A főváros vezetése gyanakodva fogad mindent, amit a kormánytól, a minisztériumoktól kap, akkor is, ha azok közvetlen segítséget jelentenek a budapestieknek, vagy a fővárosi idősotthonok lakóinak. Az operatív törzs még május 5-én döntött úgy, hogy a kétszáz fő feletti ellátottal rendelkező idősotthonok számára biztosítanak noninvazív lélegeztetőgépeket. Két olyan intézménye van a fővárosnak, amely kaphatott volna, de Budapest vezetése elutasította a segítséget, vagy hozzá nem értésből, vagy politikai okból. Egyik indok rosszabb, mint a másik. Dr. Elek Jenőt, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet osztályvezető főorvosát kérdeztük arról, hogy milyen szakmai ostobaságot mondott a főpolgármester.
Tizenöt ilyen idősotthon van ma Magyarországon, ezekből három intézmény nem igényelte a noninvazív lélegeztetőgépeket. A három idősotthonból kettő a fővárosi önkormányzat fenntartásában működik, egy pedig alapítványi intézmény. Karácsony Gergely főpolgármester vezette önkormányzat azzal indokolta az elutasító döntést, hogy a szakmai stábja szerint “a noninvazív lélegeztetőgépek működtetéséhez intenzív terápiás szakápolói végzettség szükséges” és ilyenek szakemberek nincsenek az idősotthonokban, mert “az idősotthon nem kórház”.
Elek Jenőt, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet osztályvezető főorvosát kérdeztük, aki részt vett a többi idősotthon orvosainak felkészítésében:
A helyzet a következő: ezek az alapesetben egyszerűen kezelhető berendezések a hirtelen fulladni kezdő betegeknek nyújthatnak átmeneti, de gyors és némely esetben akár életmentő segítséget. Azonnal javítják a beteg oxigenizációját, és komoly segítséget jelenthetnek a mentők kiérkezéséig. Alapszintű működtetésükhöz nincs szükség különösebb szaktudásra. Nem kell intubálni a beteget, mint a kórházi invazív lélegeztetőgépek esetében, csupán oxigénmaszkon keresztül zajlik a légzéstámogatás. Összehívtuk az érintett intézmények orvosait, hogy egy délelőtt alatt átadjuk nekik azt a tudást, ami a készülékek használatához kell. Egy olyan rövid, nyolcperces oktatóvideót is készítettünk, amely tartalmazza azokat az információkat, amelyek elengedhetetlenül szükségesek a készülékek használatához. Laikusoknak is tanítunk életmentést, hogy vészhelyzetben tudjanak segíteni, azon a szinten, ahogy az az adott helyzetben szükséges és lehetséges, a mentő kiérkezéséig. Itt is arról van szó, hogy egy akut helyzetben, a mentő kiérkezéséig, a beteg komoly segítséget, légzéstámogatást kaphat az adott működési módban használt készülék segítségével. Segítséget sosem szabad visszautasítani, különösen akkor nem, amikor az ilyen minimális erőfeszítést igényel az érintettektől.
A Fővárosi Önkormányzat vezetése ennek kapcsán azt próbálta állítani, az intézkedés (a lélegeztetőgépek kihelyezésének) célja az, hogy intenzív ellátást igénylő betegeket tartsanak az idősotthonokban. Sőt, a közleményükből mintha az derülne ki, hogy az egészségügy szakmai alapjait, sőt a lélegeztető gépek működését akarják elmagyarázni az Emmi-nek. Kár, hogy az idősek közvetlen érdeke eközben nem játszott szerepet, pedig igazán megkérdezhettek volna valakit, aki ért hozzá. Ez egy nagyon rossz pillanatban és rossz helyen elsütött politikai konfrontáció volt csupán, ami nem szolgálta, és akkor visszafogottan fogalmaztunk, a fővárosi idősotthonok lakóinak érdekeit.
Vezető kép: MTI/Mónus Márton (a kép illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS