A koronavírus-járvány súlyos egészségügyi és gazdasági következményekkel jár az egész világban. A Magyar Nemzeti Bank az árstabilitás fenntartása mellett elkötelezett a járvány elleni védekezés segítésében, a stabilitás megőrzésében és a gazdaság gyors helyreállásában – olvasható az MNB honlapján.
A jegybank számos célzott lépéssel reagált idén – Európában az egyik legaktívabb módon – a koronavírus nyomában felbukkant gazdasági következményekre: stabilizálta a pénzpiacokat, válságállóvá tették a pénzügyi rendszert, segíti a fejleszteni akaró nagyvállalatokat, és tavasz óta 17 ezer kis- és középvállalkozásnak segített.
Az MNB eszközvásárlási programja állampapír- és jelzáloglevél-vásárlási programok elindítását takarja, ami illeszkedik a jegybanki eszköztár többi eleméhez, és lehetővé teszi a monetáris kondíciók befolyásolását a hozamgörbe hosszabb szakaszán is. Ez hozzájárul az árstabilitás fenntartásához, valamint ahhoz, hogy minden gazdasági szereplő kedvezőbb hozamszinteken jusson forráshoz, amely élénkíti a gazdasági aktivitást.
A hosszú fedezett hiteleszköz a banki likviditáskezelést a hosszabb lejáratokon segíti, valamint a releváns pénzügyi piacok stabil működéséhez is hozzájárul. A hosszú hiteltenderen szerzett jegybanki forrást a bankok hosszú futamidejű, fix kamatozású eszközökbe fektethetik, valamint javíthatják általa a forrásszerkezetüket a fix kamatozású hitellel.
A Növekedési Hitelprogram Hajrá!-t a koronavírus miatt nehéz helyzetbe került hazai vállalkozások részére indította el az MNB 1500 milliárd forintos keretösszeggel, amit a Monetáris Tanács novemberben 1000 milliárd forinttal megemelt. Ez minden eddiginél kedvezőbb feltételekkel, széleskörű felhasználási lehetőségekkel biztosít stabil forrást a kkv-szektornak. A kibővített hitelcélok révén minden típusú finanszírozási igény kielégítésére használhatják a vállalkozások, ezáltal megerősödhetnek, megőrizhetik stabilitásukat és akár növekedhetnek, ezzel megtolva az ország gazdasági növekedését is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS