A civil szervezet októberben állapodott meg a közbeszerzés átláthatóságának felügyeletéről a fővárossal, de azóta a tapasztalt visszásságok ellenére sem nyilvánult meg az ügyben. A Mandiner annak járt utána, miként történhetett meg az, hogy a Karácsony Gergely vezette Fővárosi Önkormányzat ötmilliárd forinttal drágábban újíthatja fel a Lánchidat, mint amennyiért Tarlós István korábbi főpolgármester idején tette volna. A nyertes A-Híd Zrt. ugyanis bruttó 26,75 milliárd forintért végezheti a munkát, amíg a Tarlós István főpolgármestersége idején kiírt közbeszerzési eljárásban bár ugyanez a cég adta a legjobb ajánlatot, de abban még csak 21,8 milliárd forintos ár szerepelt.
A Mandiner szerint nem ez az egyetlen ellentmondásos fejezet a Lánchíd felújításának zavaros történetében. Tavaly augusztusban már beszámoltak róla, miként magyarázkodott Karácsony Gergely az ATV-ben arról, miért nem sikerült kilenc hónap után a hatályos jogszabályoknak megfelelő közbeszerzést kiírnia a BKK-nak a Lánchíd felújítására. Ismert: a Közbeszerzési Hatóság megállapította a Lánchíd-tender jogellenességét, mivel a főváros mint ajánlatkérő nem tartotta be a referencia-időszakra vonatkozó előírást. A főváros a törvényesen előírt nyolc év helyett tíz éves referencia-időszakot írt volna elő a pályázók részére. Karácsony az ATV műsorában ezt azzal indokolta, hogy ebbe a tíz éves referencia-időszakba így beleesne a Margit híd felújítása is, amely 2012 elején fejeződött be, és amelyet a Közgép konzorciumi vezetése mellett az A-Híd Zrt. és a Strabag közös konzorciuma végzett el. Karácsony magyarázkodásából egyértelműen kiderült, hogy a főváros a Közgép, az A-Híd Zrt. és a Strabag hármas valamelyikét szeretné megbízni a projekt elvégzésével. Végül a lap információi szerint a baloldali kapcsolatokkal rendelkező A-Híd nyert.
Ötvenszeres előleg, lefelezett kötbér
Karácsonyék az újra kiírt közbeszerzésben több, mint ötvenszeresére (!), hetvenöt millióról nettó 3,76 milliárdra, bruttó 4,78 milliárdra emelték meg a kivitelezésre szerződést kötő cégnek fizetendő előleget. Ez azt jelenti, hogy az A-Hídnak kapásból, bármilyen munka elvégzése nélkül több milliárd forintot fizet ki a főváros. Mindezek mellett Tarlóséknál a napi kötbér a vállalkozói díj 0,5 százaléka, a teljes projekt csúszása esetén pedig a vállalkozói díj húsz százaléka volt; az új eljárásban ez 0,25 és tíz százalék lett.
Az átláthatóságot a Transparency International szavatolja
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) októberben közölte, hogy a Transparency International Magyarországot (TI) bízta meg a Lánchíd felújítására kiírt közbeszerzési eljárás „független monitorozásával”. Közleményük szerint a TI jelenléte biztosítékot jelent az ajánlattevők közötti verseny tisztaságára, a transzparens közbeszerzésre. Azt ígérték, a TI közbeszerzéssel kapcsolatos jelentései nyilvánosak lesznek a szervezet honlapján és a Lánchíd felújításával kapcsolatos tudnivalókat összefoglaló www.bkk.hu/lanchid oldalon (az oldal jelenleg nem elérhető).
A TI azonban azóta sem nyilvánult meg az ügyben. Sem saját oldalán sem itt, ahol ígérték:
A TI ígérete szerint majd a szerződés aláírása után teszi közzé jelentést
A lap e-mailben kérdezte a szervezetet arról, hogy a korábban részletezett visszásságok fényében úgy látják-e, minden rendben van a Lánchíd felújítása körül, és akár igen, akár nem a válasz, miért nem nyilatkoztak eddig az ügyben. A Transparency úgy válaszolt, a közbeszerzési eljárás még nem zárult le, majd a szerződés aláírásával ér véget, amikor is maga a szerződés nyilvános lesz a közbeszerzési adatbázisban is.
Állításuk szerint ezt követően fogják a jelentésüket elkészíteni, amit természetesen nyilvánosságra is fognak hozni. Felhívták a figyelmet, hogy a közbeszerzési eljárás során a szerződéstervezet első, még a tárgyalások előtti változata került – kötelezően, a törvényi előírásoknak megfelelően – közzétételre a közbeszerzési adatbázisban, amely a tárgyalások során módosulhatott. A végleges változat az aláírást követően lesz nyilvános, szintén a jogszabályi előírásoknak megfelelően.
Forrás: mandiner.hu; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS