A PestiTV Boomerlázadás című műsorában Tisóczki Flóra műsorvezető a kettős állampolgárságról és a határon túli magyarok helyzetéről beszélgetett vendégeivel. Szili Katalin miniszterelnöki megbízott és Szent-Iványi István SZDSZ-alapító, volt államtitkár, valamint Stefka István, a PestiSrácok.hu lapigazgatója jöttek össze a műsorban, hogy a határon túli magyarok jelenéről és jövőjéről beszélgessenek.
Pont 10 éve távoztam az MSZP-ből
– mondta el Szili Katalin, aki hozzátette: nyilván nem mindegy, ha valaki 20 év után otthagy egy politikai közösséget. Szili elmondta, hogy erre azért került sor, mert már nem nagyon maradt más választása; saját elmondása szerint elfogyott körülötte a levegő. Szent-Iványi István volt SZDSZ-alapító elmondása szerint ahhoz a kisebb csoporthoz tartozott pártján belül, akik nem utasították el a kettős állampolgárságot. Az SZDSZ sokáig úgy volt vele, hogy erről döntsön mindenki saját megítélése alapján, de miután a kormány elutasította, így adott volt, hogy ők is rálépnek erre az útra.
Párton belül is nagy törés volt
– tette hozzá Szent-Iványi.
Román ünnepnappá nyilvánítják június 4-ét
Nemrégiben a román kormányfő, Iohannis a trianoni békediktátum kihirdetésének napját nemzeti ünneppé nyilvánította – hozta fel a témát a műsorban Stefka István.
Ő folyamatosan próbál kompenzálni
– fűzte hozzá Szili Katalin, aki elmondta, hogy Magyarország a 100 éves évforduló alkalmából az egész évet az összetartozás jegyében élte meg. Semmivel nem akart többet a magyar nemzet, mint amit bárhol máshol Európában ne engedett volna meg az Európai Unió. Azt, hogy ez mennyire volt rossz lépés a román köztársasági elnöktől, azt majd a jövőben láthatjuk.
A gyűlölet magját vetette el ezzel a lépéssel
– hangsúlyozta a miniszterelnöki megbízott.
Szent-Iványi István viszont úgy vélte, hogy a szociáldemokraták, akik egyébként ellenzékiként vannak számon tartva, mégis többségben vannak a parlamentben, ők nyújtották be a törvényjavaslatot. Ezt Iohannis először visszautasította, másodjára pedig már nem volt lehetősége erre, de ettől függetlenül nem megvédeni szeretné őt, hiszen éppen ezelőtt volt egy nagyon csúnya megmozdulása, amikor is azt mondta, hogy Orbán Viktor lefizette a szociáldemokraták vezetőjét, hogy Erdélyt visszaszerezhessék.
Nagyon fura figura, románabb akar lenni a románoknál
– vetette oda Szent-Iványi.
Az unió nem érti a kisebbségek ügyét
Az Európai Unió lerúgja magáról ezt a kérdést és az Európai Bizottságra hagyja
– kommentálta Szili Katalin azt a kérdést, miszerint érti-e egyáltalán az unió, mit jelent a nemzeti kisebbségek ügye. A miniszterelnöki megbízott szerint a határon túli magyarok ügyének meg kellett volna oldódnia, amikor beléptünk az unióba. Hozzátette, hogy a magyaroknak kell magyaráznia a többségi társadalmaknak, hogy a magyar kisebbségek semmi másra nem vágynak, csupán arra, hogy a saját közösségükről önállóan dönthessenek.
Nem a mi dolgunk itt Budapesten eldönteni, dönthessenek róla ott ők
– hangzott el a műsorban. Szili azt is elmondta, hogy az is hozzá tartozik a dologhoz, hogy az unió arra sem veszi a fáradtságot, hogy megkülönböztesse a bevándorló és az őshonos kisebbségeket.
Európa túl sokszínű?
Az a probléma az Európai Unióban, hogy rengeteg ország alkotja, rengeteg egyéni problémával
– magyarázta Szent-Iványi István. A volt politikai államtitkár szerint a nagy baj ott kezdődne, ha Erdély vagy Kárpátalja autonómiát kapna.
Szerinte érdekes kérdés az is, hogy mi lenne a katalánokkal, ha ők már önálló államot akarnak.
Sok ellenérdekelt van
– tette hozzá Szent-Iványi.
Kezdeményezés a kisebbségekért
Szili Katalin mesélt arról a kezdeményezésről, amit Kalmár Ferenccel hoztak létre a kisebbségek érdekében. Ez egy ötpontos javaslat, amit az Európa Tanáccsal szeretnének tárgyalni, és a cél az, hogy minden országban elismerjék a kisebbségeket államalkotó tényezőként.
Ezzel teljes mértékben egyetértek
– mondta Szent-Iványi István a kezdeményezésre reagálva. A politikus hozzátette, hogy a ’90-es évek elejéhez képest erősen visszalépett ez az ügy. Nagy szerepe van a határon túli pártoknak abban, hogy ezeket az előrelépéseket, amiket már tervbe vett az unió, érvényesíteni tudják. Az ukrán nyelvtörvényben Szent-Iványi István szerint vannak menekülő utak, de mind a két félnek engednie kellene.
A határon túli magyarok ne foglaljanak állást?!
Szent-Iványi István szerint a határon túli magyarok ügye teljesen átpolitizálódott, és ebben részt vettek a határon túli magyar szervezetek is. Szent-Iványi szerint semlegesnek kellene maradniuk a belpolitikában, mert így az ellenzéki politikusok tökéletesen rá tudnak szállni erre a témára.
A határon túli magyar közösség is sokkal több színű, mint hogy az ottani pártok állást foglaljanak
– tette hozzá.
A baloldal szégyellje magát!
Szili Katalin miniszterelnöki megbízott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szavaival élve azt mondta, hogy legyen ciki a baloldalnak, hogy kilógnak ezekből a nemzeti ügyekből.
Sok baloldali párt nem áll ki a határon túli magyarokért, annak ellenére, hogy tudják, ebben a témában minden magyar nemzeti öntudatot érez.
Morális kérdés
– mondja Szili, aki hozzáteszi, hogy a pártok nem az ügy ellen dolgoznak, csak nem tartják olyan fontosnak.
A szülőföldön maradás támogatása
A gazdasági támogatások azt igyekeznek előtérbe helyezni, hogy a szülőföldjükön maradjanak a gyerekek és ott tudjanak érvényesülni. Rengeteg ilyen beruházás volt, rengeteg iskola, óvoda és bölcsőde jött létre a magyar kormány támogatásának köszönhetően. Szili Katalinnak inkább az a kérdése, hogy mi történne, ha egy esetleges kormányváltás történne 2022-ben, mi lenne ezzel a nemzetegyesítő programmal?
Szili szerint ahhoz már kellőképpen összegyógyult a nemzeti öntudat, hogy ezt fel lehessen lazítani, de ha mégis megpróbálná ezt megfordítani a baloldal, akkor az hatalmas hiba lenne részükről.
Szent-Iványi István szerint ebben lényeges változás nem lenne, viszont véleménye szerint akkor lehetne pozitív előrelépés, ha szerinte a támogatásokat is sokkal jobban átláthatóbbá tennék a mostanihoz képest.
Mint tudjuk, mindenhol vannak visszaélések
– mondta a volt politikai államtitkár, akinek szavait Szili Katalin viszont erősen cáfolta, hiszen ők úgy dolgoznak együtt az ottani szervezetekkel, hogy minden tökéletesen ellenőrizve van és oda jutnak a támogatások, ahova kell, hogy eljusson. Szili hozzátette, hogy azért aggódnak, mert nem jók az emlékek a pártpolitikai hozzáállásokról, ettől függetlenül ez már minden magyar közös ügyévé vált és mindenkinek megdobban a szíve, ha külhoni magyar honfitársaira gondol.
Stefka István, a PestiSrácok.hu lapigazgatója hangsúlyozta: nemzetellenes magatartás az, hogy a népet arra biztatták, ne szavazzák meg a kettős állampolgárságot. A műsorban elhangzott, hogy a határon túli magyarok helyzete pártpolitika felett álló ügy kellene legyen. Szili Katalin szerint a kérdés az, hogy van-e ma ideológiája annak a konglomerátumnak, amely szembehelyezkedik a kormánnyal. A műsorból az is kiderül, vajon mi történne, ha 2022-ben balliberális kormány kerülne hatalomra? Mi történne a nemzetegyesítő munkával? Nézze vissza a Boomerlázadás adását!
Forrás és kiemelt kép: PestiTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS