Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, akkor két ütemben, március elsejétől és április elejétől részleges nyitásra kerülhet sor – jelentette ki Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a pénteki Kormányinfón, hozzátéve, hogy ehhez továbbra is be kell tartani a jelenlegi szabályokat. A miniszter szólt többek között arról is, hogy gazdaságújraindítási akciótervet fogadott el a kormány, februártól visszaépül a 13. havi nyugdíj, indul a lakásfelújítási program, június végéig marad a hitelmoratórium.
A magyar védekezés eredményessége mögött mindig is az állt, hogy tekintettel voltunk nem csupán arra, hogy milyen döntéseket, korlátozásokat kíván meg a járvány, hanem arra is, hogy ezek közül a korlátozások közül, amelyek rendkívül kellemetlenek, hosszú távon nehezen elviselhetőek, de mégis mi az, amit a magyar emberek leginkább hajlandóak elfogadni és elviselni
– jelentette ki Gulyás Gergely pénteki online sajtótájékoztatóján. Mint kifejtette, a február 15-ei héten online konzultációt indítanak a nyitás lehetséges menetrendjéről. Hozzátette: Magyarországon a járvány második hulláma egyértelműen lefelé futóban volt a múlt hét végéig, most stagnálás következett be, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az új, gyorsabban terjedő vírusmutáció nem indítja el majd a harmadik hullámot.
Március elejétől jöhet az óvatos nyitás
Gulyás Gergely elmondta: az elsődleges biológiai szakvélemények szerint a vírus mutáns törzsének a terjedése mintegy 50 százalékkal gyorsabb, ezért is fontos más országok példáján okulva szakaszosan megkezdeni a részleges nyitást.
Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, akkor két ütemben, március elsejétől és április elejétől részleges nyitásra sor kerülhet
– jelentette ki, hozzátéve, hogy ehhez továbbra is be kell tartani a jelenlegi szabályokat.
A magyar egészségügyi rendszer képes lenne egy nap akár 520 ezer embert is beoltani, így csak a rendelkezésre álló vakcinák mennyisége határozza meg az oltások ütemét
– reagált a miniszter újságírói kérdésre, arról is beszámolva, hogy Magyarország 5 millió vakcinát kötött le Kínával; ebből 750 ezer ember beoltására elegendő érkezik a várakozások szerint februárban, március és áprilisban is. A fennmaradó mennyiséget májusban várja a kormány. Arról is beszélt, hogy vizsgálat indult a gyöngyösi polgármester jogosulatlan beoltása miatt, amely azonban még nem zárult le. Megjegyezte: egyszerre bizalmatlanságot kelteni az oltás ellen, majd jogosulatlanul a sor elejére állni a vakcináért nehezen összeegyeztethető.
Az a szerencse, hogy felelős kormánya és felelőtlen ellenzéke van az országnak, és nem fordítva
– kommentálta Gulyás Gergely, hogy az ellenzék egyrészt szorgalmazza a vendéglátóhelyek újranyitását, másrészt azon is összevesztek, hogy kinek az ötlete volt ez. A miniszter szerint az ellenzék kommunikációját csak a politikai haszonszerzés mozgatja. Gulyás hozzátette: A kormány döntött arról, hogy február 1-je és május 31-e között az állami és önkormányzati ingatlanok után nem kell bérleti díjat fizetnie az éttermeknek, kávézóknak, konditermeknek. Gulyás Gergely szerint legitim felvetés az is, hogy kell-e bérleti díjat fizetnie annak, aki nem állami vagy önkormányzati ingatlant bérel. Hozzátette: személyes jogi véleménye szerint nem kell, hiszen az új polgári törvénykönyv alapján ha valakinek – olyan vis maior folytán, mint amilyen a vírushelyzet – ellehetetlenül az a tevékenysége, amire a bérleti jogviszonyt létesítették, joggal vethető fel a bérleti díj nem fizetése.
A válságkezelésnek nem kell a munkahelyek elvesztésével járnia
Gulyás Gergely kitért a gazdasági újraindítási akcióterv elfogadására is, amelyről Orbán Viktor csütörtökön tett bejelentést. Mint a miniszter elmondta, a gazdaság megmentésének egyik legfontosabb eszköze a munkahelyek megvédése a járványveszélyben is, és mivel jelenleg Magyarországon 4,5 millióan dolgoznak,
ez jól mutatja, hogy egy válságkezelésnek nem feltétlenül kell a munkahelyek elvesztésével együtt járnia.
Megjegyezte: a 2008–2009-es gazdasági válság alatt tömegessé, mintegy 12 százalékossá vált a munkanélküliség, és csak mintegy 3,6 millió ember dolgozott.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS