Miközben a világ számos pontján, például Izraelben vagy az Európai Unióból kilépő Nagy-Britanniában javában zajlik a tömeges oltás, az Európai Unió tagállamaiba csak mutatóba érkezik vakcina, és a hírek szerint a helyzet a közeljövőben sem fog megnyugtatóan rendeződni, sőt, a jövő héten például a vártnál jóval kevesebb oltóanyag érkezik a tagállamokba. Ursula von der Leyen is bejelentette, hogy a következő hetekben előfordulhatnak fennakadások a Pfizer és a BioNTech koronavírus-oltóanyagának európai szállításában. Ez a szomorú valóság azonban nem hatja meg Dobrev Klárát, aki dicshimnuszokat zeng közösségi oldalán az Európai Unió kudarcoktól terhes vakcinabeszerzéséről.
Portálunk már beszámolt róla, hogy a Norvég Közegészségügyi Intézet (FHI) közleménye szerint a Pfizer kevesebb vakcinát tud az unió számára biztosítani, mivel évi 1,3 milliárd dózisról kétmilliárdra bővítik a gyártási kapacitásukat, az átállás ideje alatt pedig nem tudják maximális ütemben folytatni a gyártást. Pénteken hat európai uniós ország – Dánia, Finnország, Svédország, illetve Észtország, Lettország és Litvánia – levélben fordult a brüsszeli testület vezetőjéhez, amelyben “elfogadhatatlannak” nevezték, hogy a Pfizer a következő hetekben várható szállítmányai jelentős csökkentéséről tájékoztatta őket. A flamand Het Laatste Nieuws hírportál beszámolója szerint pedig a belgákat is hidegzuhanyként érte a bejelentés, miszerint a jövő héten már negyvenezerrel kevesebb vakcinát kapnak.
Ezek a hírek azonban nem hatják meg Dobrev Klárát, aki dicshimnuszokat zeng közösségi oldalán az Európai Unió kudarcoktól terhes vakcinabeszerzéséről.
Az Európái Unió történelmi döntést hozott, amikor nem engedte, hogy a gazdagabb országok elkapkodják a szegényebbek elől a koronavírus oltást. Arról döntöttek még tavaly júniusban, hogy amint elkészülnek az oltóanyagok, minden tagállam, így Magyarország is lakosságarányosan kap belőle. Így kaptunk vakcinát az első pillanattól, és így kapunk folyamatosan a jövőben is
– fogalmazott Facebook-oldalán közölt bejegyzésében Gyurcsányné.
Az oltások fokozatosan jönnek, minden héten újabb és újabb, egyre nagyobb szállítmányok! Már csak az oltást kellene profi módon megszervezni. Ez azonban kizárólag a magyar kormány dolga lenne. Csak nem a saját tehetetlensége miatt mutogat ezúttal is a munkáját becsülettel és jól végző Európai Unióra?
– írta a valóságtól teljesen elrugaszkodott, euforikus hangulatú posztjában a bukott kormányfő neje, az összellenzéki miniszterelnök-jelöltségre ácsingózó Dobrev Klára. Nagyjából akkor tehette közé az uniós gyakorlatot méltató diadalittas posztot arról, hogy minden héten egyre nagyobb és nagyobb vakcinaszállítmányok várhatók, amikor egymás után jelentek meg a nemzetközi sajtóban a hírek arról, hogy óriási a bizonytalanság a Pfizer következő szállítmányaival kapcsolatban, és csak az tűnik biztosnak, hogy a tagországok jóval kevesebb oltóanyagot kapnak, mint amennyire számítottak. Dobrev Klára az igazság minden részletét igen mérsékelten kibontó – ez, úgy látszik, családi vonás – Facebook-posztjához olyan figyelemfelhívó képet mellékelt, amelyen a következő szöveg olvasható:
Az EU küldi a vakcinát… Viszont a kormány dolga lenne profi módon megszervezni az oltást!
A DK vakcinaügyben folytatott kampányát szolgáló kép tehát azt sugallja, hogy az általuk oly nagyra tartott “Európai Egyesült Államok” már több millió vakcinával árasztotta el hazánkat, de ez a kormány annyira sem képes, hogy megszervezze az oltást, miközben rendkívül kevés vakcinát kapnak a tagállamok. A kínai vakcina ellen pedig elképesztően vehemens lejárató kampányt indított az ellenzék.
Orbán Viktor pénteken, a Kossuth Rádió műsorában azt hangsúlyozta, hogy Magyarország kész akár másfélmillió embert is beoltani akár egyetlen hétvége alatt, hiszen ehhez adott hazánkban a kapacitás, azonban nincs elegendő vakcina.
Nem azért nem haladunk gyorsabban, mert a magyar egészségügy ne tudna gyorsabban és tömegesebben oltani, hanem azért, mert nincs elég vakcinánk
– fogalmazott a kormányfő, aki jelezte, hogy kínai vakcinát tömegesen is tud szerezni Magyarország; ehhez már csak az kell, hogy a magyar egészségügyi hatóság is engedélyezze azt.
Ha a kínai vakcinát is tudjuk használni, akkor olyan gyorsan tudunk oltani, hogy talán jóval a nyár előtt is visszakaphatjuk a régi életünket
– hangsúlyozta a miniszterelnök, aki azt is közölte, hogy ha a brüsszeli ütemben haladna a vakcinabeszerzés, akkor csak nyár végén, ősz elején tudnánk visszatérni a normális életünkhöz. Az Európai Unió közösen szerzi be a tagállamok számára az oltóanyagot, ám Brüsszel nem biztosít elegendő vakcinát. A kínai oltóanyag viszont karnyújtásnyira van, rendelkezésre állna belőle annyi, hogy a legveszélyeztetettebb korosztály azonnal megkapja az oltást.
Minden nap meghal száz fölötti magyar ember, nekem ne mondja meg egy görög biztos, hogy mit csináljak. Máshol is vannak miniszterelnökök, akik hazafinak tartják magukat és fontosabb a saját népük egészsége, mint a bürokraták véleménye
– így kommentálta a magyar miniszterelnök pénteken azt a brüsszeli elvárást, hogy a tagállamok ne tárgyaljanak külső országokkal vakcinabeszerzésről.
Tárgyalás Kínával, Szijjártó Moszkvába utazik
Brüsszeli forrásból kevesebb, mint félmillió ember beoltására elegendő vakcina érkezik Magyarországra március végéig az M1 aktuális csatorna kormányzati forrásból származó információi szerint. Ezért a kabinet úgy döntött, hogy Magyarország nem vár Brüsszelre. A miniszterelnök utasítására a Pénzügyminisztérium a napokban több tízmilliárd forintot különített a brüsszeli keretszerződésen kívüli vakcinák beszerzésére. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kapott felhatalmazást a kormánytól a tárgyalásokra – hangzott el a műsorban. Magyarország Kína mellett Oroszországgal is egyeztet; az M1 értesülései szerint Szijjártó Péter rövidesen Moszkvába utazik. Kormánykörökben az orosz és a kínai vakcinát is hatékonynak és biztonságosnak tartják, hiszen mindkét készítménnyel már több millió embert beoltottak. A kínai és az orosz vakcinát használják az Egyesült Arab Emírségekben és Bahreinben is. Magyarország mindkét országgal felvette a kapcsolatot, és azok hatóságai pozitív tapasztalatokról számoltak be a Sinopharm kínai gyártó vakcinájával és az orosz oltóanyaggal kapcsolatban is. Kormánykörökben lehetségesnek tartják, hogy márciusig akár kétmillió ember beoltására is elegendő vakcina érkezik Magyarországra Brüsszelen kívüli forrásokból – hangzott el az M1-en.
Forrás: PS, MTI; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS