„Ez az ügy már több mint megmosolyogtató, szerintem ezt komolyan venni egyszerűen nem lehet. Az ítélet nem engem csapott arcul, hanem a társadalmi igazságérzetet” – így kommentálta Az Ügynek Dódity Gabriella azt az elsőfokú elmarasztaló ítéletet, amiben elmarasztalták rágalmazás vétsége miatt. A Lackner Csaba által indított eljárásban a kispesti önkormányzat fideszes képviselőjét azon kijelentései miatt ítélték bűnösnek, miszerint “Lacknerék nem látnak tovább a fehérporos orruknál”. Pedig fehér porokról bőven lehetett hallani a kispesti exszoci kapcsán, méghozzá több órányi hangfelvételekben, sőt még amatőr videófelvételt is láthattunk arról, mi történik egy kis zacskó – bizonyára porcukorral – Lacknerék társaságában. Az Ügy stábja a szombat este bemutatott második riportban az illegális hulladéklerakók nyomába eredt. A riportból kiderül, hogy jogszabályi szigorítás nélkül szinte tehetetlenek a közterületek gazdái – az illegális szeméthegyek ugyanis gyakran egy virágzó illegális iparág melléktermékei és gombaként nőnek ki a földből, hiába takarítják el őket sok millió forint közpénzből újra meg újra. Az Ügy Pápán az országot osztrák import szeméttel elárasztó lomisokat és illegális autóbontókat is talált.
Az Ügy felelevenítette a fehérporos orrok történetét és bemutatta, milyen “briliáns” indoklással utasította el a rágalmazási per bírája a valóság bizonyítására irányuló törekvést és milyen pofátlan módon játssza most áldozatot Lackner Csaba, akit mellesleg saját pártja, az MSZP nemcsak kizárta tagjai közül, de mandátumának visszaadására is felszólította.
Dódity Gabriella Etelka bűnös rágalmazás vétségében a Btk. 227. paragrafusának 1 bekezdése és 2. bekezdés b. pontja szerint, ezért őt a bíróság megrovásban részesíti, Lackner Csaba polgári igényének polgárjogi igényének érvényesítését a törvény egyéb útjára utasítja
– hangzott Dódity Gabriella ítélete a minap a Kispesti Kerületi Bíróságon, ahová azért került, mert Lackner Csaba beperelte és feljelentette becsületsértés miatt, amiért még 2019-ban Facebook kommentekben a “fehérporos orráról” kommentelt. Az ítélet, amit úgy mondtak ki, hogy a valóság bizonyítását is elutasították – ahogy a tárgyalást követően az Ügynek a képviselőnő is jellemezte –, mosolyogtató. Bizonyára mindenki emlékszik még azokra a képsorokra, amelyeken Lackner Csaba egy kis műanyag zacskóban fehér port rázogat a ventilátor előtt, aztán kiborítja egy tányérra, csíkokat húz belőle. A felvételt az ominózus kommentelés után hónapokkal, pontosan 2019 októberében, két héttel az önkormányzati választások előtt hozta nyilvánosságra a Hír TV Informátor című műsora, majd bejárta az egész hazai sajtót. Ahogyan azok a hangfelvételek is, amelyeken Lackner Csaba – többek által megerősítve ő hallható a felvételeken – crack golyóról, kólázásról, szívásról beszél. De hogy ne álljunk meg itt: a hanganyagokból az is kirajzolódott, egészen pofátlanul lopják a közpénzt a kispesti szocik. Lackner egy alkalommal például egy ismerősének azt mondta, még kerületi önkormányzati politikai szintem is, aki nem tud eltenni évi 100 milliót az hülye. Egy másik alkalommal pedig 3,6 millió forintról beszélt, csúszópénzről, amit kapott valakitől, aztán elejtette a pénzköteget és az egy liftaknában landolt. Ezek a felvételek több mint egy éve ismertek, érdemben még sem történt azóta semmi. Lackner Csaba ma is képviselő és most éppen nagy arccal azt magyarázza a Facebook oldalán, hogy másfél éve hazugságokkal akarják lejáratni, meg manipulált felvételekkel és amúgy meg ő is végtelenül sajnálja, hogy nem volt valóságbizonyítás, így nem kapott lehetőséget arra, hogy drogteszttel bizonyítsa, ő nem kábítószerezik.
Nem indult ellenem semmilyen büntetőeljárás. Nem bizonyított, hogy a médiában megjelent felvételeken én szerepelek, én beszélek, ahogy az sem, hogy bármilyen szert fogyasztottam
– írta a közösségi oldalán Lackner. De talán itt még nincs vége a dalnak. Dódity Gabriella fellebbezett, Budai Gyula pedig az úgynevezett Lackner-ügy miatt a legfőbb ügyészhez fordult.
A polgármester, aki valóban egyedi módszerrel szállt szembe a lomisokkal
Az Ügy második riportja az illegális hulladéklerakók nyomába eredt. A PestiTV stábja a Dunántúlon járt, egészen elképesztő helyszíneken, ahol óriási hulladékhegyek között emberek élnek – akik persze semmit sem tudnak az oda került lomokról. A riportban bemutatjuk, hogy az illegális hulladéklerakás jóval több mint egyszerű igénytelen szemetelés: nagyrészt egy virágzó illegális iparág mellékterméke, amit úgy hívnak, hogy lomi. Bemutatjuk önöknek Áldozó Tamást, Pápa polgármesterét, aki drasztikus módszerekkel próbál gátat szabni a jelenségnek, a külföldi import szemét behozatalát törvényi erővel tiltaná, de ha kell, két kezébe veszi az ügyet, megkeresi a lomok tulajdonosát és visszadobálja az udvarukra. Az illegális hulladéklerakás dübörög, megoldhatatlan problémának tűnik, hiába bünteti a törvény. Eredője pedig nem csak a nemtörődömség, a felelőtlen szemetelés hanem egy virágzó illegális iparág is. Szinte nincs olyan város, amelynek peremén, a külterületeken ne éktelenkednének a zsákokban odahordott szemetek, rosszabb esetben a veszélyes hulladékokat is nagy számban tartalmazó illegális hulladékhegyek. Azért, hogy ezeket az a durva tájsebeket nagyobb hatékonysággal lehessen felszámolni, a kormány “Tisztítsuk meg az országot” kampányt indított és jelentős forrást biztosított arra, amit nem csak önkormányzatok, hanem civil és a gazdálkodó szervezetek, valamint egyházak is igénybe vehettek. Első körben összesen 13 milliárd forintot osztottak szét. A tőkeinjekció persze óriási segítség az önkormányzatoknak, akiknek önerőből nem lennének minden évben esetenként akár tízmilliói arra, hogy felszámolják az illegális lerakókat, de az-e a jó megoldás, ha mindig csak közpénzből finanszírozzák mások mocskának eltakarítását, vagy lehet-e más hatékonyabb megoldás az illegális hulladéklerakás visszaszorítására? Az Ügy erre kereste a választ.
A stáb ellátogatott Pápára. A dunántúli város polgármesterének tavaly egy ország szurkolt, amikor saját kezébe véve a dolgokat, kikutatta, kié egy elhagyott szeméthalom a Várkertben, előbb fél nap haladékot adott az illetőnek, hogy begyűjtse a szemetét, amit elveszített vagy elloptak tőle, majd ő maga szedte össze és visszadobálta a szemetelő udvarára.
A felelőtlenül és nemtörődöm módon elszórt háztartási hulladék még a kisebbik baj. Ami az ipari mennyiségű illegális hulladékot termeli, az az úgynevezett lomi
– mondta az Ügynek Áldozó Tamás. A lomi a 21. század derekán is csak úgy dübörög – udvarokból, bolhapiacokon vagy manapság az interneten árulják azt, ami másnak már szemét, sokan mindenféle engedély nélkül, feketén. Békeidőben a közeli Ausztriából behozott import szeméttel mutyiznak a lomisok, a járvány kitörése óta, ócskások járják az utcákat és környező falvakat. Azt mondják, a környéken 2000 forintért viszik el kiskocsira pakolva háztól a lomokat. De virágkorát éli az autóbontás is. Ezt a fotót a polgármester készítette, azt látjuk rajta, ahogy két ügyes vállalkozó éppen egy fél autót visz valahová a kiskocsin. A bontott autó felvásárlásról és bontott alkatrészekről szóló hirdetések csak úgy hemzsegnek az interneten – persze nem hivatalos bontóból. Számtalan háznak az udvarán látni rendszeresen idegen rossz autókat.
Családok százai álltak át arra az életformára az elmúlt 10-15 évben, hogy Ausztriából importálják a szemetet Magyarországra. Szoktuk mondani, hogy az osztrákok könnyesre röhögik magukat, hogy még a lerakással meg az ártalmatlanítással sem kell bajlódniuk, mert megérkeznek a magyarországi utánfutók, minden mozdítható tárgyat föltesznek, elhoznak ide Magyarországra, itt a különböző lomis piacokon megpróbálják értékesíteni: Pápán, Devecserben, Dombóváron, mindenhol, ahol csak lehet. Aztán egy idő után vissza fog maradni belőle az értékesíthetetlen rész, akkor a következő művelet az, hogy abból leválogatják a fémet, az megy a méhtelepekre, a maradékot pedig mivel semmilyen szerződésük nincs a hulladék ártalmatlanítására, az ehhez hasonló helyeken hordják össze
– részletezte a problémát az Ügynek Pápa polgármestere.
A város önkormányzatának évi 30 millió forintjába kerül az illegális hulladéklerakók elleni harc. Ők is örülnek az állami támogatásnak, de az 2 millió forint, amit nem megyei jogú városként kaptak, itt nem sok mindenre elég. És folyton csak fizetni mások helyett különben is szélmalomharc. Áldozó Tamás szerint az elején kellene megfogni a problémát és vagy egyáltalán nem engedni be az országba a külföldi import szemetet vagy nagyon szigorú szabályok mellett – ami megszűrné a dübörgő zömében fekete zónában működő iparágat. Hasonlóan a körmére kellene nézni a polgármester szerint az autóbontóknak is. Mert az rendben van, hogy magánterületen mindenki azt csinál az autójával, amit akar, ha pedig megvett egy rossz autót, az már az övé – mégis odáig, hogy a kiszerelt alkatrészeket a neten vagy háztól eladogatják, a fémet meg tömegével viszik a méhtelepekre több hatóság érintettsége is felmerül, csak a hatáskörök nincsenek megfelelően szabályozva. ma azt sem látjuk, hogy tűnik el egy autó a rendszerből – mire egyáltalán keresni kezdik, a maradványai már kint vannak az erdőkben.
Hogy mindez miként zajlik a valóságban, azt látványos felvételekkel mutatta be a PestiTV tényfeltáró műsora, nézzék meg, érdemes!
Operatőr: László Petra
Facebook
Twitter
YouTube
RSS