A cím túlzás, de van alapja. David Sassoli, az Európai Parlament elnöke elképesztő interjút adott, amelyben elmondta: elvenné az uniós országok vétójogát és lefektetné egy új birodalom alapjait. Sassoli közös hitelekről, európai pénzügyminisztériumról álmodik. Dr. Jörg Meuthen, az AfD frakcióvezetője kevéssé lelkes. A német professzor megdöbbentőnek tartja Sassoli szavait, szerinte az eladósodásra és transzferre éhes Dél-Európa ezzel szeretné újraosztani az egyes országokban elért jóllétet. „Pedig az olasz vagy francia polgárnak nagyobb a személyes vagyona és korábban megy nyugdíjba, mint a német.”
Ha valakinek kétségei lennének, mi is forog kockán a „jogállamiságinak” nevezett zsarolási, megszállási és kifosztási feltételeknél, azt most szívességből felvilágosítja David Sassoli, az Európai Parlament elnöke. A La Repubblica olasz napilapnak adott interjút néhány napja, az „Európának el kell engednie a Covid-adósságokat” sokatmondó cím alatt. A Die Welt című német lap annyira fontosnak tartotta ezt az interjút, hogy a német publikum elé tárta, hiszen ők fogják fizetni a cechet, amikor Sassoli és kompániája feláll az asztaltól. A magyar adófizető is megérdemli, hogy értesüljön a magasröptű gondolatokról:
„Riporter: Az elmúlt években Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke az elmúlt napokban leszögezte, hogy a Korona-helyreállítási alapot állandósítani kell. Ön is így látja?
Sassoli: Komolyan kell vennünk Lagarde elnök asszony felhívását, és a közös hitelfelvételt állandó intézménnyé kell változtatnunk. Állandó jelleggel közös hiteleket kell bevezetnünk, és egy európai pénzügyminisztériumot kell felépítenünk. […]
Riporter: Gondolja, hogy szükséges vagy lehetséges, hogy a koronajárvány elleni harc érdekében felvett államadósságot töröljék?
S.: Ez érdekes munkahipotézis, amit összhangba kell hozni az adósságteher-viselő képesség alapelvével. A stabilitási megállapodás reformjánál a deficitek és az állami kiadások középtávú kilátásaira kell koncentrálnunk, és nemcsak kényszeresen magukat az adósságokat néznünk. […] Új felfogásban kell gondolkodnunk. Nemcsak az ESM-et (Európai Stabilitási Mechanizmus) illetően, hanem az Európai Unió kormányzásának irányát illetően, amelyet reformálnunk kell.
Riporter: Az európai szerződések reformjára gondol?
S.: Ha az az Európai Unió kormányzásának irányán változtatni akarunk, akkor a szerződésekhez is hozzá kell nyúlnunk.
Riporter: És Ön szerint pontosan mit kellene tenni?
S.: Mindenekelőtt fel kell számolni az egyes kormányok vétójogát, ami idejétmúlt eszköz, hiszen most gyorsabb döntésekre van szükségünk mind a polgárok, mind az egyes kormányok javára. Az is segítene, ha a nemzetállamok jogosítványait és hatásköreit az Európai Unióhoz telepítenék. […] A problémáinkra Európa a válasz.”
Meuthen professzor: A hibás irányba haladó EU maga a probléma
Dr. Jörg Meuthen professzor, az AfD frakcióvezetője Facebook-bejegyzésében megdöbbenve ír Sassoli nyilatkozatáról. „A minden gazdasági észszerűségnek ellentmondó euróövezet és a teljesen hibás irányba haladó EU nem a megoldás, hanem maga a probléma – írja.
És ezt a tévútra vitt EU-t akarja az eladósodásra és transzferre éhes Dél-Európa egy olyan európai kormánnyá alakítani, amelyben az egyes nemzeti kormányoknak nincs vétójoguk, de újraosztanák az egyes országokban elért jóllétet. Pedig az olasz vagy francia polgárnak nagyobb a személyes vagyona és korábban megy nyugdíjba, mint a német.
Ennek nem a nagyobb teljesítményük, hanem a kisebb adó az oka – tehetjük hozzá.
Transzferunió vétójog nélkül, eladósodás az EU-n keresztül, közös jótállás, az állam finanszírozása bankópréssel – és erre jönne még a milliárdos adósságok leírása. Ez az európai alapszerződések nyílt megszegése” – szögezi le Meuthen.
Ha valaki túlzásnak érezte, hogy a bevezetőben megszállási és kifosztási feltételekről írtam, most megkapta a magyarázatot: ha idegen országok kormányfői döntenék el, milyen törvényeket hozzanak Magyarországon, vagy ha más országok adósságáért kellene kezességet vállalnunk, azt aligha lehetne másnak nevezni.
Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS