A járványügyi korlátozásokra hivatkozva nem adott engedélyt a rendőrség az egyik legnagyobb LMBTQ-szervezet autós-dudálós demonstrációjára. Ezt a Magyar Helsinki Bizottság természetesen nem tűrhette, és megtámadta a döntést, azonban a Kúria a rendőrségnek adott igazat.
Közös nyilatkozatban adott hangot felháborodásának a Magyar Helsinki Bizottság és a Budapest Pride, amiért a Kúria nem helyezte hatályon kívül az egyik legnagyobb hazai LMBTQ-szervezet autós-dudálós demonstrációját tiltó rendőrségi határozatot. A december 10-re tervezett Parlament előtti tüntetést – ahol az Alaptörvény módosítása, valamint az azonos nemű párok örökbefogadásának „ellehetetlenítése” ellen tiltakoztak volna – a rendőrség a kormány által kihirdetett teljes tilalomra hivatkozással tiltotta meg, hangsúlyozva, hogy a védelmi intézkedésekről szóló kormányrendelet a veszélyhelyzet alatt mindenféle gyülekezést tilt – írja a Magyar Nemzet.
A magát civil jogvédő szervezetként definiáló bizottság szerint viszont az autós tüntetés a járványhelyzet szempontjából nem hordozott volna semmiféle kockázatot, csak a rendőrség ezt nem volt hajlandó mérlegelni. A Magyar Helsinki Bizottság így a Kúriától kérte a tiltó rendelkezés hatályon kívül helyezését, viszont ez nem következett be. A bíróság a rendőrség döntését ítélte helyénvalónak, az indokolásban pedig kifejtette, hogy a gyülekezési hatóság döntése jogszerű volt, az adott gyűlés egyedi körülményeit döntéshozatala során pedig nem mérlegelhette.
Soros György jogvédő szervezete viszont nem hagyta annyiban az ügyet: közleményük szerint „a Kúria meghajolt a kormány alapjogot sértő rendelete előtt”, ezért az ítélettel szemben az Alkotmánybíróság közbenjárását fogják kérni, egyúttal pedig a strasbourgi bíróságnál is kezdeményezik a gyülekezési jog megsértésének megállapítását.
A Budapest Pride – még az Alaptörvény módosítása előtt – autós-dudálós tüntetéssel akart hangot adni véleményének a Varga Judit igazságügyi miniszter által benyújtott jogszabályi változásokkal kapcsolatban, amely kimondja azt a számukra megbotránkoztató tényt, hogy az anya nő, az apa férfi. A tényleges felháborodást viszont a törvénymódosító javaslat azon passzusa eredményezte, amely szerint az örökbefogadás joga – néhány kivételtől eltekintve – kizárólag házastársaké lehet. Az LMBTQ-közösségek emellett azon is megbotránkoztak, hogy a kormány a gyermek születési nemének megfelelő önazonosságához való jogát védené, valamint a keresztény kultúrán alapuló értékrend szerinti nevelést szorgalmazza.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: helsinki.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS