősen csökkenti Magyarország tőkedeficitjét – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Nyolc év, és nettó befizetők lehetünk
Különböző becslések szerint 2028-ra közel kerülünk ahhoz a helyzethez, hogy Magyarország az Európai Unió költségvetésébe nettó befizető legyen
– jelentette be Orbán Viktor, hozzátéve: ez az eredmény igaz lehet Csehországra és Lengyelországra is. A miniszterelnök kiemelte: ehhez úgy juthat el hazánk, ha egyrészt kivásároljuk a Magyarországon működő cégeket és ha növeljük a magyar befektetéseket külföldön.
Semmilyen akadálya nincs, hogy lezáruljon a 7-es cikkely szerinti eljárás
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy az országgyűlési határozatban rögzített mandátumnak megfelelően kezdeményezte a Magyarország ellen megindított, úgynevezett 7-es cikkely szerinti eljárás lezárását még a német elnökség alatt. Mint a miniszterenök felidézte, Magyarországgal szemben az Európai Parlament “politikai szempontok alapján jogilag is vitás döntés eredményeképpen két éve folytat eljárást”. Úgy vélte, a magyar kormány minden megfogalmazott vádra és kérdésre megfelelt, minden kétséget igyekezett eloszlatni, amely a magyar demokrácia és jogállami intézményrendszer működésével kapcsolatban felmerült.
Úgy látjuk, semmi akadálya nincs annak, hogy ez az eljárás lezáruljon
– jelentette ki, hozzátéve: a német kormány képviselője visszaigazolta ezt a szándékot, de semmilyen ígéretet nem tett, és a magyar kormány semmilyen garanciát nem kapott. Kiemelte: Angela Merkel kancellár azt mondta, törekedni fog arra, hogy ez megtörténjen.
A jogállamiságot sérti a jogállamiságra való üres hivatkozás az EU-ban
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a pénzügyi források politikai és ideológiai feltételekhez kötésének kizárása ügyében is fontos lépést tett a kormány, mivel a Tanácsban világossá tették:
elkötelezettek vagyunk a jogállamiság mellett, ezt írja elő az alaptörvény, és akkor is azok voltunk, amikor a kommunizmus időszakában a diktatúrával szemben kellett a jogállamiságért küzdenünk.
Ugyanakkor hangsúlyozta:
azt sem rejtettük véka alá, hogy a világos jogi kategóriák nélküli politikai vádak összegyűjtése jogállamiság címszó alá éppen a jogállamiság alapelveit sérti.
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban Orbán Viktor arról beszélt:
nehéz időszakon vagyunk túl, és nehéz időszak előtt állunk.
A magyar egészségügy jól állta a sarat
A miniszterelnök felidézte: az első koronavírusos beteget március 4-én regisztrálták; vakcina híján, más választás nem lévén hazánk azt a stratégiát választotta, hogy a vírus terjedését lelassítsuk. Kiemelte: az ország tavasszal egyetlen hét alatt egy új, addig ismeretlen működési modellre állt át úgy, hogy a védekezést hazánk a legtöbb európai országnál hamarabb kezdte el, mivel már január 31-én felállt az operatív törzs.
Az első hetek sokkolóak voltak, de az ország jól állta a sarat és az első csatát megnyertük
– fogalmazott, hangsúlyozva: a sokszor kritizált egészségügy képes volt megvédeni az embereket, ezért köszönetet kell mondani minden egészségügyi dolgozónak.
Az emberek azt kívánják, hogy a vírus ne bénítsa meg a mindennapi életet
Mint a miniszterelnök kiemelte, a vírus második hulláma is megérkezett, ugyanakkor Magyarország 2020 őszén felkészültebb, mint márciusban volt, mivel rendelkezik a tavaszi védekezés tapasztalataival, másrészt az emberek kinyilvánították véleményüket a Nemzeti Konzultációban. Orbán Viktor kiemelte:
az emberek egyértelmű üzenetet küldtek a kormánynak, Magyarországnak működnie kell. Az emberek azt várják tőlünk, hogy az emberéleteket és a munkahelyeket is védjük meg, azt várják, hogy védekezés közben a mindennapi életet ne béníthassa le újra a vírus.
Elmondta, hogy a kormány az operatív törzs javaslatára a következő döntéseket hozta:
- a beutazási korlátozásokat továbbra is fenntartja;
- kötelezővé tették a széleskörű maszkhasználatot a tömegközlekedés és az üzletek mellett a mozikban, az egészségügyi és szociális intézményekben, az ügyfélfogadó irodákban és a kormányablakokban;
- teljes körű látogatási tilalmat tartanak fent a kórházakban és az idősotthonokban;
- kötelező lesz október elsejétől a testhőmérséklet-mérés az iskolákban, az iskolák épületébe pedig csak az oktatók és a gyerekek léphetnek be;
- hatósági árassá tették a koronavírus-teszteket, 19 500 forintos áron;
- az influenzaoltást pedig ingyenessé tették.
A miniszterelnök kiemelte:
a fiataloknak tudniuk kell, hogy most ők hordozzák és terjesztik legnagyobb arányban a vírust, még akkor is, ha észre sem veszik, hogy ők maguk fertőződtek. Azonban ha nem tartják be a szabályokat, idős és beteg embereket sodorhatnak veszélybe, elsősorban a saját családjukban és környezetükben. Arra kérjük őket, mármint a fiatalokat, hogy ezt ne felejtsék el; ők könnyen megbirkóznak a vírussal, remélem, ám az időseket és a betegeket a fertőzés legyűrheti.
Miért nem vesz részt az ellenzék a közös védekezésben?
Együtt védjük meg Magyarországot, és ha az ellenzéki képviselők meggondolták magukat, akkor csatlakozhatnak az összefogáshoz
– reagált Orbán Viktor miniszterelnök a parlamenti frakciók felszólalásaira hétfőn, az Országgyűlésben. Az ellenzék tavasszal arra hivatkozva nem működött együtt, mert a kormány rendkívüli jogrendet vezetett be.
Most ez nincs, akkor miért nem vesznek részt a közös védekezésben?
– kérdezte Orbán Viktor. A nyugdíjakat érintő kritikákra a miniszterelnök úgy reagált: az ember azt hinné, a politikában az idő, a tapasztalat és a tények számítanak.
Nem önök voltak, akik elvettek egyhavi nyugdíjat?
– emlékeztetett. A kormány most azon dolgozik, hogy ezt visszaadják: január 1-től kezdik meg a 13. havi nyugdíj visszaépítését.
Értékes Gyurcsány megfigyelése
A kormányfő Gyurcsány Ferenc (DK) szavait, miszerint az összeomlást gőg előzi meg, úgy értékelte: ez egy értékes megfigyelés, és nyomatékot ad a személyes példa, “köszönjük szépen a figyelmeztetést”. Arról, hogy az Európai Unió sárkány-e, úgy vélekedett: vagy koncepcionális különbség, vagy félreértés van köztük. Európa a nemzetek szövetsége, az Európai Unió a nemzetek közössége, és nekik az egyes európai intézményekkel van időről-időre vitájuk. A tudomány, a művészet, és szabad véleménynyilvánítás ügyében elhangzottakat a kormányfő fontosnak tartotta. Orbán Viktor felidézte ugyanakkor a baloldali kormányzás idején a gazdasági miniszter minden következmény nélkül maradt szavait. A volt tárcavezető az Akadémiától való forráselvonás kapcsán azt mondta: a békákat sem kérdezik meg, mielőtt lecsapolják a mocsarat.
A szólásszabadságról pedig az szokott eszükbe jutni, hogy ha Gyurcsány Ferencet hallják, hogy kilőtték az emberek szemét, lovasrohamot vezényeltek az emberek ellen, válogatás nélkül véresre vertek ártatlan embereket az utcán
– fogalmazott.
Megérthetné az ellenzék is: nem a kormány, az ország védekezik
A Jobbikhoz fordulva feltette a kérdést: nem emlékeznek erre?
Az önök újdonsült barátai verték ki az emberek szemét. Önök most megtapsolják annak az embernek a hozzászólását, aki mindezt elrendelte
– mutatott rá. A járványra való felkészülés kapcsán megjegyezte: akik azt állítják, hogy az ország nem készült fel, azok nem a kormánnyal vitatkoznak, nem a kabinet munkáját kérdőjelezik meg. Magyarországon egész nyáron sok ezer ember dolgozott, hogy felkészítse az egészségügyet, és az egész országot a második hullámra.
Amikor megkérdőjelezik az ország felkészültségét, akkor ennek a sok ezer embernek a munkáját kérdőjelezik meg
– összegzett.
Meg kellene végre érteni ott a másik oldalon, hogy nem a kormány védekezik, hanem Magyarország. Nem a kormány van bajban, hanem Magyarország, mindannyian védekezünk, leszámítva az ellenzéket, amelyik bejelentette: egyetlen célja van a járvány idején is, hogy megbuktassák a kormányt. Ennyire futotta, ilyenkor is csak a hatalom és a pénz jár az eszükben
– jegyezte meg a miniszterelnök.
A vírus öli meg az embereket, nem a kormány
A kormányfő bajnak nevezte, amit Jakab Péter, a Jobbik frakcióvezetője mondott, miszerint a vírust és a kormányt egyaránt ellenfélnek tekinti.
Fel kellene ismerni, hogy a kormány másfajta ellenfél, mint a vírus, utóbbi megöli az embereket
– mondta. Azt kérte az ellenzéki pártoktól, hogy a kormánnyal szembeni ellenérzésük ellenére is tegyenek különbséget a kormány és az ország között; ne úgy gyűlöljék a kormányt, mint a vírust.
Tegyék félre azt a gondolatot, hogy egyszerre kell harcolni a vírus és a kormány ellen, mert ez káros, hátrányos és erkölcstelen is az ország szempontjából nézve
– mutatott rá. A Jobbik frakcióvezetőjét a kormányfő arra kérte, járjon közbe a szerencsi időközi választás jelöltjénél, hogy fizesse ki az alkalmazásában álló varrónőket.
Ha segíteni akarnak a szegényeken, legalább azokon segítsenek, akiknek az önök jelöltje nem ad fizetést
– jegyezte meg.
A minimálbérre vonatkozó felvetésekre felidézte, hogy az 2002-ben 50 ezer forint volt. “Akkor jöttek vissza a kommunisták, 2010-ben, amikor ismét távoztak, akkor 73 ezer forint volt” – mondta, hozzátéve: most a minimálbér összege 161 ezer forint, érzékelhető a különbség és látható a tendencia.
A hazafias nevelés nem tesz alávalóvá
A kormányfő gratulált Tóth Bertalannak, akit a hétvégén választottak meg az MSZP társelnökének, majd azt mondta, valami félreértés lehet közöttük az oktatáspolitika területén: a hazafias nevelés nem teszi a gyermekeket alattvalókká, és a kormány azt szeretné, hogy amit az elődök összeraktak, felépítettek, szellemi értelemben létrehoztak, azt megértsék a gyermekek és tovább tudják vinni. A családok adósságával kapcsolatban a devizahitelekre hívta fel a figyelmet, hozzáfűzve, hogy az egész pénzügyi kormányzatnak óriási erőfeszítéseket kellett tennie, hogy kirántsák őket ebből a csapdából.
A családok támogatására a költségvetés arányait tekintve Magyarországon költenek a legtöbbet egész Európában
– jegyezte meg. Az ellenzék gáz- és villanyárcsökkentését követelő felvetéseit a derék jelzővel illette, majd felhívta a figyelmet arra, hogy a baloldali kormányzás idején a gáz ára a háromszorosára, az áramé a kétszeresére nőtt.
Mi a rezsicsökkentés pártja vagyunk, önök a rezsinövelés pártján álltak mindig
– fogalmazott.
További felvetésre megerősítette: nemcsak eszköz, ember is van elegendő. Egyúttal nehezen érthetőnek nevezte, hogy Szabó Tímea (Párbeszéd) miért ellenzi az iskolákban a lázmérést, illetve, hogy miért gúnyolódik az operatív törzs döntésén a szórakozóhelyek 23 órakor történő bezárásáról. A kormányfő azt sem értette, hogy miért kellene szégyellniük magukat, miután a 30 ezer forint környékén járó tesztek hatósági árát 19 500 forintban állapították meg. Aki ma a hatósági árak ellen érvel, az teszt-spekulánsok mellett érvel – jelentette ki. Az egészségügyben az ápolók bére 72 százalékkal nő ebben a ciklusban, és dolgoznak egy “áttörő erejű” béremelésen az orvosok számára – jelezte.
Forrás: PestiSrácok.hu/MTI; Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS