Az Alapjogokért Központ Facebook-oldalán reagált a Klubrádió frekvenciaügyével kapcsolatban. A bejegyzésben úgy fogalmaztak: a Klubrádiónak valójában az uniós és magyar jogszabályokat alkalmazó bírósággal, valamint két másik piaci szereplővel van vitája, nem a politikával. A magyar sajtószabadságért 2010 óta folyamatosan aggódóknak persze újabb alkalmat teremt a Klubrádió ügye arra, hogy diktatúrát kiáltsanak, ám ahogy az már csak lenni szokott, a tények most sem őket igazolják.
A helyzet ugyanis, hogy a folyamatos elnyomással küzdő rádió 2011 óta a magyar piacon teljesen egyedülálló módon ingyen – és pályázat nélkül – használta frekvenciáját
– írták a bejegyzésben. A mostani “botrány” lényege – folytatták –, hogy a Klubrádió a saját maga által sem vitatott sorozatos jogsértések miatt nem sugározhat tovább automatikusan a frekvencián, hanem nyílt, többszereplős pályázaton döntenek a sorsáról. Ezt ráadásul nem az “elnyomó orbáni rezsim”, hanem a független magyar bíróság mondta ki, összhangban a magyar és uniós jogszabályokkal.
A Klubrádió baja tehát, hogy nem áll a törvények felett
– fogalmaztak. A központ rámutatott: a magyar szabályok lehetőséget biztosítanak a kérelemre történő hosszabbításra, amelynek két feltétele van: az adott médiaszolgáltatónak ne legyen díjtartozása, illetve tartózkodjon a jogsértésektől. A Klubrádió azért nem kapott automatikus frekvenciahosszabbítási engedélyt, mert egy éven belül kétszer is – az elmúlt hét évben hatszor – megsértette a médiatörvény előírásait – írták. Hozzátették: a jogsértéseket megtörténtükkor a rádió maga sem vitatta, bírósághoz akkor nem fordult, pedig mindenki számára világos volt, hogy e jogsértések a meghosszabbítás törvényi akadályát képezik. Az AK arra is felhívta a figyelmet, hogy a jogsértés adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztásához kapcsolódott, de azok “ismételt” jellege miatt a Médiatanács nem dönthetett másképpen, mint hogy nem hosszabbítja meg automatikusan a Klubrádió engedélyét. Akkor járt volna el a testület jogsértően, ha figyelmen kívül hagyja a törvény előírásait és megújítja azt – hangsúlyozták.
A hatóság döntését a bíróság helybenhagyta, elutasítva a Klubrádió ideiglenes sugárzásra vonatkozó indítványát is – mivel azt nem a bíróságtól, hanem a Médiatanácstól kellett volna kérniük, amit viszont a rendelkezésre álló információk szerint nem tett meg. A hosszabbítási kérelem mellett a Klubrádió is beadta pályázatát a frekvenciára, két másik pályázóval, a Közösségi Rádiózásért Egyesülettel és az LBK Médiaszolgáltató 2020 Kft.-vel együtt. A Médiatanács a Klubrádió pályázatát befogadta, a másik kettőét elutasította. Utóbbiak a hatóság döntését bíróságon támadták meg, ezért – szintén a törvény kötelező előírásai miatt – az új frekvenciapályázatot fel kellett függeszteni, amíg ez ügyben nem dönt a bíróság. A per jelenleg is folyamatban van, a döntés a bíróságon múlik – mutatott rá az AK. Összegzésük szerint a Klubrádió saját maga által előidézett és általa sem vitatott jogsértések miatt nem volt jogosult a hosszabbításra, a frekvenciára beadott új pályázatuk pedig másik két piaci vetélytárs miatt “áll”.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS