Ma három éve, hogy a három erdélyi magyar párt (RMDSZ, MPP, EMNP) aláírta a Kolozsvári Nyilatkozat elfogadásának 25. évfordulóját követően azt a megállapodást, amelyben kinyilvánították: a nemzeti identitás megőrzése és továbbadása, a kultúra fejlesztése, a nemzeti kisebbségi lét megélése csak a közösségi önigazgatás intézményrendszerén keresztül biztosítható – írja közleményében Szili Katalin miniszterelnöki megbízott.
Mint kifejtette, a pártok rögzítették a nyelv regionális egyenjogúságát, az önigazgatás demokratikus intézményrendszerének tiszteletben tartását, és azt fogalmazták meg, hogy valamennyi lépés a közösség identitásának megőrzése, a szülőföldön való boldogulása és gyarapodása biztosításával történik. Szili Katalin felidézte: a 2020. december 6-i parlamenti választást megelőzően az erdélyi magyar pártok fúziójával létrejött EMSZ megállapodása az erdélyi magyar közösség országos ügyeinek összehangolt képviseletéről és a parlamenti választásokon való együttműködésről szólt, ezzel is kifejezve a magyarság és a többségi társadalom irányába a közösen felvállalt értékeket és lépéseket.
A parlamenti képviselet és a koalíciós megállapodás a három éve elvetett mag decemberi hajtása, amely új reményt ad a közösségi elképzelések megvalósítására
– hangsúlyozta, hozzátéve: a Minority SafePack sikerének folytatása lehet, amely Európa valamennyi nemzeti kisebbségben élő közösségnek az új időszámítását jelenti. Úgy fogalmazott:
legyen ezzel az indulással ez az évtized az őshonos nemzeti kisebbségek évtizede a hosszú távú európai stabilitásért.
Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, tavaly novemberben Semjén Zsolt a Magyar Állandó Értekezlet ülésén azt mondta, hogy a koronavírus-járvány speciális helyzetet teremtett, de egyszer ennek is vége lesz és a most online térbe szorult programok újraindulhatnak. Az ülést követően Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkárral úgy fogalmaztak: „2021 a nemzeti újrakezdés éve legyen”.
Forrás: Szili Katalin közleménye; Fotó: MTI/Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS