A magyar befektetők 170 milliárd forintnál nagyobb összegű betétet tarthatnak Cipruson – tudta meg egy hazai hírportál. Szakértők szerint rendkívül veszélyes precedenst teremt most az unió, ami akár világszerte megmozgathat egy csomó pénzt.
A ciprusi bankok még napokig zárva tartanak, de rövidesen eldőlhet, hogy a korábban adóparadicsomként számon tartott országban mekkora hányadát bukják el pénzüknek a bankbetétesek – írja az Azenpenzem.hu. Érdemes hangsúlyozni, hogy uniós mentőcsomag keretében elvárt mostani intézkedés nem kamatadó, hiszen nem a hozamot, hanem a magát a tőkét terhelik meg. Ugyanez várható a kis összegű betéteknél is, bár itt a kulcs a tervek szerint alacsonyabb lesz. Éppen ez az, amit az európai politikusok közül többen is bíráltak, nem a kismegtakarítókat kellene felelősségre vonni a válságért.
A hétfőn megjelent elemzésekben többen hangsúlyozták, hogy rengeteg orosz pénz halmozódott fel Cipruson, ráadásul a magyar gazdagoknak is kedvelt terepe. Szakértők úgy becsülik, hogy honfitársaink 170 milliárd forintnál nagyobb összeget tarthatnak a szigetországban, bár ennél jóval nagyobb összegekről is lehet szó. Vélemények szerint, ha a magyarok között elterjedne, hogy a ciprusi bankok bajban vannak, akkor a vagyon hazahozatalának volumene pillanatok alatt 100-200 milliárd is lehetne.
Magyarországon jelenleg 4500 vállalat tulajdonosi szerkezetében vannak klasszikus értelemben vett offshore tulajdonosok, ebből Ciprushoz 1500 cég köthető. Ha a ciprusi kormány elfogadja az új illetékekre tett javaslatot, az 1500 magyar érdekeltségű ciprusi vállalat kintlévő pénzeszközeinek akár 9,9 százalékát is elveszítheti egyik napról a másikra.
A 2011-ben Magyarországon bejelentett ciprusi érdekeltségű vállalatok az Opten adatai szerint több mint 800 milliárd forint árbevételt produkáltak. Kétharmaduk adózás előtti eredménye negatív volt, így adófizetési kötelezettségük összességében sem érte el a 3 milliárd forintot. A hazai adóhivatal elől nem tudnak teljesen előrejtőzni: személyi jellegű ráfordításuk közel 80 milliárd forint, aminek jelentős része szintén az államkincstárt gazdagítja – emeli ki az Opten.
A teljes cikk a MNO-n olvasható.
fotó: www.rferl.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS