Bár úgy volt, hogy jövő héten csütörtökön folytatódik Czeglédy Csaba és társai ellen a hatmilliárdos költségvetési csalás ügyében indult büntetőeljárás, ezúttal a Kecskeméti Törvényszéken, ismételten bekövetkezett egy csavar és megint halasztani kell az eljárást, vélhetően hónapokkal, így az sem biztos, hogy Gyurcsány ügyvédje ebben az évben vádlottként bíróság elé áll. Ezúttal az ügyvédcserék sikerültek annyira jól, hogy a Kecskeméti Törvényszék álláspontja szerint az egyik jogász a büntetőeljárási törvény szerint összeférhetetlen módon képvisel három vádlottat. Az már csak hab a tortán, hogy a szóban forgó ügyvéd, akinek tudnia kellett összeférhetetlenségéről, a Demokratikus Koalíció politikusa, a párt szegedi frakcióvezetője, egyben az ügyrendi és jogi bizottság elnöke. A törvényszék megkeresésünkre küldött válaszából kiderül, hogy ezt a védőt már ki is zárták az eljárásból. Ugyan fellebbezésnek van helye, de ha a döntés véglegessé válik, az új védők meghatalmazása vagy kirendelése után lehet csak új tárgyalási napot kitűzni.
Csütörtökön küldtünk megkeresést a Kecskeméti Törvényszékre sajtóregisztrációval egybekötve. Arra voltunk kíváncsiak, hogy pontosan mikor kezdődik az október 1-re kitűzött tárgyalás. Mint ismert, a Kecskeméti Törvényszékre azt követően került Czeglédy büntetőügye, hogy a PestiSrácok.hu által kirobbantott szegedi bírósági botrány szele ezt az ügyet is elérte. Miután Czeglédy és védői egymás után “lőtték ki” a bírókat, akik tárgyalták volna az ügyet, Nóvé Ágnes került a tanácsba, aki a szegedi bírósági botrányt kiváltotta. Róla a Szeviép-ügyben hozott felmentő ítélet után megírtuk, férjével közös cége több munkát is kapott Szeged városától, az önkormányzattól és annak cégeitől. Méghozzá azt követően, hogy kiszignálták tanácsukra a Szeviép-ügyet. Nóvé Ágnes úgy ült be a Czeglédy-ügy tanácsába és kezdtek el tárgyalni, hogy a bírónőnek akkor még nem jutott eszébe: a fővádlott Czeglédy Csaba Botka László ügyvédje. Ők pedig cégük által kapcsolatban vannak a városvezetéssel. A botrány kirobbanása után azonban összeférhetetlenséget jelentett. Miután az utolsó olyan bírók is kiestek, akik az eljárási törvény szerint tárgyalhatták az ügyet, mert a korábbi szakaszban döntésekben semmilyen formában nem vettek részt, az egész Szegedi Törvényszék összeférhetetlenséget jelentett, közölte, hogy nem tudja letárgyalni a Czeglédy-ügyet.
A büntetőper lefolytatására a Kecskeméti Törvényszéket jelölték ki. Az eljáró bírói tanács egész nyáron a tárgyalásra készült, ki is tűztek 5 tárgyalási napot. Az első október 1-jén, azaz jövő héten csütörtökön lett volna.
Azonban mint kiderült, nem csak a bírákat cserélték eddig az ügyben, hanem a védőket is. Mondhatni egészen parádésan. Az egyik ügyvéd az eljárásban korábban az egyik bűnösségét beismerő és az ügyészséggel egyezséget kötő vádlottat védte, akivel szemben a Szegedi Törvényszék 2019. júniusában ítéletet is hozott. Az ügyvéd az egyezségkötés után aztán elvállalta három másik, a felelősségét tagadó, magát ártatlannak valló vádlott védelmét is, majd indítványozta a büntetőperből egyezségkötések során készült jegyzőkönyvek kizárását.
Csakhogy a törvény szerint ugyanabban a tényállásban a tagadó és a beismerő vádlottak védelmét ugyanaz az ügyvéd nem láthatja el, mert ezzel érdekellentét áll be. Ha pedig a védőügyvéd a védence érdekével ellentétes magatartást tanúsít, akkor őt az egész eljárásból ki kell zárni. Felmerül a kérdés, hogy egy ilyen helyzetben – ügyvédi titoktartás ide vagy oda – hogy érezheti magát a korábbi ügyfél, aki bizalmas információkat bízott jogi képviselőjére…Micsoda véletlen, hogy a három tagadó vádlott védelmét éppen az az ügyvéd vállalta el, aki korábban egy olyan vádlottat képviselt, aki beismerte a bűnösségét…
Aki ismeri az évek óta húzódó büntetőügy részleteit, annak nem kell bemutatni, hogy ami ebben az eljárásban történik, mentelmi jog, tüntetések, kizárt bírók, feljelentett ügyész, az szinte egy brazil szappanopera forgatókönyvíróért kiált. Már-már azon lepődtünk volna meg, ha a jövő héten valóban el tudna indulni érdemben a tárgyalás és nincs újabb meglepetés.
Az érdekellentétben álló ügyvédet Binszki Józsefnek hívják és nem más, mint a szegedi önkormányzatban a Demokratikus Koalíció frakcióvezetője, a jogi, ügyrendi és közbiztonsági bizottság elnöke. Politikusi és ügyvédi pályája előtt pénzügyőrként, 11 éven keresztül vámhivatal parancsnokként dolgozott. Ilyen múlttal bizonyára csak véletlenül mehetett ki a fejéből, hogy ha az egyezségkötés után újabb vádlottak védelmét vállalja el, azzal érdekellentétet hoz létre, amit ha nem észlelnek időben a bíróságon, akkor ez az eljárási hiba később akár egy ítéletet is a kukába küldhet. Így azonban „csak” hónapokkal szabotálja el a büntetőügy folytatását. Ez aztán az újabb véletlen.
A törvényszék megkeresésünkre küldött válaszából kiderül, hogy a DK-s ügyvédet már ki is zárták az eljárásból. Ugyan fellebbezésnek van helye, de ha a döntés véglegessé válik, az új védők meghatalmazása vagy kirendelése után lehet csak új tárgyalási napot kitűzni.
Nem kell ecsetelni talán senkinek, hogy a DK és a Czeglédy-ügy ezen kívül is több ponton összeér. Gyurcsány Ferenc és felesége családi cége, az Altus három alkalommal is 100 millió forint körüli összeget kölcsönzött Czeglédy munkaerő közvetítő cégének. Czeglédy Gyurcsány Ferenc ügyvédje és személyes barátja. Az ügy egyik vádlottja, G. József a DK szombathelyi alelnökének fia, miközben a DK szombathelyi elnöke, Szuhai Viktor, az egyik büntetőüggyel terhelt iskolaszövetkezetben dolgozott éveken át. Czeglédy és a DK az elmúlt időszakban csak még szorosabbra fűzte a kapcsolatát. Czeglédy a DK EP-listájára felkerülve szerzett mentelmi jogot és szabadult meg a büntetőeljárástól egy időre. A tavalyi önkormányzati választások óta több DK-s önkormányzattal is leszerződött az irodája.
No, mindezek után derül ki, hogy épp egy olyan ügyvédnek sikerült talán hónapokra befagyasztani ismételten a Czeglédy és társai elleni büntetőeljárást, aki maga is a DK politikusa.
Mint ismert, Czeglédy Csaba egyébként az utóbbi időben többször is kinyilvánította, hogy az ellenzéki pártok egyéni jelöltjeként indulna a 2022-es országgyűlési választáson. A “lex Czeglédy” néven emlegetett törvénymódosítás miatt jelöltként már nem lesz mentelmi joga. Ha viszont sikerül megnyernie a választást és képviselő lesz, megilleti a mentelmi jog. Azt pedig csak úgy adja ki az Országgyűlés, ha a képviselők kétharmada megszavazza.
A vezető képen Binszki Gyurcsány Ferenccel látható. Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS