Gulyás Gergely a színművészetisek tüntetését nem sorolja az ország ötven legfontosabb ügye közé, és elmondta, hogy a kormány részéről a politikai munka véget ért azzal, hogy úgy határoztak, a felsőoktatást kiveszik az állam fennhatósága alól. A kancelláriaminiszter az Őszintén pódiumbeszélgetés sorozat vendégeként a Polgári Mulatóban arról is beszélt, hogy a kormány mindenképpen a helyzet békés rendezésének a híve, bár jól látható, hogy a másik oldalon bizonyos szereplők ennek ellenkezőjében érdekeltek.
Gulyás Gergely némi iróniával fűszerezve megjegyezte, hogy ami a Színház- és Filmművészeti Egyetem ügyét illeti, ők jó érzéssel nézik a történéseket. Ahogy fogalmazott:
Sohasem gondoltuk volna azt ugyanis, hogy egy elég belterjes balliberális klikk az államot és a polgári kereszténydemokrata kormányt szeretné maga fölött felügyelőnek. És ha jól értem, akkor azért zajlanak tüntetések, hogy a korábbi rend álljon helyre és hogy ne egy független – mindenféle állami és kormányzati befolyástól mentes – alapítvány irányítsa az egyetemet, hanem a kereszténydemokrata kormány. Én örülök annak, hogy ilyen sokan tüntetnek értünk.
Csak a hozzáértés számított
A kanceelláriaminiszter beszélt arról is, hogy a kuratóriumban nem mindenki érkezett a színház világából, utalva Világi Oszkárra, a Slovnaft vezérigazgatójára: ez egy szándékos döntés volt, hogy legyenek olyan személyek is a kuratóriumban, akik az élet más területein számítanak sikeres vezetőknek. Ami pedig a kurátorokat illeti, a művészeti filmvilágból, színházi világból érkeztek, és a tehetségükhöz, hozzáértésükhöz nem férhet semmilyen kétség. Mint mondta, a kormány nem tekintette az átalakulásokat politikai feladatnak:
Ahogy nem adtunk egyetlen kuratóriumnak sem politikai megrendelést, és miután teljes egészében függetlenednek az államtól, hogyha adtunk volna, annak sincs jelentősége, de nem történt ilyen.
Gulyás Gergely azt mondta, ő nem hiszi, hogy ma az ország ötven legfontosabb ügyében benne van a Színház- és Filmművészeti Egyetem ügye. Ez nemcsak valamilyen sajátos politikai szempontból nézve, hanem az emberek mindennapjait nézve is így van; a kormány egyetlenegy dolgot tud tenni, azt, hogy az eddiginél jobb feltételeket, adott esetben több költségvetési forrást vagy komolyabb vagyont biztosít az SZFE-nek.
Azt várják, hogy valaki valahol valamilyen erőszakot alkalmazzon
Arra a kérdésre, hogy a kormány elfogadhatónak tartja-e, hogy épületeket foglaljanak el és tartsanak megszállás alatt egyetemisták annak érdekében, hogy az ő akaratuknak megfelelő kuratórium jöjjön létre, Gulyás Gergely azt a választ adta: “én ezt nem tartom helyesnek és elfogadhatónak sem”.
Azt kell látni, hogy sokan kifejezetten azért lépnek föl így, mert azt várják, hogy velük szemben valaki valahol valamilyen erőszakot alkalmazzon
– ezzel egyértelműen utalva az SZFE-s épületek blokádjának a megszüntetésére, majd megjegyezte, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem pillanatnyi politikai támogatói az alkotmányos alapjogokat békésen gyakorló tüntetők szemét lövették ki 2006-ban.
Vörös kokárdát kéne hordaniuk
A beszélgetés során szóba került az is, hogy a színművészetisek szerint piros-fehér kokárdát kell hordani, és átpolitizálódott a megemlékezés, a kormány ellen szól. Gulyás Gergely a kokárda színeire reflektálva ironizálva megjegyezte: “az igazi az lenne, ha csak vörös kokárdát hordanának”.
Ne felejtsük el, hogy azokról beszélünk, akik először ’56 után fojtották vérbe a forradalmat. Ennek a pártnak a jogutódja alkotmánybírósági döntés szerint a Magyar Szocialista Párt, majd akik ötven év után – immár Gyurcsány Ferenc és a Demokratikus Koalíció – pedig az erre emlékező demokratikus és békés tüntetésen részt vevőket verette véresre. Ezért, ha csak a vörösig is eljutnak, akkor csak a valóságot fogja ábrázolni a szalag
– kommentálta történelmi kitekintéssel a piros-fehér kokárda kérdést a miniszter. Gulyás Gergely emlékeztetett arra is, amikor még a baloldali összefogás időszakában az LMP-szakadár utódpárt, az egykori PM fogott össze a posztkommunistákkal, akkor ők gondolták úgy, hogy ezt már meg lehet tenni, de csak Unicummal. A miniszter szeint ezen már réges-régen túl vagyunk; most már szerinte oda jutottunk el, hogy a Jobbik, amely szemkilövetőnek és gyilkosnak nevezte Gyurcsány Ferencet, fogott össze azzal a DK-val, amely őket pedig nácinak nevezte.
Forrás: atv.hu; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS