Hazánk eddig 19,7 millió adag koronavírus elleni nyugati vakcinát kötött le, több tízmilliárd forint értékben különböző gyártóknál, ezek közül csak a Pfizer és a Moderna vakcinák rendelkeznek az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyével. A kormány lassúnak tartja a Brüsszel által koordinált uniós vakcinabeszerzést. Ha csak Brüsszelre hagyatkozik Magyarország, akkor szeptember végénél előbb nem lehet feloldani a korlátozásokat. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kapott felhatalmazást a Kínával és Oroszországgal való tárgyalásokra. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet (OGYÉI) szakértői a Sinopharm kínai gyártó vakcináinak gyártási folyamatait ellenőrizték Pekingben, és a kínai vakcina gyártását biztonságosnak tartják. Az operatív törzs keddi tájékoztatóján György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára hangsúlyozta, az oltási munkacsoport a lakosság tömeges oltására készül, de akadozik a brüsszeli vakcinaszállítás, ezért teljes mértékben támogatja a munkacsoport a kormányt abban, hogy az EU-s beszerzésen kívül más forrásból is érkezzen biztonságos és hatékony vakcina hazánkba.
A Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára az operatív törzs keddi tájékoztatóján arról beszélt, az oltási munkacsoport folyamatosan nyomon követi a vakcina mennyiségét, szállítását. Már minden az országba megérkezett vakcinát felhasználtak, szerdán újabb szállítmányt várnak. György István kiemelte, hogy a tömeges oltásra akkor lesz lehetőség, ha lesz elegendő vakcina. A Brüsszel általi beszerzést lassúnak nevezte, majd hangsúlyozta, hogy a munkacsoport teljes mértékben támogatja a kormányt abban, hogy más gyártóktól is biztonságos vakcinát szerezzen.
Felkészültünk a tömeges oltásra
Ha nagyobb vakcinaszállítmány érkezne az országba, a tömeges oltást is le tudnánk bonyolítani
– emelte ki György István, aki arról is szólt, hogy az egészségügyi dolgozók, és az idősotthonok dolgozói, lakói után a hatvan év felettiek oltása következik majd.
Zajlik már az igényfelmérés a rend- és honvédelmi dolgozók körében
– jelentette ki György István, majd hozzátette, hogy külön célcsoport lesz a közigazgatásban dolgozóké. Ezt követően kerülnek majd sorra a 60 év alattiak, a krónikus betegek és az egészségesek. Elmondta, hogy ahogy haladunk előre az oltási sorban az oltópontok száma is növekedni fog: összesen 102 kórházban működik majd oltópont, amely 152 járóbeteg szakellátóval egészül ki és 4 401 háziorvosi rendelőben is zajlik majd az oltakozás. Ha nagy mennyiségű vakcina áll majd egyszerre rendelkezésre, akkor a szavazópontokat is oltópontokká alakítják át, ahol szintén zajlik majd az oltakozás. Az államtitkár ellenzéki hangulatkeltésnek minősítette azokat a vádakat, melyek szerint a kormány nem tudja megszervezni az idősotthonokban az oltásokat. Hangsúlyozta, hogy ennek éppen az ellenkezője igaz.
A baloldal az oltás ellen hergel, pedig inkább azért kellene lobbizniuk Brüsszelben, hogy előbb kapjunk vakcinát
– mutatott rá az államtitkár.
Két nap alatt egymillió embert is be tudnánk oltani, az oltási munkacsoport felkészült a feladatra
– szögezte le az államtitkár.
Kifelé megyünk a második hullámból
Müller Cecília miután ismertette az elmúlt 24 órára vonatkozó járványügyi adatokat kiemelte, hogy a második hullámból megyünk kifelé. Az országos tiszti főorvos elmondta, hogy eddig 129 689 fő kapott oltást,1643 fő már a második oltását is megkapta. Az eddig beoltottak többsége egészségügyi dolgozó, emellett már tízezer idősotthonban lakó és dolgozó oltása is megtörtént. Kifejtette, hogy a következő vakcinaszállítmány holnap várható és azt is hangsúlyozta, hogy a Pfizer az eddiginél kevesebb oltóanyagot szállít majd.
Hatékony és biztonságos vakcinák
Az országos tiszti főorvos felhívta a figyelmet az álhírek veszélyeire és mindenkitől azt kérte, hogy igyekezzenek hiteles forrásokból tájékozódni. Müller Cecília a vakcinákkal kapcsolatos álhírek kapcsán kifejtette, hogy a hamis információk félelmet és bizonytalanságot keltenek. Hangsúlyozta, hogy többféle technológiával készült vakcina van a világban, de mindegyik megfelelően működik. Vannak köztük különbségek a hatásmechanizmust tekintve, de a gyógyszerügynökségek csak abban az esetben engedélyeznek egy vakcinát, ha az megfelelő védelmet biztosít és biztonságos. Az országos tisztifőorvos elmondta, hogy a Pfizer és a Moderna vakcinája mRNS-alapú, az AstraZeneca és a Szputnyik oltóanyagok pedig vektor alapúak és van olyan vakcina is, amely teljes egészében az elölt vírust tartalmazza. Utóbbit a szervezet idegenként észleli, és rögtön elkezd védekezni ellene, az elölt vírus nem okoz megbetegedést. Elölt vírust tartalmaz például a kínai és a Debreceni Egyetemen fejlesztett magyar oltóanyag is.
Büntetik a szabályszegőket
Kiss Róbert, rendőralezredes beszámolójából kiderült, hogy eddig 20 341 rendőri intézkedés történt a maszkviselési szabályok megszegése miatt. A kijárási tilalom megsértése miatt eddig 27 052 rendőri intézkedésre került sor.
Fotó: koronavirus.gov.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS