A vírusmutáns drasztikus terjedése miatt hazánkban újabb szigorításokról döntött a kormány, a járvány megfékezése érdekében más európai országok is határozott lépésre szánták el magukat. A csehek már a lakókörzetüket sem hagyhatják el, Szlovákiában pedig még azt is meghatározták, hogy milyen maszkokat viselhetnek az emberek. A PestiSrácok.hu a Századvég egészségügyi üzletágának vezetőjét kérdezte a koronavírus harmadik hullámának lehetséges következményeiről, valamint arra is kíváncsiak voltunk, mikor beszélhetünk majd a járvány legyőzéséről? Maurer Szemere portálunknak azt is elmondta, véleménye szerint miként lehet megelőzni egy esetleges újabb hullámot.
Európa számos országában megjelentek a koronavírus mutánsvariánsai, melyek sokkal erősebbnek bizonyulnak, mint az eddigiek. Nem véletlen tehát, hogy a magyar miniszterelnök korábban úgy fogalmazott: “a járvány két legdurvább hete előtt állunk”. De vajon milyen módon fékezhetjük meg a járványt és van -e esély arra, hogy egy újabb hullámmal is számolnunk kell? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre kerestük a választ Maurer Szemere, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. egészségügyi üzletágának vezetőjével.
Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt regisztrálták hazánkban az első koronavírushoz kötődő halálesetet. A kormány mindig jó ütemérzékkel, még a megfelelő mozgásteret kihasználva, de az egészségügyi ellátórendszer kapacitását nem veszélyeztetve hozta meg a korlátozó intézkedéseket. Így volt ez az első hullámban is, amikor Magyarországon előbb voltak korlátozó intézkedések, mint más országokban, ezért a veszteség nálunk minden szempontból alacsonyabb volt.
hangsúlyozta a szakember. Maurer Szemere kifejtette:
amikor a korlátozó intézkedések hatékonyságáról beszélünk, fontos szempont az időintervallum és a szigor skálája. A második hullám idején is egy fokozatos „leállásról” döntött a kormány egészen január elejéig. Azért eddig, mert ekkor már abban reménykedtünk, hogy lesz elég vakcina, ami megfékezheti a vírus terjedését, a harmadik hullámot. Ez a reményünk sajnos hamar szertefoszlott, köszönhetően az európai oltóanyagbeszerzés körüli anomáliáknak.
Szavai szerint fontos megjegyezni, hogy
ebben az esetben a kormány keze jobban meg volt kötve, mint a lélegeztetőgépek vagy a maszkok beszerzésénél, ennek ellenére merészek voltunk és mindenkit beelőzve két olyan keleti vakcinát is beszereztünk, amit a mai napig nem hajlandó az Európai Unió. Így megint versenyelőnyre tudtunk szert tenni
– húzta alá Maurer Szemere. Úgy véli, amint Magyarország eléri azt az átoltottsági arányt a népességen belül, ami egy vírus terjedésének, reprodukciós rátájának csökkenését idézi elő, akkor már beszélhetünk a járvány legyőzéséről. Kiemelte:
amíg ezt az arányt – ami a népesség körülbelül hatvan százaléka, azaz hatmillió ember – nem érjük el, sajnos csak a korlátozó intézkedésekkel lehet lassítani a vírus terjedését.
Hozzátette, a hatvan százalékba azok is beletartoznak, akik azért számítanak védettnek egy időre, mert már átestek a koronavíruson. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. egészségügyi üzletágvezetője arról is beszélt, hogy a kormány a megfelelő időben hozta meg a szigorításról szóló rendelkezést. Kérdésre válaszolva pedig azt is kifejtette, miért gondolja úgy, hogy akár már a húsvétot követően újra visszatérhetünk a normális életünkhöz.
A most bejelentett korlátozó intézkedéseket a kellő időben meghozottnak tartom. Abban reménykedtem, hogy az oltások felgyorsításával és az intézkedések fegyelmezett betartásával sokkal rövidebb korlátozó időszakot kell elszenvednünk és akár húsvétot követően, ami mondjuk három-négy hét, újra tudjuk nyitni az országot
– húzta alá Maurer Szemere.
A lakosság nagy része elfáradt, de tisztában van a helyzet súlyosságával
Az, hogy sikeres volt Magyarország a járványkezelésben az elmúlt egy évben, az nagyrészt a lakosság fegyelmezettségének volt köszönhető. A Századvég sok közvélemény-kutatást készített ebben a témában, amiből az is jól kirajzolódott, hogy a magyar lakosság döntő többsége tudatában van a helyzet súlyosságával. A szakember szerint a harmadik hullámra a lakosság nagy része elfáradt, de közben tudják, hogy az átoltottság jelenti a kiutat ebből a helyzetből. Úgy fogalmazott: ez abból is látszik, hogy egyre többen élnek az oltás lehetőségével, függetlenül attól, hogy milyen oltóanyag áll rendelkezésükre.
A vírus versenyben van velünk és a tudománnyal is, és mint minden verseny ez is kiszámíthatatlan
– mondta a szakember arra a kérdésre válaszolva, hogy a mostani korlátozások feloldása után számítanunk kell-e nyár végén esetleg további szabályozásra. Úgy fogalmazott: amikor valamilyen eredményt elérünk, arra a vírusnak van valamilyen válasza.
Van olyan eszköz a kezünkben, amivel végérvényesen letudjuk győzni a járványt. Az a fontos, hogy időt nyerjünk, mert akkor tudunk életeket is nyerni. Ha ezt a mostani időszakot végig csináljuk, akkor már lesz annyi oltóanyagunk és annyi átoltottunk, hogy megtudunk előzni egy esetleges újabb hullámot
– fűzte hozzá a Századvég egészségügyi üzletágának vezetője.
Tombol a járványügyi vészhelyzet Európa számos országában
Bár sokan reménykedtek benne, hogy nem lesz harmadik hullám, sajnos nem így alakult, a koronavírus mutációk miatt ráadásul rohamosan nő a megbetegedettek száma. Ezért számos európai országban szigorítottak a szabályokon. Csehországban a helyzet annyira súlyos, hogy a kormány az emberek mozgását is kénytelen korlátozni, nem hagyhatják el a lakókörzetüket – kivéve munkáltatói igazolással –, bezártak az óvodák, az iskolák pedig visszatértek az online oktatásra. Az üzleteknek is be kell zárniuk, csak azoknak nem, amelyek nyitva tartása nélkülözhetetlen. A rokonokat is csak abban az esetben lehet látogatni, ha gondjukat kell viselni, de a hivatalokat és egészségügyi intézményeket is csak igazolással lehet majd felkeresni. Bevásárolni is csak a lakókörzeten belül lehet, ahogy kutyát sétáltatni is csak ötszáz méteren belül szabad, a kocogás, séta pedig csak nappal megengedett, szintén a lakókörzetben. Továbbá minden munkahelyen kötelezővé teszik az FFP2-es kategóriájú maszk viselését. Szlovákiában pedig csak ezzel a típusú maszkkal lehet a tömegközlekedési eszközökre felszállni és bemenni az üzletekbe, este nyolc és hajnali egy között pedig kijárási tilalmat rendeltek el. Szerbiában hétvégi szigorításokat vezettek be, melynek értelmében minden vendéglátóhelynek délután kettőkor be kell zárnia függetlenül attól, hogy van-e kerthelyiség, vagy nincsen. Ausztriában is zárva tartanak még a vendéglátó- és szabadidős létesítmények és a mozik, színházak és éttermek is. Március 27-től – biztonsági előírások mellett – kinyithatnak az éttermek és a kerthelyiségek. Fokozatos nyitást csak húsvét után terveznek, de ez függ a járványhelyzettől. Olaszországban a halottak száma a százezerhez közelít, ezért ott is szigorítani kényszerültek. Nápoly polgármestere korábban bejelentette: hétvégére bezárják a tengerparti sétányokat, de a szicíliai Palermo híres strandjára sem lehet majd belépni. Az MTI tudósítása szerint a toszkánai Siena és Pistoia városát zárlat alá helyezték egészen március 7-ig. Kiemelten veszélyes járványtérségnek számít többek között Brescia, Bologna, Perugia városa is, amelyeknek lakói szintén nem hagyhatják el az önkormányzat területét.
Fotó: Origo/Bolega Niki
Facebook
Twitter
YouTube
RSS