Az amerikai szenátus lehengerlő többséggel elfogadta az éves védelmi költségvetést pénteken, dacára annak, hogy Donald Trump amerikai elnök vétóval fenyegetett. A 740 milliárd dolláros büdzsét (216 ezer milliárd forint) 84 szenátor szavazta meg 13 ellenében, ami jóval több az elnöki vétó felülbírálásához szükséges kétharmados többségnél.
A héten a képviselőház is megszavazta a törvényt, szintén túlnyomó többséggel. Elemzők szerint így az amerikai törvényhozás mindkét házában megvolna az elnöki vétó felülbírálásához szükséges többség. Trump a közösségi médiumok szabályozása körül kialakult vita miatt fenyegetett vétóval. Az amerikai elnök ugyanis bírálja a Twittert és más közösségi platformokat, amelyek szerinte cenzúrázzák a konzervatív hangokat, és azt követeli, hogy a kongresszus gyengítse meg az internetvállalatokat védő jogszabályokat. Trump azt is sérelmezte a védelmi költségvetési törvénnyel kapcsolatban, hogy külön záradékban rendelkezéseket tartalmaz a konföderációs időszak tábornokairól és személyiségeiről elnevezett támaszpontok nevének megváltoztatásáról, valamint korlátozná az afganisztáni, illetve a németországi csapatkivonási terveit is. Trump kedden ismét azzal fenyegetett, hogy megvétózza a büdzsét, amelyet nagyon gyengének minősített.
Az amerikai szenátus emellett pénteken megszavazta a kormány működéséhez szükséges átmeneti költségvetési törvényt, hogy elejét vegye a kormányzati leállásnak. Ennek a büdzsének a hatálya egy hét, így a kongresszusnak december 18-ig van ideje, hogy tartósabb megoldást találjon. A republikánus és demokrata párti képviselők hetek óta igyekeznek egyezségre jutni az 1400 milliárd dolláros költségvetésről, amely 2021 szeptemberéig biztosítaná a kormányszervek finanszírozását.
Az amerikai szövetségi kormányzat működését külön költségvetésben biztosítják, és gyakran fordul elő, hogy a törvényhozóknak nem sikerül egyezségre jutniuk. Ez történt tavaly decemberben is, és ennek következtében leálltak a kormányzati hivatalok. Ez a helyzet 35 napon keresztül tartott; ez volt az amerikai történelemben a leghosszabb ideig tartó leállás.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Patrick Semansky
Facebook
Twitter
YouTube
RSS