Egyik ország sem fogad el olyan megállapodást, amit a másik elfogadhatatlannak tart – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában annak kapcsán, hogy a lengyel kormány tegnap közleményben jelezte: bizonyos feltételek teljesülése esetén hajlandó elállni a vétójogától. A kormányfő elmondta: miközben zajlik a járvány, addig betolnak elénk egy gazdaságvédelmi akciótervet és betolnak egy jogállamisági rendeletet, és az utóbbi révén bármire rá lehetne kényszeríteni a tagállamokat. Az új brüsszeli migrációs elképzelésekről a miniszterelnök elmondta: az maga a Soros-terv, hiszen ha majd a migránsok szavazati jogot fognak kapni, akkor azokra fognak szavazni, akik behozták őket, a baloldali pártokra. A kormányfő szót ejtett arról is, hogy a további járványügyi korlátozásokról a későbbiekben fog dönteni a kormány.
Mint tegnap kiderült, Lengyelország kész elállni az Európai Unió következő hétéves költségvetésével és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó pénzügyi alappal kapcsolatban kilátásba helyezett vétójától, ha az unió vezetői jóváhagynak egy magyarázó nyilatkozatot az uniós pénzügyi támogatások és a jogállamiság közötti kapcsolatra vonatkozóan. Ennek kapcsán a miniszterelnök úgy vélekedett, hogy az EU-nak most kell elkészítenie a hétéves büdzsét, és segíteni akar a bajbajutott országokon.
Mindezek mellett még egy jogállamiságnak nevezett csomagot is hozzá akarnak fűzni
– tette hozzá.
Mi azt javasoltuk, hogy a költségvetési részt el kell fogadni, míg a jogállamisági rendeletről később kell megállapodni. A lengyelekről arról állapodtunk meg, hogy közös megoldást fogunk elfogadni. Egy külön kiegészítést nem fogunk elfogadni. A lengyel-magyar közös nyilatkozatot mindkét kormányfő aláírta
– húzta alá. A kormányfő kifejtette: egy tagállamot sem lehet pusztán többségi akarattal olyanra kényszeríteni, amit nem akar. Mint elmondta, az Európai Parlamentben zajló viták pedig nem szólnak másról, mint a betelepítési kvóták kötelezővé tétele.
Mindenki mindeféle szamárságot beszél, így Weber úr is
– mondta Orbán Viktor. Megjegyezte: miközben zajlik a járvány, addig betolnak elénk egy gazdaságvédelmi akciótervet és betolnak egy jogállamisági rendeletet, és az utóbbi révén bármire rá lehetne kényszeríteni a tagállamokat.
Miközben zajlik a járvány, addig kiderült egy friss bevándorlási terv, aminek révén 34 millió migránst akar behozni az unió területére
– fogalmazott. Hozzátette: azt akarják elérni, hogy a magyar és lengyel migrációellenes ellenállást egy többségi szavazással leverjék. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy semmilyen bizonyítékot nem látott arról, hogy Szájer József, vagy Deutsch Tamás esetében politikai nyomásgyakorlás lenne, és az összefüggésben lenne a költségvetési vitával.
Nekem is van fantáziám, de a politikában a tényekre kell támaszkodni
– fogalmazott. Az uniós viták kifutásáról elmondta: nem probléma, ha nem sikerül januárig megállapodni az uniós büdzséről. Ebben az esetben az uniós források az előző költségvetés alapján havi folyósításra állnak át. Orbán kiemelte, hogy az egész ügy középpontjában továbbra is arról szól, hogy kényszeríteni lehessen Magyarországot a bevándorlás elfogadására. Viszont a miniszterelnök nem tud olyat elképzelni, hogy a magyarokat és a lengyeleket kihagyják a megállapodásból.
Kockázatos a közös hitelfelvétel
A kormányfő az uniós hitelfelvételről szólva elmondta: ha tehetné, Magyarország nem venne részt benne. Szerinte ugyanis ha valamelyik tagállam nem tudja visszafizetni a közös adósság rá eső részét, akkor a többi tagállamnak kell megtennie.
Azért veszünk benne részt, mert ez egy szolidaritási gesztus a nehezebb helyzetben lévő tagállamokkal szemben. Úgy beállítani, hogy probléma lenne Magyarországnak ebből kimaradni, hiba lenne
– tette hozzá. Megjegyezte: miattuk nem lesz pénz, nem mi miattunk – utalva azokra a tagállamokra, amelyek össze akarják kapcsolni a költségvetést a jogállamisági feltételekkel.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS