A koronavírus-járvány során sokadszorra bebizonyosodott: a nemzetállamok hatékonyabbak a brüsszeli bürokráciánál. A nemzetállami kormányok ugyanis gyorsabban és eredményesebben cselekszenek, mint az egyre inkább túlterjeszkedő, és ezúttal a vakcinabeszerzéseket elhibázó Európai Bizottság. A magyarországi baloldal – nem tanulva más ország hibájából – meglehetősen felelőtlen módon a koronavírus megjelenése óta politikai haszonszerzési lehetőséget lát a krízishelyzetben, az oltásellenes hangulatkeltés után most már a vakcinák megérkezése előtt a korlátozások feloldását követelik – írja legújabb elemzésében a XXI. Század Intézet.
A korlátozások feloldását követelő globális nyitási mozgalmak újabb politikai kihívások elé állítják az európai kormányokat.
Az erős állam tesztje zajlik, melyen több koalíciós kormány – például Hollandiában – elbukott az elmúlt hetekben, ugyanakkor Magyarország megőrizte politikai stabilitását.
– írják a portálunkhoz eljutatott elemzésükben. A politikai nyomás és a népszerűséghajhászás miatt a karácsonyi időszakban több európai kormány is felelőtlen módon lazított. Ennek következtében januárra soha nem látott mértékben ugrott meg az újonnan regisztrált koronavírusos esetek száma több tagállamban. Az elemzés szerint Magyarországon
a felelős kormány és felelőtlen ellenzék áll egymással szemben a pandémia elleni védekezésben. A hatékonynak bizonyult korlátozó intézkedések fenntartása miatt elindult globális nyitási mozgalmakból az ellenzék politikai hasznot akar húzni, ismét az utcai politizálás eszközével kívánják a kormányt támadni.
Az ellenzéki támadásokkal szemben ugyanakkor – hívja fel a figyelmet a XXI. Század Intézet elemzése – az Orbán-kormány nemzetközi összehasonlítást tekintve is rendkívüli mértékben segít az embereken ebben a rég nem tapasztalt krízishelyzetben. Soha nem látott mértékben emelte az orvosok bérét, folytatta a szakápolók béremelését, elkezdte a 13. havi nyugdíj visszaépítését, jövő évtől elengedi a 25 év alattiak jövedelemadóját, fenntartja a hitelmoratóriumot, erősíti az otthonfelújítási programot, a kis- és középvállalkozóknak adót engedett el, illetve munkabértámogatást vezetett be.
Az elemzés szerint új politikai erőtér alakult ki Magyarországon: a felelős kormánnyal felelőtlen ellenzék áll szemben. Miközben a baloldali politikusok folyamatosan a támogatások növelését követelik, az általuk vezetett településeken megszorításokat és adóemeléseket vezettek be az elmúlt egy évben. Míg Bécs, Berlin, Prága, Róma vagy például Székesfehérvár komoly támogatást nyújtott a helyben élőknek, a Karácsony Gergely vezette Budapesten ilyenről nem lehet beszámolni – mutat rá a tanulmány.
A teljes elemzés itt olvasható.
Vezető kép: Tüntetés a Hősök terén, Budapest, 2021. január 31. Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS