Ugyanazt a céget bízza meg a főváros a patkányirtással, amelyiket 2018-ban még fővárosi közgyűlési képviselőként Karácsony Gergely főpolgármester támogatott, majd a 2019-es önkormányzati választási kampányban főpolgármester-jelöltként már hazugsággal és csalással vádolt meg. Karácsonyék szerint szakmailag és jogilag is tiszta szerződést kötöttek, pedig az RNBH 2022 végéig a korábbihoz képest is több pénzért végezheti el Budapest patkánymentesítését.
A fővárosi patkányirtási pályázaton most újrázó RNBH Konzorciumot – a főpolgármesteri hivatal pénteki közleményével ellentétben – 2018-ban nem a városvezetés választotta ki, hanem a fővárosi önkormányzat közbeszerzési bizottsága, amelynek Karácsony Gergely is – még Zugló polgármestereként – tagja volt. Karácsony Gergely akkor szavazatával támogatta, hogy a fővárossal kialakított több évtizedes szakmai együttműködés után a Bábolna Biót egy alacsonyabb árajánlatot tevő cég váltsa fel. Érdekesség, hogy a közbeszerzési bizottság az előző ciklusban nyolcvannégy alkalommal ülésezett, ezek közül Karácsony mindössze tizenhaton vett részt, köztük éppen a patkányirtási szerződés megkötésével kapcsolatos ülésen. A Városháza mostani közleménye nem tesz említést arról – de a PestiSrácok.hu emlékeztet – hogy a jelenlegi főpolgármester a kártevők ritkításával kapcsolatos, 2019-es panaszok miatt a patkányirtást kampánya egyik fő elemévé tette, azt sulykolva, hogy az ügyben minden felelősség a fővárosé és Tarlós István főpolgármesteré. Karácsony a nyilvánvaló ellentmondást azzal próbálta feloldani, hogy az alacsonyabb árajánlattal és az RNBH referenciájával félrevezették őt, emiatt pedig feljelentést tett – írja a Magyar Nemzet. A rendőrség azonban megszüntette a nyomozást, mert kiderült, a miskolci jegyző hivatalosan, írásban küldött referenciaigazolást, amit a bizottsági anyaghoz csatoltak. Sőt az is kiderült, hogy a patkányirtással kapcsolatos döntést meghozó közbeszerzési bizottság akkori szocialista elnöke, Trippon Norbert nemmel szavazott az ominózus előterjesztésre, ellentétben politikai szövetségesével, a Párbeszéd zuglói polgármesterével.
Karácsonyék közleményükben azt állítják, hogy a mostani szerződés szakmailag, jogilag és a transzparencia szempontjából is tisztább, a főváros érdekeit képviseli. Most bruttó 899,2 millió forintot fizetnek az RNBH Konzorciumnak az alapszolgáltatásért a 2021–22-es időszakra, jóval többet, mint amennyiért 2018-ban a cégcsoport szerződött. A főpolgármesteri hivatal sajtóosztályának tájékoztatása szerint az jelent újdonságot, hogy a főváros egyfajta proaktív irtási szisztémát alakít ki. Az új szerződés szerint a nyertes konzorciumnak Budapest teljes területére ki kell terjeszteni a tevékenységet, húsz kiemelt csomóponton nagyjából hétszáz méregmezőt kell folyamatosan fenntartania. Az is új elem, hogy a patkányészleléssel kapcsolatos bejelentések ezután nem közvetlenül a mentesítést végző céghez, hanem a fővároshoz futnak be. A Városháza indoklása szerint így minden bejelentésről tudnak majd, és városgondnokok segítségével maguk is ellenőrizni tudják a fertőzöttséget, ezáltal a vállalkozó munkáját. Megmarad a Nemzeti Népegészségügyi Központ bevonása is az ellenőrzésekbe. A Magyar Nemzet emlékeztet, a mostani közbeszerzés előzménye, hogy a fővárosi közgyűlés tavaly június 24-i ülésén arról döntött: indokolt és szükséges a hatályos vállalkozási szerződés felülvizsgálata, miközben a szolgáltatás folyamatosságát a megszüntetés időpontjáig fenn kell tartani. A baloldali többségű fővárosi közgyűlés a momentumos Havasi Gábor vezetésével pedig bizottságot alakított az elmúlt évek szerintük korrupciógyanús ügyei, köztük a patkányirtási tender kivizsgálására, konkrét eredmények nélkül.
A Telex.hu információi szerint a patkányirtási tenderen határidőig három cég tett ajánlatot: az RNBH Konzorcium, a Corax-Lakidar Konzorcium, valamint a korábbi szolgáltató, a Bábolna Bio Kft.–Roxin Group Kft. és a Ronix Kft. közösen. Végül az RNBH ismét azzal nyert, hogy olcsóbb ajánlatot tett.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS