Egyértelmű: a baloldalnak rettentően fáj, hogy a korábban csak liberális keltetőként emlegetett Színház -és Filmművészeti Egyetem (SZFE) is alapítványi fenntartás alá került, a hónapokig tartó barikád és hiszti pedig nem vezetett célhoz. Azóta megy a köpködés a művészekre, oktatókra, akik szerepet vállalnak az újraszerveződött egyetemen, ideológiai oktatást kiáltanak és képtelenek elfogadni, hogy vége annak az agymosásnak, amit az intézmény falai között éveken át műveltek. Annyira nem akarják elengedni, hogy végül inkább keresztbe tettek egy zeneiskolának csak azért, hogy akaratukat érvényesítsék. Ebben segítségük is akadt a korábban a fehér, heteroszexuális keresztényeket rémisztő képződménynek nevező Niedermüller Péter személyében, aki pályázatot írt ki a zeneiskolának szánt épület bérbeadására úgy, hogy arról az iskolát nem tájékoztatták, pedig részt vettek a beruházás tervezésében, ráadásul a kritériumok miatt nem is indulhattak volna. Az épület sorsáról ráadásul korábban egy határozatban döntött a testület, és abban egyértelműen leírták, hogy a zeneiskola számára újítják fel az épületet. Az alapítvány viszont, ami egy nagyon gyors pályáztatáson nyert, átruházta a jogosultságát a nemrég alapított egyesületre. Hogy a több, mint kétmilliós havi bérleti díjat miből fogják fedezni, milyen akkreditált képzéssel rukkolnak elő és törvényesen hogyan adhatta át a jogosultságát az alapítvány az egyesületnek, még kérdés.
A Molnár Antal Zeneiskola hatszáz tanulója és tanárai elkeseredve vették tudomásul, hogy a DK-s Niedermüller Péter vezette erzsébetvárosi önkormányzat előzetes értesítés nélkül a FreeSZFE Egyesület részére adta azt az önkormányzati tulajdonú, Damjanich utca 4. szám alatt található ingatlant, amelynek tervezésében az iskola vezetése is részt vett, a korábbi képviselőtestület pedig határozatban döntött arról, hogy a zeneiskolának szánják az épületet. A házat 2019-ben úgy alakította át az előző, fideszes vezetésű önkormányzat, hogy az megfeleljen a zeneiskolai előírásoknak, így például hangszigeteltté tették.
Niedermüller Péter a Kossuth Rádiónak adott csütörtöki interjújában arra a kérdésre, hogy miért adták a sok százmillió forintért felújított, zeneiskolának szánt épületet az FreeSZFE Egyesületnek, úgy reagált:
Az épületet egy nyilvános pályázaton írtuk ki és ezen a pályázaton elindult a Várkonyi Zoltán Alapítvány, ami egy kitűnő pályázatot adott be és ennek megfelelően meg is nyerte az épületnek a bérleti jogát.
A polgármester hangsúlyozta, hogy nem lehet csak úgy odaadni egy közpénzből felújított épületet valakinek. A XXI. századi körülményeknek megfelelően kialakított, már hangszigetelt termekkel is rendelkező zeneiskola tervezésében segédkezett az iskola vezetése is, ezért is érte őket meglepetésként, hogy a DK-s városvezetés nem nekik adta át az épületet. Niedermüller Péter azonban erre a felvetésre nem igazán akart válaszolni; inkább kezdetben a boldog tudatlanságba menekült, miszerint ő erről nem is tudott, majd értetlenkedni kezdett, mondván, nem tudja elképzelni, hogy a zeneiskola közösségének hogyan volt lehetősége beleszólni az épület tervezésébe és felújításába. Majd hozzátette azt is, hogy nekik az a felfogásuk, hogy azokat az épületeket, amelyeket közpénzből építenek föl, csak nyilvános pályázatokon lehet megnyerni, ezért kellett volna a zeneiskolának is – vagy a KLIK-nek vagy bárki másnak, egy másik alapítványnak – indulni a pályázaton és könnyen lehet, hogy az egy jobb pályázat lett volna és megnyerhették volna ennek az épületnek a bérleti jogát.
Pályázati mutyi lehet a háttérben Bajkai István szerint
Bajkai István kormánypárti országgyűlési képviselő, Erzsébetváros és Terézváros választókerületi elnöke viszont megalapozatlannak nevezte Niedermüller Péter kijelentését. Ugyanis a pályázati kiírásban a zeneiskolai cél, mint olyan egyáltalán nem szerepel, ezért eleve jogi szempontból nem indulhatott volna a zeneiskola ezen a pályázaton – ezt egyébként megerősítette a zeneiskola vezetője is. Továbbá lehetetlen elvárás, hogy egy zeneiskola akkora bérleti díjat fizessen – havi több, mint kétmillió forint –, mint ami a sebtében összeállított pályázatban szerepel. Bajkai István felhívta a figyelmet arra is, hogy rendkívül kevés idő volt pályázni is. A politikus szerint, aki ezen a pályázaton indult és nyert, már előre tudta, hogy ezt az épületet neki szánják. Emlékeztetett arra is, hogy az előző, fideszes városvezetés egy határozatban mondta ki még 2019-ben – a beruházás időszakában –, hogy ezt az épületet kifejezetten zeneiskola, mégpedig a Molnár Antal Zeneiskola számára újítja fel, és számukra kívánja használatba adni.
Erről egy egyértelmű képviselő-testületi határozat van, amit a polgármester egyáltalán nem vett figyelembe
– hangsúlyozta az országgyűlési képviselő.
Jogi szempontból ez a határozat köti a polgármestert
– emelte ki, amit teljes mértékben figyelmen kívül hagyott Niedermüller Péter. A Molnár Antal Zeneiskola évek óta keresi az állandó helyét, most is áldatlan körülmények között kell dolgozniuk, ezért döntött úgy az előző fideszes vezetés, hogy ezt az épületet felújítják számukra.
Bajkai István kiemelte:
Korábban számos kulturális intézményt hoztunk létre és adtunk kedvezményesen használatba, mert egy önkormányzatnak feladata az oktatás és a kultúra támogatása. Az az önkormányzat, amelyik erre nem képes, az kérdésessé teszi, hogy egyáltalán közcélokat akar-e betölteni.
Ezzel a mostani lépésével biztos nem, hiszen – ahogy az a cégbíróság oldalán megtekinthető– a FreeSzFE Egyesület nem közhasznú.
Nem is pályázhatott volna a zeneiskola
A Molnár Antal Zeneiskola vezetője elmondta, hogy jelenleg is birtokában van az a dokumentum, ami igazolja, hogy a zeneiskolájuk számára újították fel a VII. kerületi ingatlant. Szemendri Gábor elmondta, hogy a pályázati lehetőségről nem tudtak, de nem is indulhattak volna rajta. A székhelyük egy körúti bérházban van, az oktatást pedig a kerületi iskolákban oldják meg. A vezető továbbá elmondta azt is, hogy évekig leveleztek a kivitelezővel arról, hogy milyen legyen az épület, és hogy megfeleljen a zeneiskola speciális követelményeinek. Ez az, amit Niedermüller Péter állítólag nem tud – vagy inkább nem akar – tudomásul venni.
Hogy került a FreeSZFE-hez az épület?
A Niedermüllerék által kiírt pályázatra mindössze tizenhárom napig lehetett jelentkezni, ami igen kevés idő, arról nem is beszélve, hogy a bírálati szempontok között olyan tételek szerepelnek, mint színház- vagy táncművészet, képzőművészet vagy a határon túli szervezetekkel való kulturális együttműködés. Zenéről szó sincs a hangszigetelt és koncertteremmel rendelkező épület pályázati feltételei között. További kérdéseket vet fel, hogy ha a Várkonyi Zoltán Alapítvány nyert, akkor most miért a FreeSZFE veszi birtokba az épületet. A cégbíróság adatok szerint egyébként egyik szervezet sem közhasznú. Érdekes továbbá, hogy a Várkonyi Zoltán Alapítvány egyik támogatója a kazincbarcikai önkormányzat, amit a baloldali Szitka Péter vezet. A Borsod megyei település a dokumentumfilmes képzést támogatja két és fél millió forinttal.
Érdekes továbbá az is, hogy a FreeSZFE céljai között azt írja:
Célja egyrészt az egyetem egykori szellemiségének megfelelő képzés, kutatás és tudás-átadás megteremtése, másrészt nyitott műhelyként a művészet közvetítése a társadalom felé, egy új kulturális központi tér létrehozása és fenntartása.
Több kérdés is megfogalmazódott bennünk az üggyel kapcsolatban, ezért a VII. kerületi polgármesterhez fordultunk. Többek között arra voltunk kíváncsiak, hogy a FreeSZFE miből fogja kifizetni a bérleti díjat, mikor akkreditálták tevékenységüket – a pályázatnak ugyanis az oktatási tevékenység egyik kritériuma – és az alapítvány a jogosultságát hogyan adhatta át törvényesen az egyesületnek. Amint kapunk válaszokat, frissítjük a cikket.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS