A kontinensen először Olaszországban jelent meg a koronavírus. A baloldali kormánykoalíció tanácstalanul, megkésve, később pedig radikális megszorításokkal próbálta féken tartani a járványt, amely közel hetvenötezer életet ragadt el eddig a félszigeten. Nem meglepő tehát, hogy az olasz “szivárványkoalíció” jócskán vesztett népszerűségéből és ismét erősödtek a Matteo Salvini nevével fémjelzett jobboldali pártok.
A világot felforgató pandémia a 2020-as év főszereplője volt. A koronavírus először Olaszországban jelent meg a kontinensen, majd pár hét, hónap leforgása alatt kíméletlenül végigsöpört a félszigeten, közel hetvenötezer életet ragadva magával. A kutatók számára is zabolázatlan vírus a mai napig kegyetlenül markában tartja az országot. A politika tanácstalanul, megkésve, később pedig radikális megszorításokkal próbálta féken tartani a fertőzések terjedését. A gyakran ellentmondásos intézkedések nem mindig hozták meg a várt eredményt, az országot viszont elindították lefelé a gazdasági lejtőn. A rendkívüli megmérettetés a Giuseppe Conte vezette baloldali kormány szétforgácsolódását és népszerűségvesztését eredményezte. A Demokrata Párt (PD), Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a kisebb baloldali pártokból álló kormánykoalíció tagjai egymásnak feszülve próbálták érdekeiket érvényesíteni, amelyek sok esetben szöges ellentétben álltak egymással, illetve az állampolgárok érdekeivel. Az országot érintő legfontosabb problémák megvitatását, mint a bevándorlás kérdése, az európai segítségnyújtás igénybevétele, éles veszekedések, gyakran agresszív zsarolások kísérték – írja a Magyar Nemzet.
Az Élő Itália elnöke, Matteo Renzi volt miniszterelnök bár csupán pár százalékos népszerűségnek örvend, arctalan zsarolásaival azonban sikerült elérnie az országban élő hatszázezer illegális bevándorló jogi státuszának rendezését, valamint a Matteo Salvini volt belügyminiszter nevével fémjelzett biztonsági migrációs csomag lebontását. Renzi még az év utolsó napjaiban is kormánybuktatással fenyegette Giuseppe Conte kormányfőt. Az évtizedek óta erőltetett homotranszfóbia törvénybe iktatásáról is több ülésszakon keresztül vitáztak, míg végül a képviselőház meg nem szavazta. Az egészségügyi vészhelyzet szorításában vergődő ország számára az elhúzódó, gyakran értelmetlen konfliktusok súlyos időveszteséget okoztak. Az igen eltérő értékrenddel és politikai célkitűzésekkel bíró kormánykoalíciónak nem sikerült megfelelő gazdaságvédelmi programot lefektetnie a pandémia által térdre kényszerített szektorok megmentésére.
Az Olasz Kereskedelmi Kamara év végi adatai szerint 390 ezer vállalkozás kényszerült bezárásra. A gombamódra felbukkanó, gyakran erőszakos megnyilvánulásokba csapó kormányellenes tüntetések érzékeltették a polgári elégedetlenséget. Az olasz parlament előtti, Piazza Montecitorión naponta vonultak fel a koronavírus által érintett szektorok főszereplői, garanciát és védelmet könyörögve a kormánytól. Elkeseredett kéréseik azonban süket fülekre lelek. A polgároktól madártávlatban élő és gondolkodó politika képtelen volt gyakorlati megoldást kínálni a megszorult polgároknak. Az egyedüli politikai csoport, amelynek elismertsége töretlenül növekedett az egészségügyi vészhelyzet alatt is, a Giorgia Meloni vezette Olasz Testvérek párt (FdI). Népszerősége elérte a 17 százalékot, maga mögött hagyva a kormánykoalíció tagját, az Öt Csillag Mozgalmat. Ezáltal az ország harmadik legerősebb pártjává küzdötte fel magát. Giorgia Meloni az ország legelismertebb politikai főszereplője lett. A felmérések szerint az olaszok 40 százaléka a lelkes partiótába helyezi bizalmát. Továbbra is Matteo Salvini vezette bevándorlásellenes Liga az ország legerősebb pártja. Salvini volt belügyminiszter a 2020-as év legbefolyásosabb politikusa volt a világhálón. Mindkét jobboldali pártvezér az év során több alkalommal elismerte és példaértékűnek nevezte a magyar kormány teljesítményét.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Francesco Ammendola
Facebook
Twitter
YouTube
RSS